REKLAMA

Wzrosty na Wall Street. Nowe rekordy Dow Jonesa i S&P 500

2021-10-25 22:08
publikacja
2021-10-25 22:08
Wzrosty na Wall Street. Nowe rekordy Dow Jonesa i S&P 500
Wzrosty na Wall Street. Nowe rekordy Dow Jonesa i S&P 500
fot. Javen / / Shutterstock

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami, a indeksy Dow Jones i S&P 500 ustanowiły nowe historyczne rekordy. W centrum uwagi rynków znajdują się wyniki spółek za trzeci kwartał. Ceny ropy idą w górę - WTI osiągnęła najwyższy poziom od 2014 roku.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,18 proc., do 35.741,15 pkt. To nowy rekord tego indeksu, poprzedni rekord Dow ustanowił w ostatni piątek. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,47 proc., do 4.566,48 pkt. Nasdaq Composite zyskał 0,90 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.226,71 pkt.

- Transport, produkty luksusowe i technologie o dużej kapitalizacji prowadziły rynek do wzrostów w ciągu ostatnich dwóch tygodni, sygnalizując, że obawy o wzrost PKB związane z ograniczeniami łańcucha dostaw zaczynają zanikać – powiedziała Lindsey Bell, główny strateg inwestycyjny w Ally Invest.

- Przypływ generowany przez wyniki spółek dolewa oliwy do ognia hossy. Sezon wyników za III kwartał ma mocny początek, pomimo obaw o wąskie gardła w dostawach i niedobory siły roboczej – powiedziała Anu Gaggar, globalny strateg inwestycyjny w Commonwealth Financial Network.

Akcje Pinteresta spadały o 13,5 proc. po tym, jak PayPal poinformował, że w tej chwili nie dąży do przejęcia firmy zajmującej się mediami społecznościowymi. PayPal idzie w górę o 3,5 proc.

Tesla wzrosła o 12 proc. po tym, jak Hertz Glodal Holdings złożył zamówienie na 100 tys. samochodów elektrycznych. Morgan Stanley podniósł cenę docelową dla akcji spółki do 1.200 USD z 900 USD. Kapitalizacja Tesli podczas poniedziałkowej sesji po raz pierwszy w historii przekroczyła wartość 1 biliona USD.

Akcje spółek energetycznych szły w górę, podczas gdy kontrakty terminowe na ropę West Texas Intermediate przekroczyły poziom 85 USD za baryłkę pierwszy raz od 2014 r. Akcje Exxon Mobil zwyżkowały o 1,5 proc., a Diamondback Energy o 3 proc.

- Rynek od kilku tygodni niepokoi się ryzykiem stagflacji. I za każdym razem, gdy ceny ropy rosną, rynek zaczyna się obawiać, że ryzyko stagflacji powraca. Myślę jednak, że wyniki spółek będą przyzwoite. Głównym problemem jest tutaj ograniczenie marż zysku, które dotyczy rynku akcji – powiedział Andrea Cicione, szef ds. strategii w TS Lombard.

Niektóre z największych firm technologicznych w tym tygodniu ogłoszą swoje wyniki za III kw., w tym Facebook w poniedziałek, a Alphabet, Microsoft, Amazon i Apple w następnych dniach. Jedna trzecia spółek z indeksu Dow ma również opublikować wyniki kwartalne w tym tygodniu, w tym Caterpillar, Coca-Cola, Boeing i McDonald's.

Według danych Refinitiv, ze 117 spółek z indeksu S&P 500, które do tej pory opublikowały wyniki, 84 proc. firm w III kw. notuje zyski powyżej oczekiwań. Według Refinitiv zyski w III kwartale wzrosną o 35 proc.

Rynki czekają na decyzję EBC, która będzie opublikowana w czwartek o 13.45. O 14.30 odbędzie się konferencja prasowa prezes EBC Christine Lagarde, podczas której zostanie zaprezentowane uzasadnienie decyzji.

"Posiedzenie EBC w czwartek prawdopodobnie nie przyniesie zmian w parametrach polityki pieniężnej i komunikacji władz monetarnych strefy euro – zapowiedziano, że nastąpi to w grudniu. Prezes Christine Lagarde prawdopodobnie będzie kontynuowała narrację o przejściowym charakterze wzrostu inflacji, próbując w ten sposób ograniczyć wzrost rynkowych stóp. Zadanie staje się jednak coraz trudniejsze w związku z obserwowaną zmianą nastawienia innych banków (BoE i Fed), a także wobec ciągłego wzrostu bieżącej inflacji w strefie euro” – napisano w Dzienniku Ekonomicznym PKO Banku Polskiego.

"Instrumenty pochodne coraz silniej wyceniają podwyżki stopy depozytowej w strefie euro zakładając, że do pierwszego ruchu dojdzie już w 2022 r. Na najbliższym posiedzeniu retoryka EBC powinna być jednak bardziej umiarkowana, a uwaga koncentrować się na perspektywach końca programu PEPP. Wiele wskazuje na to, że skup aktywów będzie kontynuowany w II kw. 2022 r. w oparciu o inne instrumenty (np. poprzez kontynuację i rozszerzenie APP). Taki sygnał mógłby sprowokować korektę na europejskim rynku długu, ponieważ odsuwa w czasie moment pierwszej podwyżki” -dodano. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
3456
produkcja przemysłowa spada wzrost bezrobocia ,inflacja w górę a giełdy biją rekordy ciekawe ,

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki