REKLAMA

Wzrosty na GPW. Wyniki Allegro i odbicie STS w centrum uwagi

Michał Kubicki2022-05-26 17:13redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-05-26 17:13
Wzrosty na GPW. Wyniki Allegro i odbicie STS w centrum uwagi
Wzrosty na GPW. Wyniki Allegro i odbicie STS w centrum uwagi
fot. Krystian Maj / / FORUM

Czwartek przyniósł wyższe notowania najważniejszych indeksów na GPW. Swoje wyniki pokazało Allegro, a mocne odbicie zanotował kurs STS-u.  Blue chipy z chęcią do kontynuacji odbicia.

WIG20 zyskał 1,69 proc. WIG był wyżej o 1,36 proc. Mniej zyskiwały średnie i małe spółki, mWIG40 wzrósł o 0,57 proc. a sWIG80 o 0,78 proc. Obroty znów były niewielkie i wyniosły 793 mln zł z czego 672 mln przypadło na duże spółki.

Bankier.pl

Sektorowo najwięcej zyskało górnictwo (2,42 proc.), media (2,86 proc.) oraz energetyka (2,95 proc.). Spadły tylko indeksy nieruchomości (-0,33 proc.) i informatyki (-0,35 proc.).

Rynki próbują się odbić po mniej jastrzębim od oczekiwań tonie Fedu ze środowych minutes. Z opublikowanego w środę protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA wynika, że wielu członków Fed opowiedziało się za podwyżkami stóp procentowych w USA o 50 pb na nadchodzących posiedzeniach. Pod koniec roku Fed będzie na dobrej pozycji, by ocenić skutki obecnego cyklu zacieśniania polityki monetarnej - napisano w protokole.

W lepszych nastrojach toczył się handel od początku czwartkowej sesji na wszystkich europejskich rynkach. Tylko w Budapeszcie nastąpiła wyprzedaż po informacji o wprowadzeniu podatku od nadmiarowych zysków. W ciągu dnia podobne wieści nadciągnęły z Wielkiej Brytanii, jednak bez większych skutków dla giełdy w Londynie.

Kontynuacja popytowych nastrojów po otwarciu handlu kasowego w USA, zachęciła inwestorów to odważniejszego kupowania akcji, zwłaszcza największych polskich spółek, których indeks wyraźnie przyspieszył marsz w górę w końcówce sesji.

Wyjątkowy konkurs inwestycyjny

Jesteś inwestorem? Weź udział w wyjątkowym konkursie organizowanym przez Dom Maklerski Banku BPS S.A., który odbędzie się w dniach 30 maja - 8 lipca. Uczestnicy będą mieli możliwość zainwestowania kwoty od 2 do 20 tys. zł na realnym rachunku maklerskim. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne w postaci wielokrotności wypracowanego zysku — do 30 tys. zł, a także preferencyjne stawki prowizji maklerskich w DM BPS. Dowiedz się więcej na temat konkursu, a także Domu Maklerskiego Banku BPS S.A., jednego z liderów na rynku prowizji internetowych. Bankier.pl jest patronem medialnym konkursu.

W WIG20 liderem wzrostów było Allegro (5,16 proc.), które podało wyniki za I kw. Spółka miała 166,9 mln zł zysku netto wobec 269,6 mln zł rok wcześniej. Konsensus zakładał 186,1 mln zł zysku. Na walorach Allegro najwięcej też handlowano w czwartek, wobec czego obrót wyniósł 128 mln zł  - prawie 20 proc. całego koszyka.

Mocno wzrastały także akcje PGE (4,41 proc.), które poinformowało, że domaga się zapłaty ponad pół miliarda zł kary od wykonawców bloku w Turowie.

Dobrze radził sobie kurs Dino (3,93 proc.) oraz KGHM-u (3,39 proc.) Na plusie były też wszystkie banki i prawie wszystkie spółki paliwowe. O 2,43 proc. wzrosły akcje CD Projektu, który po sesji zaprezentował wyniki.

Najmocniej w WIG20, o 2,39 proc. zniżkowały akcje JSW, a w gronie najsłabszych spółek z tego segmentu rynku było również Asseco (-1,4 proc.). Spółka podała, iż zysk netto w pierwszym kwartale wzrósł o 5,6 proc. rok do roku, do 107,9 mln zł. Grupę spółek na minusie uzupełniły Orange (-1,77 proc.) oraz Lotos (-0,27 proc.).

W drugiej linii nowe roczne maksima poprawiła Grupa Azoty (2,13 proc.). Najwięcej zyskały jednak kursy PlayWay (5,05 proc.) i Asbisu (4,75 proc.). Poniżej ceny emisyjnej sprzed debiutu zszedł w czasie sesji kurs Celon Pharmy (-1,39 proc.), reprezentując tym samym fatalny sentyment do spółek biotechnologicznych.

Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na wzrosty STS Holding (17,05 proc.), które pokazało dobre wyniki za I kwartał oraz jeszcze lepsze prognozy na drugą połowę roku.

MKu

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki