REKLAMA

XIV Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie rozpoczęte

2012-08-30 00:50
publikacja
2012-08-30 00:50
Królowa Elżbieta II oficjalnie rozpoczęła XIV Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie. W brytyjskiej stolicy od jutra przez najbliższych 11 dni będzie rywalizować ponad 4200 niepełnosprawnych sportowców. Wśród nich jest 101 reprezentantów Polski, których na stadionie olimpijskim poprowadziła w roli chorążej lekkoatletka Renata Chilewska, sześciokrotna medalistka paraolimpijska.

W barwnej ceremonii otwarcia igrzysk wystąpiło około 3 tysięcy osób. Jedną z kluczowych ról odegrał wybitny brytyjski naukowiec Stephen Hawking, przykuty do wózka inwalidzkiego przez chorobę - stwardnienie zanikowe boczne. Autor "Krótkiej historii czasu", przedstawiony przez organizatorów jako najbardziej znana niepełnosprawna osoba na naszej planecie, był narratorem widowiska inspirowanego "Burzą" Williama Szekspira.

W uroczystości wzięli udział - obok królowej Elżbiety II - także między innymi: książę William z żoną, premier David Cameron oraz burmistrz Londynu Boris Johnson.

W Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie zaprezentują się sportowcy ze 165 krajów, co jest rekordem. Łącznie zostaną rozdane 503 komplety medali w 20 dyscyplinach. Tradycyjnie, paraolimpijczycy rywalizują na tych samych obiektach, co pełnosprawni sportowcy kilka tygodni wcześniej.

IAR/afp & london2012/jjŹródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki