Xi Jinping zapowiada 60 mld dol. pomocy i kredytów dla Afryki

Prezydent ChRL Xi Jinping zapowiedział w poniedziałek na otwarciu Forum Współpracy Chiny-Afryka w Pekinie, że jego kraj przeznaczy kolejne 60 mld dolarów na pomoc finansową i kredyty dla państw afrykańskich oraz umorzy część długów najbiedniejszych z nich.

(fot. Thomas Peter / FORUM)

Na kolejną rundę finansowania złożą się m.in. środki pomocowe i nieoprocentowane kredyty wartości 15 mld dolarów, linia pożyczkowa warta 20 mld dolarów, specjalny chińsko-afrykański fundusz rozwoju wart 10 mld dolarów oraz fundusz na import z Afryki o wartości 5 mld dolarów - wyjaśnił Xi w przemówieniu w Wielkiej Hali Ludowej. Zapowiedział, że chińskie firmy będą zachęcane, by zainwestować w Afryce co najmniej 10 mld dolarów w ciągu najbliższych trzech lat.

Xi obiecał przy tym, że część długów rządowych z terminem spłaty w 2018 roku zostanie umorzona najbiedniejszym z zadłużonych krajów Afryki, jak również krajom rozwijającym się w głębi kontynentu oraz małym państwom wyspiarskim.

Chińskie władze zaprzeczały wcześniej, jakoby ich zagraniczne pożyczki i inwestycje miały na celu łapanie biedniejszych krajów w pułapkę długu. Trzy lata temu w RPA, na poprzednim forum współpracy, Xi również zapowiadał 60 mld dolarów pomocy i pożyczek dla Afryki.

Wcześniej w poniedziałek podczas spotkania z przedsiębiorcami Xi promował chińską inicjatywę logistyczną Pasa i Szlaku jako narzędzie stymulacji wzrostu w Afryce. Zapewniał, że chińskie fundusze nie będą wydawane na niepotrzebne projekty, lecz trafią w miejsca, gdzie "będą się liczyć najbardziej". Oceniał przy tym, że infrastruktura jest "wąskim gardłem rozwoju Afryki".

Na otwarciu Forum Współpracy Chiny-Afryka prezydent ChRL ogłosił, że Chiny będą uczestniczyły w 50 projektach związanych z rozwojem ekologicznym i ochroną środowiska w Afryce, skupiając się szczególnie na walce ze zmianami klimatu i pustynnieniem terenu oraz ochronie dzikiej przyrody.

Xi oświadczył, że jego kraj będzie w dalszym ciągu udzielał pomocy wojskowej Unii Afrykańskiej oraz że pomoże państwom kontynentu w walce z terroryzmem. Zapowiedział utworzenie funduszu pokoju i bezpieczeństwa oraz organizację forum poświęconego tym kwestiom. Zapewnił przy tym, że Chiny będą w dalszym ciągu wspomagały walkę z piractwem na wodach wokół Afryki, co dotyczy szczególnie okolic Somalii.

W latach 2000-2016 Chiny udzieliły Afryce pożyczek w wysokości 125 mld dolarów - wynika z danych Inicjatywy Badań Chiny-Afryka (CARI) przy waszyngtońskiej Szkole Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Xi zachęcał przedsiębiorców z Afryki, by prowadzili działalność w Chinach, a podległe rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) media wychwalają przyjazne stosunki chińsko-afrykańskie. Tymczasem przybysze z części krajów Afryki spotykają się w Chinach z dyskryminacją ze strony społeczeństwa i urzędników państwowych. Na przykład w Kantonie, uważanym za miasto z największą liczbą Afrykanów w Chinach, lokalne władze prowadzą nieoficjalną kampanię przeciwko obywatelom części afrykańskich państw, którym tylko z powodu pochodzenia odmawia się możliwości noclegu w hotelach czy wymaganego prawem meldunku.

W forum w Pekinie biorą udział przedstawiciele wszystkich krajów Afryki z wyjątkiem Suazi, które utrzymuje relacje dyplomatyczne z Tajwanem, a nie z ChRL. Do Pekinu przybyli m.in. prezydenci RPA Cyril Ramaphosa, Egiptu - Abd el-Fatah es-Sisi, Zambii - Edgar Lungu i Gabonu - Ali Bongo Ondimba.

Wśród gości jest także prezydent Sudanu Omar Hasan Ahmed el-Baszir, poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) z siedzibą w Hadze za zbrodnie wojenne w sudańskiej prowincji Darfur. W niedzielę Baszir spotkał się z prezydentem Xi, który powiedział mu, że "zagraniczne siły" nie powinny ingerować w wewnętrzne sprawy Sudanu - przekazało MSZ Chin, które nie podpisały porozumienia o utworzeniu MTK.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ulb/ mc/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 silvio_gesell

W tytule jest błąd. Pożyczą, a nie przekażą.

! Odpowiedz
1 1 _jasko

"Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping zapowiedział, że jego kraj przeznaczy kolejne 60 mld dolarów na pomoc finansową i kredyty dla państw afrykańskich oraz umorzy część długów najbiedniejszych z nich."

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada _jasko

Tak. Kredyt jest pomocą finansową. LOL

! Odpowiedz
3 4 _jasko

Mamy zapowiedź chińskiego "Planu Marshalla" dla Afryki? Rosja z Afryki już dawno została wyparta, Ameryka traci tam wpływy, czyli na naszych oczach rodzi się kolejny hegemon.
Ciekawe czy za friko pomogą nam wybudować CPL?

! Odpowiedz
10 9 tindala

Obiecanki cacanki.
Najważniejsze nowe rynki zbytu na chińską produkcję.

! Odpowiedz
9 19 ajwaj

Jak tu juz bylo wczesniej od w/w:

""Z Chinczykami nie jest zle kooperowac. Tylko z jednego "zjazdu-forum", (spotkan 2,3..-stronnych jest dziesiatki /m)
""Chińskie inwestycje w Afryce nie są związane z żadnymi warunkami i zobowiązaniami politycznymi, podkreślił Xi Jinping.
Chiny zamierzają zainwestować 60 miliardów dolarów w Afryce. O tym poinformował w poniedziałek, 3 września, prezydent Chin Xi Jinping, przemawiając w Pekinie podczas ceremonii otwarcia Chińsko-Afrykańskiego Forum Współpracy (FOCAC-2018)""

Inni nie dadza centa bez warunków, nakazów, zakazów, uzaleznien, ustepstw itd.itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 niepelnosprawny_org

czesc sei uda, czesc sie nie uda, ile to mld juz tam dano...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil