Xi: Relacje Chin i Rosji najlepsze w historii

Relacje Chin i Rosji są najlepsze w historii, a dwa narody są swoimi najbardziej zaufanymi strategicznymi partnerami - powiedział prezydent ChRL Xi Jinping przed spotkaniem z Władimirem Putinem.

(fot. Alexei Nikolsky / FORUM)

Państwa zbudowały polityczne i strategiczne zaufanie na najwyższym poziomie - stwierdził Xi i dodał, że Pekin i Moskwa rozwiązały spór dotyczący granicy, która stała się "więzami przyjaźni" między dwoma narodami. "Wraz z prezydentem Putinem zbudowaliśmy dobrą współpracę oraz bliską osobistą przyjaźń" - dodał prezydent Chin.

Państwo Środka i Rosja współpracują na wielu polach, m.in. energetyce, handlu, inwestycji, technologii, finansów, infrastruktury, rolnictwa czy militarnym. "Szybko rozwijająca się i pragmatyczna współpraca stała się lokomotywą ciągłego rozwoju chińsko-rosyjskich stosunków" - podkreślił Xi.

W poniedziałek Xi spotka się z Putinem już po raz trzeci w tym roku. W Moskwie mają zostać podpisane umowy warte 10 mld dolarów. Odkąd Xi objął stanowisko I sekretarza KPCh spotkał się z rosyjskim prezydentem już ponad 20 razy.

Przychodniak: Chinom zależy na uzależnianiu ekonomicznym Rosji

Zdaniem Marcina Przychodniaka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Chinom zależy na uzależnianiu ekonomicznym Rosji, np. przez import rosyjskiego gazu czy inwestycje w Azji Centralnej.  "Partnerstwo z Rosją ma pomóc w internacjonalizacji juana, budowie systemów rozliczeń kart kredytowych i tworzeniu odrębnych agencji ratingowych" - dodaje analityk.

"Obie strony zachowują więc korzystny dla siebie konsens – choć zyski rozkładają się nierówno. Przewaga korzyści po stronie Chin osłabia na ich rzecz pozycję Rosji w Azji i jej znaczenie globalne" - podsumowuje Przychodniak.

Kulejący w ostatnich latach handel bilateralny był spowodowany zniżkującymi cenami surowców energetycznych, które stanowią blisko 60% rosyjskiego eksportu do Chin. W tym roku wymiana handlowa odżyła. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku jej wartość wzrosła aż o 26,1 proc., w tym rosyjski eksport o 30 proc., dzięki czemu nasi wschodni sąsiedzi osiągnęli nadwyżkę w handlu dwustronnym.

Wymiana handlowa Chiny-Rosja [mld USD]


Wymiana handlowa

Eksport Chin

Import Chin

2013

89,2

49,6

39,6

2014

95,3

53,7

41,6

2015

68,1

34,8

33,3

2016

69,6

37,3

32,2

I-V 2017

32,4

15,4

17

Źródło: General Administration of Customs of the PRC

Rosja była 12. największym partnerem handlowym Chin - wynika z wyliczeń chińskiego urzędu statystycznego. Natomiast Chiny były największym partnerem handlowym Rosji.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ajwaj

ceny nie jakies miejsca :)

! Odpowiedz
4 1 gajowy1

"Rosja była 12. największym partnerem handlowym Chin - wynika z wyliczeń chińskiego urzędu statystycznego. Natomiast Chiny były największym partnerem handlowym Rosji."
W tym zdaniu zawarty jest cały sens tej "współpracy" i mit o potędze Rosji: 12:1. Chiny zeżrą Rosję w dowolnej chwili.

! Odpowiedz
6 16 ajwaj

Babcia Salcia mówila czesto do dzieci na podwórku:

"trzymajcie smarkacze z silnymi i madrymi, to was nie zleja, nie wykorzystaja i czegos naucza"

Polskojezyczni robia (bashingiem CHN i ROS dokladnie odwrotnie :):):)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil