REKLAMA

Xi Jinping: Nikt nie może zmienić faktu, że Tajwan jest częścią Chin

2019-01-02 06:10, akt.2019-01-02 10:18
publikacja
2019-01-02 06:10
aktualizacja
2019-01-02 10:18

Nikt nie może zmienić faktu, że Tajwan jest częścią Chin, i że po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej ludzie powinni dążyć do "zjednoczenia" - powiedział prezydent Xi Jinping w środę.

/ fot. Jason Lee / Reuters

Xi wygłosił przemówienie z okazji 40. rocznicy przesłania wystosowanego do mieszkańców Tajwanu przez władze w Pekinie. Było ono początkiem pewnej odwilży między obydwoma ośrodkami władzy, czego przejawem był m.in. fakt, że z dniem 1 stycznia 1979 r. władze Chin zaprzestały regularnego ostrzału przybrzeżnych tajwańskich wysp.

Tajwańska prezydent Caj Ing-wen oświadczyła w środę, że Tajpej nie zaakceptuje polityki "jednego państwa, dwóch systemów" proponowanej temu krajowi przez Pekin. To odpowiedź na słowa przywódcy ChRL Xi Jinpinga, który uznał zjednoczenie za konieczność.

Caj wezwała również władze w Pekinie do zrozumienia sposobu myślenia i potrzeb mieszkańców Tajwanu. Podkreśliła, że wszystkie negocjacje powinny być prowadzone między rządami w Pekinie i Tajpej.

Wcześniej w środę Xi powiedział, że nikt nie może zmienić faktu, że Tajwan jest częścią Chin, i że po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej ludzie powinni dążyć do "zjednoczenia". "Nie obiecujemy rezygnacji z użycia siły i zastrzegamy sobie możliwość podjęcia wszelkich niezbędnych środków" - oświadczył.

We wtorkowym noworocznym przemówieniu Caj powiedziała, że Chiny muszą używać pokojowych środków przy rozwiązywaniu sporów z Tajwanem, a także muszą respektować jego demokratyczne wartości.

Po objęciu urzędu prezydenta przez Cai Ing-wei w 2016 r. Chiny wzmogły presję na Tajwan, ograniczając dialog z władzami w Tajpej, przeprowadzając manewry wojskowe w pobliżu wyspy czy naciskając na nieliczne państwa uznające tamtejsze władze na zmianę stanowiska. Pekin obawia się, że wywodząca się z proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) Cai Ing-wen będzie dążyła do formalnego ogłoszenia niepodległości, choć ona mówi, że celem jest utrzymanie status quo. Pozycję tajwańskiej prezydent osłabiły jednak wybory lokalne w listopadzie - uznawane za ważny test przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi - które zakończyły się dotkliwą porażką DPP. Znajdująca się obecnie w opozycji Partia Nacjonalistyczna - Kuomintang opowiada się za zbliżeniem z Pekinem.

Pekin uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i ostrzega, że jeśli władze w Tajpej zdecydują się na ogłoszenie niepodległości, mogą użyć siły, by przywrócić zwierzchnictwo nad wyspą.

Napięcie między Pekinem a Tajpej utrzymuje się od czasu, gdy w grudniu 1949 r. przywódca chińskich nacjonalistów, Czang Kaj-szek, przegrywając wojnę domową z komunistami pod dowództwem Mao Zedonga, uciekł z Chin kontynentalnych na Tajwan. Tajwan jest uznawany za jedynego legalnego reprezentanta Chin przez zaledwie kilkanaście państw świata. (PAP)

mbud/ arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
piterro1980
Wiem ze ten post zostanie pewnie zgłoszony przez socjalistycznych sługusów ale i tak napiszę: A jeb.ć ten zafajdany komuszy , zakłamany ,totalitarny reżim. Niech te partyjne kacyki w końcu wyzdychają. Proletariusze na całym świecie , zróbcie dobry uczynek i przestańcie zatruwać powietrze. Planeta odetchnie, ludzie odzyskają Wiem ze ten post zostanie pewnie zgłoszony przez socjalistycznych sługusów ale i tak napiszę: A jeb.ć ten zafajdany komuszy , zakłamany ,totalitarny reżim. Niech te partyjne kacyki w końcu wyzdychają. Proletariusze na całym świecie , zróbcie dobry uczynek i przestańcie zatruwać powietrze. Planeta odetchnie, ludzie odzyskają wolność a wy użyźnicie glebę, same ,,plusy dodatnie''.
piterro1980
"Nie obiecujemy rezygnacji z użycia siły i zastrzegamy sobie możliwość podjęcia wszelkich niezbędnych środków" W tym jednym zdaniu Xi obnażył prawdziwe totalitarne oblicze komunistycznego reżimu w Chinach. Tybet , też jest częścią Chin , niedługo być może Mongolia a już wkrótce cały świat...Znajomo brzmi.
alexbp7
Chiny są tylko jedne . Nie ludowe.
Tajwan to jedyna kontynuacja republiki chińskiej.
China is fake
piterro1980
Zgadzam się. Brawo Ty!
ajwaj
Bo tak i jest..
Na Taiwan uciekali kompradorzy "wolnego swiata"
Jesli w PL dynastie funkcjonariuszy POPISów uciekli by na Wolin,
bo samoloty VIP dla wszystkich nie wystarcza, analogicznie Wolin pozostanie w PL.
wektorwg
Nacjonaliści kopadrorami wolnego świata!?
ajwaj odpowiada wektorwg
Kompradorzy sa niczym-zerami. Na SMS Pana z dalekiego kraju dzis sa np. komunistami, jutro naziolami, talibami, rojalistami itd.
Zyciowe zera szukaja tylko koryta
wektorwg odpowiada ajwaj
Mocne zioło palisz...
tindala
Pisz po rosyjsku, będzie bardziej z sensem.
A przy okazji: Skoro Lenina et consortes wwieźli do Rosji Niemcy, a Trockiego ze Stanów do Rosji pilotowali amerykanie to czyim bękartem jest obecny reżim ??
piterro1980 odpowiada tindala
Jelcyna.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki