REKLAMA
NIE PRZEGAP

Wzrost inflacji pogarsza zdrowie psychiczne Polaków [Badanie]

2022-08-05 06:11
publikacja
2022-08-05 06:11
Wzrost inflacji pogarsza zdrowie psychiczne Polaków [Badanie]
Wzrost inflacji pogarsza zdrowie psychiczne Polaków [Badanie]
fot. Pormezz / / Shutterstock

Wraz ze wzrostem inflacji 44 proc. badanych Polaków skarży się na pogorszenie zdrowia psychicznego. Inflacja będzie najbardziej odczuwalna, ponieważ ostatecznie dotknie wszystkich dorosłych Polaków, bez wyjątku - powiedział współautor badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl Michał Pajdak.

44 proc. badanych deklaruje pogorszenie zdrowia psychicznego i samopoczucia w związku ze wzrostem inflacji, podwyżkami cen w sklepach oraz rat kredytów i spadku wartości dochodów. Z kolei 44 proc. badanych jest przeciwnego zdania, a 12 proc. nie potrafi tego określić - wynika z najnowszego badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH i platformę ePsycholodzy.pl wśród 1034 Polaków w wieku 18-80 lat. Próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, zarobków, wykształcenia oraz regionu.

"Analiza badania pokazuje, że stan psychiczny społeczeństwa ewidentnie się pogarsza. Zeszłoroczne badanie, dotyczące całego okresu pandemii, wykazało, że blisko 38 proc. Polaków doświadczyło pogorszenia zdrowia psychicznego. Teraz jest gorzej, bo zarówno pandemia, wojna w Ukrainie, jak i inflacja wpływają podobnie na samopoczucie rodaków" - skomentował współautor badania Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl. Jego zdaniem inflacja będzie najbardziej odczuwalna, "ponieważ dotknie ostatecznie wszystkich dorosłych Polaków, bez wyjątku".

Na spadek kondycji psychicznej częściej wskazują kobiety (48 proc.) niż mężczyźni (40 proc.). Wśród badanych mających od 18 do 22 lat pogorszenie stanu zdrowia psychicznego deklaruje 54 proc., 23-35 lat – 52 proc., 36-55 lat – 41 proc., a 56-80 lat – 35 proc. "Inflacja najbardziej odczuwalna będzie przez młode osoby, z określonymi potrzebami i niskimi jeszcze zarobkami. Dla wielu z nich oznacza odsunięcie w nieznane marzeń, na przykład o mieszkaniu na kredyt czy zakupie samochodu" - wyjaśnił psycholog Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl. Jego zdaniem, osoby starsze mają gdzie mieszkać, co jeść i w co się ubrać. "Nie są tak podatni na modę, mniej korzystają z rozrywki czy mediów elektronicznych. Co więcej, w przeciwieństwie do młodszego pokolenia, posiadają oszczędności" - dodał.

Na pogorszenie kondycji psychicznej wskazują przede wszystkim osoby zarabiające w przedziale od 5 do 7 tys. zł, którzy stanowią 52 proc. Za nimi są Polacy zarabiający poniżej 1000 zł – 44 proc. Na końcu zestawienia znajdują się respondenci zarabiający ponad 9 tys. zł – 36 proc.

Uwzględniając poziom edukacji badanych ankietowani z wykształceniem wyższym stanowią 46 proc. Dalej są osoby, które ukończyły szkołę podstawową lub gimnazjum – 44 proc., badani z wykształceniem średnim – 42 proc., i z zasadniczym zawodowym – 38 proc. "Osoby z wyższym wykształceniem zazwyczaj lepiej zarabiają, odkładają pieniądze i inwestują je. Wiele z nich jest zdecydowanie bardziej świadomych mechanizmów i konsekwencji podwyżek. Oznacza to, że to właśnie tych Polaków szczególnie przejmuje spadek wartości pieniądza. To oni najszybciej odczują wzrost rat kredytowych i wydatków" - stwierdził Pajdak.

Wśród objawów dotyczących pogorszenia stanu zdrowia psychicznego respondenci najczęściej wskazywali na stres - 50 proc., częstsze uczucie niepokoju – 40 proc., obniżenie nastroju – 39 proc., lęk – 28 proc., zaburzenia snu – 27 proc., spadek odczuwania przyjemności – 25 proc., zmniejszenie aktywności, brak energii – 23 proc., problemy z motywacją i koncentracją – 20 proc.

Jak zauważył Pajdak dla większości młodych osób inflacja jest zupełnie nową sytuacją. "Starsi ludzie wiedzą, czym kończą się obietnice bez pokrycia i dodruk pieniądza. Dzisiejsza inflacja, w przeciwieństwie do poprzedniej, nie jest lokalna. Jest wręcz globalna i wynika pośrednio z zaburzonych pandemią oraz wojną łańcuchów logistycznych, sytuacji na rynku energetycznym czy też cen produktów rolnych" - podsumował Pajdak.

Autorka: Agnieszka Gorczyca

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
inflacjakiedysbedziespadac
Dobrze że darmowy socjal do tej pory nie pogarszał.A moze nie wiedzieli że kiedyś trzeba długi spłacać? Moze nie słyszeli że za pisiej komuny dług sie podwoił?
bha
Gdyby od wielu lat w większości % mieli w ogromie branż i zawodów ludzie sprawiedliwe, uczciwie podwyższane zarobki, stawki, pensje zamiast obiecanych gruszek na wierzbie, groszowych dla spokoju, na otarcie łez pozorów lub latami udawania jarząbka nie bez celu wielu!!! - to dzisiaj wielu osobą w obecnej stworzonej nie bez celu inflacji Gdyby od wielu lat w większości % mieli w ogromie branż i zawodów ludzie sprawiedliwe, uczciwie podwyższane zarobki, stawki, pensje zamiast obiecanych gruszek na wierzbie, groszowych dla spokoju, na otarcie łez pozorów lub latami udawania jarząbka nie bez celu wielu!!! - to dzisiaj wielu osobą w obecnej stworzonej nie bez celu inflacji najmocniej zachłannej % jak zawsze w detalu bez skrupułów najmocniej % dojonemu od lat na wewnętrznych rynkach gdzie większość osób robi zakupy napewno było by obecnie lżej związać koniec z konicem co m-c!!!.Gdyby....................

zenonn
Dziel i rządź! "ONI" są winni. Szukaj ONYCH
Jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził.
Na świecie jest za dużo ludzi.
Spiskowych teorii dostatek.

http://ruch-obywatelski.com/pieniadze/rothschildowie-klan-chazarski-na-sluzbie-u-antychrysta/
prawda_
Wywalcie telewizory i radia przez okno. Bedziecie zdrowsi.
zenonn
I smartfony, tablety, laptopy, ....
"Im Mniej Wiesz Tym Lepiej Śpisz"

Powiedz Dość Reklamie. Ogranicz konsumpcję.
friedens
Kaczyzm zrujnował Polaków i doprowadził do tego, że jeszcze stawia się pomniki Kaczyńskim. Kaczyzm to gorsza zaraza niż komuna w PRL. Za komunistów była zawsze ciepła woda w kranie, a chleb nie był rarytasem.
zenonn
W PRL nie było komunizmu. Chazarstwo rządziło. PRL zbankrutował. Chazarstwo rządzi.
"Młodzi nie znajom, starzy nie pamientajom"

"Hodujemy zombi, które nie wiedzą, kim są i dokąd zmierzają. Żyją w tyranii optymizmu, przekonane, że mogą wszystko, że mają równe szanse, że wystarczy chcieć, by mieć. A nie potrafią
W PRL nie było komunizmu. Chazarstwo rządziło. PRL zbankrutował. Chazarstwo rządzi.
"Młodzi nie znajom, starzy nie pamientajom"

"Hodujemy zombi, które nie wiedzą, kim są i dokąd zmierzają. Żyją w tyranii optymizmu, przekonane, że mogą wszystko, że mają równe szanse, że wystarczy chcieć, by mieć. A nie potrafią poradzić sobie nawet z komarem, a co dopiero z krytyką czy wzięciem odpowiedzialności za innych"
ministerprawdy
Co dawidem 19-stym się nie udało inflacją się osiągnie.
zenonn
Jest dużo dawek do zapłacenia. Należy wykreować popyt.
Każdy 40+ przyjmie kolejną dawkę. 80+ co dziennie, 70+ co tydzień, 60+ co miesiąc, 50+ co kwartał.
Wojna się znudziła. W Powstaniu Warszawskim (teraz rocznica) w 2 miesiące zabito 200 tys ludzi.
Na ogromnym terytorium sąsiada w 8 lat tylu nie zginęło po obu stronach.
Jest dużo dawek do zapłacenia. Należy wykreować popyt.
Każdy 40+ przyjmie kolejną dawkę. 80+ co dziennie, 70+ co tydzień, 60+ co miesiąc, 50+ co kwartał.
Wojna się znudziła. W Powstaniu Warszawskim (teraz rocznica) w 2 miesiące zabito 200 tys ludzi.
Na ogromnym terytorium sąsiada w 8 lat tylu nie zginęło po obu stronach.
W 2024 będzie Pandemia2.
Radujmy się
maniek_as
Ale Polacy za tą inflację mają: 500+, 300+, bon turystyczny, 13-stki i 14-stki, tarcze covidove, tarcze antyinflacyjne, dopłaty do węgla, a także kupione respiratory od handlarza bronią. Więc nie narzekajcie teraz.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki