REKLAMA

Xi Jinping: Chiny osiągną neutralność pod względem emisji CO2 do 2060 roku

2020-09-23 09:20
publikacja
2020-09-23 09:20
ONZ

Chiny, największy producent gazów cieplarnianych, osiągną neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku – oświadczył przywódca ChRL Xi Jinping na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To jak dotąd najkonkretniejsze zobowiązanie Pekinu w tej sprawie.

„Naszym celem jest, aby emisje CO2 osiągnęły maksimum przed 2030 rokiem, oraz neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do roku 2060” – powiedział we wtorek Xi, wzywając światowych przywódców, aby dążyli do „zielonego ożywienia globalnej gospodarki” po pandemii Covid-19.

Zapowiedź pozytywnie ocenili działacze na rzecz walki ze zmianami klimatu. Ekspert w sprawach klimatycznych z Grantham Institute w londyńskim Imperial College Joeri Rogelj określił ją jako „niespodziewaną i pouczającą”.

Xi przemawiał kilka minut po prezydencie USA Donaldzie Trumpie, który w swoim wystąpieniu ostro skrytykował Chiny za „niepohamowane zanieczyszczanie” środowiska. Według AFP Chiny odpowiadają za jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych na świecie.

Specjalista ds. dyplomacji klimatycznej z organizacji Greenpeace Li Shuo ocenił wypowiedź Xi kilka minut po przemówieniu Trumpa jako „odważny i dobrze skalkulowane posunięcie”. „To pokazuje, że Xi jest wciąż zainteresowany wykorzystaniem agendy klimatycznej w celach geopolitycznych” – zaznaczył Li.

W ramach paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku Chiny zobowiązały się, że generowane przez nie emisje osiągną maksimum „około 2030 roku”. UE naciskała na Pekin, by przesunął tę datę nad rok 2025 i określił termin osiągnięcia neutralności klimatycznej.

„Z zadowoleniem przyjmuję obwieszczenie prezydenta Xi, że Chiny ustaliły datę maksymalnych emisji CO2 i staną się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku” – oświadczył wiceprzewodniczący KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans.

Zapowiedzi Xi kontrastują ze stanowiskiem Trumpa, który w 2017 roku wycofał USA z porozumienia paryskiego, oceniając je jako niesprawiedliwe. „Ci, którzy atakują wybitne osiągnięcia Ameryki w sprawie środowiska, ignorując niepohamowane zanieczyszczanie przez Chiny, nie są zainteresowani środowiskiem. Chcą tylko ukarać Amerykę. I ja tego nie poprę” – powiedział prezydent USA w swoim wystąpieniu.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
piterro1980
Chyba sam nie wierzy że coś takiego zadeklarował albo celowo podał to do wiadomości żeby zamknąć gęby ekojełopom żeby się od ChRL odpimpali. Czyli max emisji do 2030 a do 2060 neutralność...wierzę w to jak garbate anioły.
jes
Pożartował i na tym zakończył. A głupia Europa sama się wykończy.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki