REKLAMA

Wzrosty na Wall Street po publikacji protokołu Fedu ws. podwyżek stóp procentowych

2022-11-23 22:14
publikacja
2022-11-23 22:14

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów w reakcji na publikację sprawozdania z ostatniego posiedzenia Fed. Z protokołu wynika, że bank centralny może spowolnić tempo podwyżek stóp procentowych.

Wzrosty na Wall Street po publikacji protokołu Fedu ws. podwyżek stóp procentowych
Wzrosty na Wall Street po publikacji protokołu Fedu ws. podwyżek stóp procentowych
fot. Michael Nagle / / Xinhua News Agency

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,28 proc., do 34.194,06 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,59 proc. i wyniósł 4.027,26 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował 0,99 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.285,32 pkt.

Z opublikowanego w środę protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu wynika, że większość członków Fedu popiera zwolnienie tempa podwyżek stóp wkrótce. W minutes dodano, że istnieje znaczna niepewność co do ostatecznego poziomu stóp procentowych w USA.

"Wielu uczestników posiedzenia zauważyło, że w miarę zbliżania się polityki pieniężnej do stanowiska wystarczająco restrykcyjnego, aby osiągnąć cele Komitetu, właściwe stałoby się spowolnienie tempa wzrostu docelowego przedziału stopy funduszy federalnych. Ponadto znaczna większość uczestników oceniła, że spowolnienie tempa wzrostu prawdopodobnie wkrótce będzie właściwe. W tych okolicznościach wolniejsze tempo umożliwiłoby Komitetowi lepszą ocenę postępów w osiąganiu celów maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen" - napisano w protokole po listopadowym posiedzeniu Fedu.

W ocenie członków Fedu, istnieje zwiększona niepewność co do perspektyw inflacji i wzrostu PKB. W protokole napisano, że rynek pracy w USA pozostaje bardzo napięty.

Kontrakty terminowe na stopy proc. Fedu wyceniają obecnie 77 proc. szans, że bank centralny USA podniesie stopy proc. o 50 pb. w grudniu do przedziału 4,25-4,50 proc.

W czwartek Europejski Bank Centralny opublikuje własny protokół z ostatniego posiedzenia. Wiceprezes EBC Luis de Guindos powiedział, że bank centralny będzie nadal podnosił stopy procentowe, dopóki nie obniży inflacji do około 2-proc. celu średniookresowego.

Podczas środowych notowań na Wall Street akcje Nordstrom zniżkowały ponad 4 proc. Sieć sklepów poinformowała, że widzi spowolnienie sprzedaży w ostatnich miesiącach, podtrzymała prognozę zysku za cały rok fiskalny.

Akcje Deere podrożały ponad 5 proc. Zysk na akcję i przychody kwartalne były lepsze od spodziewanych przez analityków.

Tesla zyskała blisko 8 proc. po tym, jak Citigroup podniósł rekomendację dla akcji producenta pojazdów elektrycznych do „neutralnie” z „sprzedaj”.

W czwartek giełdy w USA będą zamknięte ze względu na Święto Dziękczynienia, a w piątek handel na amerykańskich rynkach będzie skrócony.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 77,45 USD za baryłkę, po spadku o 4,3 proc., a styczniowe futures na Brent zniżkują o ok. 4 proc. do 84,8 USD/b. (PAP Biznes)

pel/ kkr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (2)

dodaj komentarz
simonsoft8
akcje w nowym jorku biją kolejne rekordy. także w powrotach
peluquero
trzeba dołożyć do pieca trochę kasy 'leszczy'

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki