Doradca Putina: turecka operacja w północnej Syrii "niedopuszczalna"

Turecka operacja w północno-wschodniej Syrii jest "niedopuszczalna" - oświadczył we wtorek specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji Władimira Putina ds. Syrii Aleksandr Ławrientiew.

(fot. Sergei Karpukhin / Reuters)

Zapytany o to, czy Rosja i Turcja porozumiały się w sprawie tureckiej ofensywy przed jej rozpoczęciem, Ławrientiew odpowiedział: "Nie. Zawsze apelowaliśmy do Turcji o powściągliwość i zawsze uznawaliśmy operację zbrojną na syryjskim terytorium za niedopuszczalną".

"Bezpieczeństwo turecko-syryjskiej granicy powinno być zapewnione poprzez wprowadzenie rządowych sił na całej rozciągłości granicy. Dlatego nigdy nie opowiadaliśmy się za pomysłem wprowadzenia m.in. tureckich oddziałów, nie mówiąc już o syryjskiej zbrojnej opozycji, i nie popieraliśmy go" - podkreślił doradca, który rozmawiał z dziennikarzami w Abu Dhabi, gdzie trwa oficjalna wizyta Putina.

Wypowiedź Ławrientiewa sugeruje wzrost napięć między Rosją i Turcją - pisze Reuters.

Doradca rosyjskiego prezydenta poinformował, że rozmowy między przedstawicielami władz w Damaszku i sił kurdyjskich odbywały się za pośrednictwem Rosji, m.in. w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim w Latakii.

W niedzielę kurdyjskie władze w północno-wschodniej Syrii zawarły porozumienie z reżimem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Kurdyjska Autonomiczna Administracja Syrii Północnej i Wschodniej poinformowała, że armia syryjska ma "wyzwolić tereny", nad którymi kontrolę przejęli Turcy i wspierane przez nich syryjskie formacje opozycyjne. "Wstępna wojskowa" umowa z władzami w Damaszku dotyczy rozmieszczenia sił wzdłuż granicy Syrii z Turcją, a kwestie polityczne strony omówią później - poinformował przedstawiciel Kurdów.

Turecka ofensywa Źródło Pokoju ruszyła 9 października wkrótce po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii.(PAP)

ndz/ akl/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 11 reinonak

Jedyne wyjście to sankcje. Szybko sprawią, że ten zbrodniarz wymięknie. Nie poświęci majątku Turków w imię wojny. A Turcy tak szybko jak poparli te ataki, tak szybko będą przeciw jak za tę samą ilość liry kupią w sklepie 50% mniej towarów. Jednym słowem dzisiaj nie opłaca się prowadzić wojen.

! Odpowiedz
0 28 marianpazdzioch

Gdyby Putin miał jakieś "ale", to by strzelał. Zamknąłby przestrzeń powietrzną nad tą częścią Syrii. Tak więc nie ma tu żadnego znaczenia co mówi. Zresztą jak zwykle. Ważne jest co robi, a w zasadzie czego nie zrobił. Turcja zaatakowała kraj trzeci. Nie obowiązują tu traktaty NATO.

! Odpowiedz
20 25 ajwaj

A Rosjanie i Turcy juz wiedza, o czym mówi PAPa? :)

O korzysciach i stratach celnie podsumowal
SPIEGEL.DE
""Polityka syryjska USA Prezent urodzinowy dla Putina

Po wycofaniu wojsk amerykańskich z północnej Syrii droga prezydenta Rosji Władimira Putina jest jasna. Jako ostatnia znacząca potęga w regionie Moskwa może teraz bez przeszkód realizować swoje interesy.""

W skrócie > strefa buforowa odcina doplyw terrorystów, lapia ich Turcy. Wplywy na Bliskim Wschodzie > tylko Rosjanie sa kumplami wszystkich tam. Oslabienie przciwnika tj. kal-bojów. Prez. Assad po 10 latach ma swoje pola naftowe i wode z Eufratu. Sultan Edogan ma spokój na poludniu od Kurdów. Itd. itp.
I szafa gra.
https://www.spiegel.de/politik/ausland/donald-trump-zieht-truppen-aus-syrien-ab-geschenk-fuer-wladimir-putin-a-1291503.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 18 ajwaj

Wiadomo, ze zadymiarzy tam do oporu, Ale wszyscy maja dosyc,
krwi, fejków, sciemy itd. jak w Iraku

""Wojsko USA przekazuje swoje pozycje w syryjskim mieście Manbij rosyjskim siłom zbrojnym.

O tym poinformował magazyn Newsweek, powołując się na wyższego urzędnika Pentagonu. Według niego, wojsko amerykańskie, „które od dawna przebywa w tym obszarze, pomaga rosyjskim siłom zbrojnym szybko osiedlić się w niepewnym wcześniej obszarze”.

„Zasadniczo to poddanie się”, powiedział rzecznik Pentagonu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 12 ajwaj odpowiada ajwaj

Update 19:28
DIE WELT:
Syruacja jest dynamiczna. Reporter w/w twierdzi, ze ani Syryjczycy, ani Turkowie nie chca-nie moga zadzierac z Moskwa i np. skakac sobie do oczu. Tak wiec szachuja sie nawzajem i jest OK.

Tak sie porobilo, ze z wrogow Assad-Erdogan jest malzenstwo z rozsadku. Rosjanie (MP=milicja wojenna) patroluja, tereny i Syrii i Turcji w poblizu granicy. Sami weszli do b. bazy kal-bojów.
Opinia o Jankesach w regionie=Arabii tj. Bliski Wschód ? ""katastrofalna utrata twarzy""

https://www.welt.de/politik/ausland/article201914358/Syrien-Auf-einmal-stehen-Russen-in-der-US-Militaerbasis.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 25 bangladesznadwisla

Źródło pokoju dobra nazwa na zbrojny atak na sąsiednie państwo

! Odpowiedz
8 28 men24a

Jedna wielka ściema dla naiwnych. Jedni i drudzy się wycofują a Turcja dokona likwidacji zaprzyjaźnionych bojówkarzy . Wszystko uzgodnione tylko trzeba grać pozory. Bo jak można opuścić przyjaciół dlatego tylko że w Normandii nie pomogli ? Z polski wyrazie czego też się w razie czego wycofają jak sytuacja ich zmusić i interesy swoje zalatwią.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 24 oorim

Czyżby Donald sprowokował kłótnię Rosji z Turcją jako kara za zakup S-400 kosztem kurdyjskich ofiar?

! Odpowiedz
11 20 pomorzaninm

to bylby niezly numer z jego strony ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil