REKLAMA

Wzrost sprzedaży Volkswagena, mimo skandalu z fałszowaniem pomiarów toksyczności spalin

2016-12-16 15:35
publikacja
2016-12-16 15:35

Sprzedaż koncernu Volkswagen rośnie, mimo skandalu z fałszowaniem pomiarów toksyczności spalin. Jak podaje agencja AP, niemiecki koncern motoryzacyjny sprzedał w listopadzie o 7,9 proc. samochodów więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. O wynikach zadecydowały Chin.

/ fot. Rainer Jensen / FORUM

Światowa sprzedaż aut ze znakiem VW, oraz innych marek koncernu z Wolfsburga, takich jak Audi, Skoda i Seat wyniosła 899 400 sztuk.

Według AP na wyniki listopadowej sprzedaży koncernu wpłynął zwiększony popyt na jego samochody w Chinach. Kraj ten stanowi największy rynek zbytu Volkswagena. O 3,1 proc. wzrosła też sprzedaż firmy w ostatnich 11 miesiącach br. Koncern sprzedał w tym czasie 9,38 mln pojazdów.

W następstwie dochodzenia podległej rządowi USA Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu 2015 roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla.

Oprogramowanie to, znane pod nazwą defeat device (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

W czerwcu koncern z Wolfsburga zgodził się zapłacić w sumie ok. 15 mld dolarów za zakończenie przez amerykańskie władze federalne i władze 44 stanów postępowania i wypłacić odszkodowania właścicielom 475 tys. samochodów, proponując im rekompensatę i naprawę albo odkupienie pojazdów. Kwota ta wzrosła do 16,5 mld dolarów w rezultacie dalszych porozumień z amerykańskimi adwokatami i poszkodowanymi dilerami samochodowymi.

Niemiecki koncern znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną. (PAP)

maja/ pb/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~trollino
Hmm.. to też sfałszowali ? no comments....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~qaz
Nie dziwmy sie wiec, ze PiSowi rosnie.... nosek. Bo ludzie lubia klamstwa i w K K O ...
~zez
no to teraz macie odpowiedź czemu tyle firm oszukuje - bo obecnym i przyszłym klientom najwidoczniej to nie przeszkadza...
~bmiara
A czemu miałoby przeszkadzać? Wolę auto spalające mniej paliwa, lepiej przyśpieszające a emitujące trochę więcej tlenków azotu.
~John
Szkoda, że Europa nie umie tak przycisnąć do muru USA. Niejeden raz byśmy na tym zyskali...

Powiązane: Dieselgate - afera w Volkswagenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki