REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Z baru w Las Vegas na aukcję. Dzieła Picassa mogą zostać sprzedane za ponad 100 mln dol.

2021-08-14 07:00
publikacja
2021-08-14 07:00
Z baru w Las Vegas na aukcję. Dzieła Picassa mogą zostać sprzedane za ponad 100 mln dol.
Z baru w Las Vegas na aukcję. Dzieła Picassa mogą zostać sprzedane za ponad 100 mln dol.
/ Sotheby's

Jedenaście dzieł sztuki autorstwa Pabla Picassa, które przez ponad 20 lat były wystawione w restauracji w Las Vegas, trafi na aukcję 23 października, na dwa dni przed 140. rocznicą urodzin tego hiszpańskiego artysty malarza, rzeźbiarza, grafika i ceramika.

Dzieła, stanowiące część pokaźnej kolekcji sztuki amerykańskiego przedsiębiorstwa z branży hotelowo-rozrywkowej MGM Resorts International, przez długi czas były stałym elementem serwującej kuchnię francuską i hiszpańską i wyróżnionej gwiazdką Michelina restauracji "Picasso", która inspiruje się życiem i twórczością swojego imiennika – podaje portal CNN Style.

Według domu aukcyjnego Sotheby's, który organizuje sprzedaż, kolekcja, obejmująca obrazy, dzieła na papierze i jedno dzieło ceramiczne, ma łączną górną szacunkową wartość 104,2 mln USD.

Wśród 11 dzieł znajduje się "Kobieta w czerwono-pomarańczowym berecie", olejny obraz przedstawiający Marie-Therese Walter, młodą francuską modelką, z którą artysta miał wieloletni romans na przełomie lat 20. i 30. XX w. Portrety Walter, która była matką jego córki Mayi, charakteryzują się żywymi kolorami i pewną intymnością.

Inne dzieła wystawione na sprzedaż to "Popiersie mężczyzny" z 1969 roku, obraz z późnego okresu twórczości Picassa, który wisiał kiedyś za barem restauracji w Las Vegas; "Nature morte au panier de fruits et aux fleurs" - martwa natura namalowana podczas nazistowskiej okupacji Paryża oraz "Aiguiere - Visage" - białe naczynie z terakoty, które artysta wykonał w 1954 roku.

"Jest to encyklopedyczna kolekcja dzieł Picassa, zawierająca prace od roku 1917 do roku 1969, a więc obejmująca praktycznie okres całej jego twórczości – powiedziała przez telefon prezeska Sotheby’s i szefowa sprzedaży na cały świat sztuki pięknej, Brooke Lampley. – Daje ona piękny kompleksowy obraz niesamowitej różnorodności i bogactwa jego kariery".

CNN podaje, że po raz pierwszy Las Vegas będzie gospodarzem jednej z najważniejszych sprzedaży Sotheby's, które zazwyczaj odbywają się w nowojorskiej siedzibie tego domu aukcyjnego.

Aukcja ma odbyć się w czasie, gdy trwająca pandemia koronawirusa radykalnie zmienia zarówno rynek sztuki, jak i sektor hotelarski i turystyczny - wskazuje CNN. W sierpniu ub.r. MGM Resorts International zwolniło 18 tys. pracowników, jedną czwartą swojej siły roboczej, w związku z 61-procentowym spadkiem liczby odwiedzających Las Vegas w lipcu 2020 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. W sierpniu br. MGM Resorts International ogłosiło odbicie, jeśli chodzi o zyski za drugi kwartał, w związku ze wzrostem liczby turystów.

cyk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kultura i sztuka - kina, teatry, muzea, galerie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki