Wzrost PKB w USA zaskakuje (na pierwszy rzut oka)

2019-10-30 18:02
publikacja
2019-10-30 18:02
Wzrost PKB w USA zaskakuje (na pierwszy rzut oka)

Środowa sesja w wykonaniu WIG20 ostatecznie została rozstrzygnięta neutralnie. Przez większość dnia polski indeks blue chipów znajdował się poniżej kreski, jednak w samej końcówce został „wyciągnięty za uszy”. Tym razem lepiej wypadła druga i trzecia linia spółek - mWIG40 zyskał 0,3% a sWIG80 0,2%.

Tymczasem w Europie obserwowaliśmy kolejną sesję przebiegającą w mieszanych nastrojach. Sporym obciążeniem na Starym Kontynencie był sektor bankowy, który w dużej mierze znajdował się pod presją kolejnej odsłony fatalnych wyników Deutsche Banku. Pozytywnie na nastroje rynkowe nie wpłynęły też najświeższe doniesienia Reutersa w temacie wojny handlowej. Spekulacje medialne wskazują, że prezydent D. Trump nie jest zadowolony z dotychczasowych postępów w kwestii zwiększania przez Chiny zakupów amerykańskich produktów rolnych, co było jednym z warunków zawarcia wstępnego porozumienia.

Spośród opublikowanych dziś danych makro warto zwrócić uwagę na pierwsze szacunki dynamiki wzrostu amerykańskiego PKB w 3Q2019, które znalazły się na poziomie 1,9% k/k saar przy konsensusie zakładającym 1,6% k/k saar. Pomimo pozytywnego zaskoczenia jest to drugi najsłabszy odczyt od objęcia prezydentury przez D. Trumpa. Niezmiennie wśród komponentów solidny wzrost dostarcza konsumpcja prywatna, która w poprzednim kwartale zwiększyła się o 2,9% k/k saar. Na tym jednak kończą się pozytywne informacje - w przypadku inwestycji, zapasów oraz eksportu netto kontrybucje do wzrostu okazały się być nieznacznie ujemne. Dane te pokazują, że ekspansja amerykańskiej gospodarki coraz bardziej opiera się na konsumpcji, która najprawdopodobniej najlepszy okres w tym cyklu ma już za sobą. Dla porównania przypomnijmy, że konsumpcja w drugim kwartale wzrosła aż o 4,6% k/k saar i była obok wysokich wydatków rządowych głównym powodem wyższego od oczekiwań wzrostu PKB. Uważamy zatem, że dzisiejsze dane dostarczają kolejnych argumentów FOMC do zachowania elastyczności i gotowości luzowania polityki monetarnej.

Dziś wieczorem oczy inwestorów zostaną zwrócone w stronę Rezerwy Federalnej, która najpewniej dokonana trzeciej w tym roku obniżki głównej stopy procentowej. Fakt ten jest jednak już w cenach, dlatego też dla rynku bardziej istotna będzie konferencja J. Powella, która rozpocznie się o godzinie 19:30 czasu polskiego. W momencie pisania komentarza parkiet za oceanem przechodzi w typowy tryb wyczekiwania - indeksy S&P500 oraz Nasdaq notowane są w okolicach poziomów neutralnych.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki