Wzrost PKB Polski w pobliżu 4 proc. Zawiodły inwestycje, rozczarowała konsumpcja

Roczna dynamika produktu krajowego brutto zgodnie z wcześniejszymi szacunkami wyhamowała z 4,6% do 3,9% - potwierdził Główny Urząd statystyczny. Zawiodły inwestycje i rozczarowała konsumpcja. Pozytywną niespodziankę dostarczył eksport.

Produkt krajowy brutto Polski był w III kw. 2019 roku realnie o 3,9% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Roczna dynamika PKB była najniższa od trzech lat.

(GUS.)

Gdy spojrzymy na dane wyrównane sezonowo (czyli uwzględniające m.in. różnice w liczbie dni roboczych), to spowolnienia w poprzednim kwartale nie widać. Dynamika PKB wyrównana sezonowo wyniosła 1,3% kdk i 4,1% rdr. Kwartał wcześniej było to odpowiednio 0,8% kdk oraz 4,1% rdr.

Niemniej jednak od ponad roku w Polsce mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym. Roczna dynamika PKB obniżyła się z 5,3% do 3,9%. Zatem jak na razie spowolnienie to jest stosunkowo łagodne, ale w kolejnych kwartałach zapewne będzie postępować. Najnowsza projekcja NBP zakłada, że w 2020 roku PKB urośnie tylko o 3,6%.

Największy wkład do rocznej (nieodsezonowanej) dynamiki PKB w III kwartale wniosła konsumpcja, która dodała 2,2 pkt. proc. Wydatki publiczne, inwestycje oraz handel zagraniczny wszystkie dodały po 0,8 pkt. proc. Kontrybucja zapasów była ujemna i wyniosła -0,7 pkt. proc.

W trzecim kwartale GUS odnotował mocne wyhamowanie inwestycji. „Nakłady brutto na środki trwałe” były tylko o 4,6% wyższe niż przed rokiem (dane wyrównane sezonowo). To najniższy wzrost od dwóch lat. Dla porównania, w II kw. inwestycje przyrosły o 9,1% rdr, a w I kw. o 9,9% rdr.

(GUS.)

Zaskakiwać może malejąca dynamika konsumpcji. „Spożycie w sektorze gospodarstw domowych” zwiększyło się tylko 3,9% rdr, co było najniższym wynikiem od II kw. 2016 roku (na danych wyrównanych sezonowo) – czyli od czasów sprzed programu „Rodzina 500+”.  Pozytywem było za to przyspieszenie w eksporcie, którego roczna dynamika podniosła się do 5,2% wobec 3,2% w II kw.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
20 39 zmr1

Kopanie dołów i zasypywanie ich przyczynia się do wzrostu PKB. Czas, żeby ludzie w końcu zorientowali się, że ten wskaźnik nie ma nic wspólnego z realnym wzrostem i poprawą poziomu życia.

! Odpowiedz
27 42 anty12

I znowu wina Tuska i UE, ze jest wujowo.

! Odpowiedz
0 15 cyklotron

wuj .. to wuj...
a juści

! Odpowiedz
95 99 madrala_1

Czas na radykalne zmiany w gospodarce przeminął. Nie wykorzystane szanse szybko się mszczą. Mogliśmy przebudować istotne segmenty naszej gospodarki inwestując miliardy (sektor energetyczny, sektor publiczny, szkolnictwo, służba zdrowia, policja, zmiany w podatkach). Zamiast tego rozdaliśmy ludziom pieniądze do kieszeni z ich własnych podatków...no cóż.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 26 psokal

Gdy w starożytnych Atenach odkryto bogade złoża srebra, wśród lokalnych elit starły się ze sobą dwa stronnictwa. Przedstawiciele pierwszego głosili że dochody z kopalni należy rozdzielić między obywateli. Drudzy apelowali o zainwestowanie tych środków we flotę i armię. 10 lat później zaatakowali Persowie.

Gdyby w Atenach zwyciężyli zwolennicy rozdawnictwa, nigdy nie usłyszelibyśmy o Maratonie, Salaminie czy greckiej demokracji. O Atenach też byśmy nie usłyszeli. Chyba że jako o szeregowiej perskiej kolonii, która miała swoją wielką szansę ale wolała przejeść dochody niż spożytkować je na cokolwiek sensownego. Na przykład na obronę przed sąsiednim, agresywnym imperium.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
61 59 grzegorzkubik

Dziś podali też PKB Francji 0,3%. Na Węgrzech spadło do 5% i kraj nadal wysoko plasuje się pośród europejskich gospodarek pod względem tempa rozwoju. Bezrobocie w strefie Euro 7,5% w Polsce 5%. Polska w czasie spowolnienie gospodarczego ma naprawdę niezłe wyniki choć mogłaby mieć lepsze.

! Odpowiedz
64 45 search

Dam ci przyklad: produkcja lukow na zyrafy w Kenii wzrosla o 100% do 1000 stk rocznie, a w tym samym czasie w USA produkcja samochodow wzrosla o 1 % do 10 000 000 stk rocznie.

Teraz mi napisz ktory kraj uzyska wiekszy wzrost. Polska to taki murzynski kraj na tle europy zachodniej wiec nie ma co do czego porownywac , bo kazdy z zycia wie ze w takiej francji zyje sie lepiej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
45 21 anty12

Brales dzisiaj leki ? Wstales juz z kolan ? Jaka bedziesz miec spiewke ze prad zdrozeje o 40 % dla ospodarstw domowych ?

! Odpowiedz
34 42 grzegorzkubik odpowiada anty12

Prąd miał być droższy dzięki staraniom Tuska w PE. Musimy to jakoś przetrwać.

! Odpowiedz
42 20 psokal odpowiada anty12

Jeśli dobrze zrozumiałem zeszłoroczny przekaz TVP, wzrost cen prądu był wynikiem 8 lat zaniedbań PO-PSL, których rząd PiS mimo gigantycznej pracy nie mógł w całości zniwelować. Przewiduję że w tym roku usłyszymy że będzie to wina:
-samorządów (poza tymi w których rządzi prawica bo tam rzekomo nie ma podwyżek)
- większości senackiej (blokującej rządowe ustawy które z miejsca rozwiązałyby problem)
-Tuska, bo UE rzuca Polsce kłody pod nogi (analogicznie jak to robiło USA w czasach PRL).
Zapewne takie też będzie zdanie bezrobotnych internautów-trolli, którzy myślą że ktoś ważny ujrzy ich komentarze i nagrodzi etatem w spółce Skarbu Państwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil