Wzrost cen zniechęca Polaków do wódki

Polska pozostaje jednym z największych rynków mocnych alkoholi na świecie. Krajowa Żubrówka jest na siódmym miejscu na świecie pod względem sprzedaży. Wzrost cen na skutek podwyższenia akcyzy spowodował jednak zmianę preferencji krajowych konsumentów. Lepiej sprzedają się trunki w kompaktowych opakowaniach i te zawierające mniejszą ilość procentów. Drastyczny spadek spożycia jednak branży nie grozi.

Wzrost cen zniechęca Polaków do wódki


- Rynek alkoholi w Polsce dochodzi do siebie po bardzo dużej zmianie, jaką spowodowało podniesienie podatku akcyzowego na przełomie 2013 i 2014 roku - przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Krzysztof Kouyoumdjian, rzecznik prasowy producenta alkoholi, firmy CEDC International. - Jednym z praktycznych efektów wzrostu akcyzy były również podwyżki cen.

Średnie ceny kluczowych marek zwiększyły się do kilku złotych na tradycyjnej, półlitrowej butelce. W wyniku podwyżki zmieniają się preferencje konsumentów.

- Z punktu widzenia konsumentów wzrost cen był duży - tłumaczy Krzysztof Kouyoumdjian. - Polacy nie skupiają się więc już na półlitrówkach, ale coraz chętniej sięgają po mniejsze objętości, takie jak 100 czy 200 ml.

Coraz większą popularnością cieszą się także inne kategorie alkoholi, szczególnie te z mniejszą zawartością procentów.

- Bardzo dynamicznie rozwijają się takie segmenty, jak whisky, wina, burbony czy inne alkohole, które jeszcze kilka lat temu nie były tak popularne wśród Polaków - zauważa Kouyoumdjian.

Według raportu Scotch Whisky Association, stowarzyszenia producentów szkockiej whisky, Polska jest na 17. miejscu w Europie pod względem spożycia tego trunku na jednego mieszkańca. Szacuje się, że w 2013 roku pełnoletni Polak wypił nieco ponad pół litra whisky. Według prognoz The International Wine & Spirit Research w ciągu najbliższych pięciu lat spożycie tej odmiany alkoholu w Polsce będzie rosnąć o około 8 proc. rocznie.

- Polska nadal jest w pierwszej trójce największych rynków, jeśli chodzi o konsumpcję mocnych alkoholi i wódki na całym świecie, zarówno czystej, jak i kolorowej - dodaje Krzysztof Kouyoumdjian. - Firmy, które mają mocną pozycję na krajowym rynku, siłą rzeczy liczą się także na świecie. To właśnie z tego powodu tak znane marki polskich wódek, jak chociażby nasza Żubrówka, okazują się bardzo mocnymi graczami na rynku światowym.

Jak wynika z zestawienia międzynarodowego magazynu „Impact” Żubrówka, z ubiegłoroczną sprzedażą na poziomie 5,2 mln dziewięciolitrowych opakowań, jest obecnie 7. największą marką wódki na świecie (pierwszą pozycję zajął Smirnoff, należący do koncernu Diageo z Wielkiej Brytanii). W zestawieniu wszystkich alkoholi (łącznie z whisky, burbonem oraz brandy) marka zajęła 40. miejsce. Była także najszybciej rosnącą marką alkoholową świata. Jej sprzedaż w ciągu ubiegłego roku wzrosła o 29,5 proc.

Zdaniem Kouyoumdjiana prognozowanie rozwoju sytuacji na rynku alkoholi jest trudne.

- Gdyby udało się zachować ten nieduży bądź w miarę podobny do roku ubiegłego poziom sprzedaży, to byłoby bardzo dobrze. Wydaje nam się jednak, że trudno spodziewać się, aby rynek, zwłaszcza mocnych alkoholi, czystych wódek, odbił i zaczął rosnąć nawet w kilkuprocentowym tempie - informuje Kouyoumdjian.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 13 ~anty-Ryży_Kutong

Polaczki to juz nie narod pijaczkow i złodziei, sam plebs wyjechal do UE, bardziej ogarnieci radza sobie dobrze w tym kraju. Wez takiego prezydenta UE...

! Odpowiedz
1 2 ~gflu

Równie dobrze mógłbyś napisać, że złodzieje radzą sobie najlepiej w kraju

! Odpowiedz
0 0 ~as

Hehe :)

! Odpowiedz
2 8 ~trzeźwość

Nieumiarkowane picie alkoholi w tym piwa tak modnego wśród młodzieży, może doprowadzić do powstania choroby uzależnieniowej od alkoholu a nie leczony alkoholizm prowadzi do alkoholizmu przewlekłego tzn. takiego kiedy człowiek już musi pić, żeby poczuć się lepiej a głowa o niczym innym nie myśli tylko o zdobyciu alkoholu. Czyli - ostrożnie z alkoholem gdyż choroba uzależnieniowa od alkohol czyha na każdego kto o tej alkoholowej zasadzce nie pamięta, nie zdaje sobie sprawy albo zwyczajnie nie wie. Bądź mądry i nie pij - postaw na trzeźwe życie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~Paweł

wszystko jest dla ludzi.

! Odpowiedz
0 2 ~Balsam

Mozna miec wielki barek

! Odpowiedz
0 3 ~jesh-ldn

spokojnie, niech debile z nie-rzadu podnosza acyzy - na stryszkach juz chlodnicie ludzie stawiaja...

! Odpowiedz
1 6 ~s6

Przecież Żubrówka nie jest krajowa, a należy do Russian Standard.

! Odpowiedz
0 6 ~eqweqweqweqweqwe

nie ma już Polskiej wódki. Ten syf już jest sprzedany.
Po pierwsze ceny obniżają konsumpcje po drugie jakość. Wódki generalnie już się nie produkuje. Ta woda o smrodzie wódki i smaku jest nie do wypicia. Ja przestałem pic ten syf jak pogadałem sobie z człowiekiem który pracował przy tym. To samo tyczy się "PIWA".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Balsam

Jak piles syf to nie poznales smaku dobrej wodki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.