Wzrost PKB Polski w pobliżu 4 proc. Zawiodły inwestycje, rozczarowała konsumpcja

2019-11-29 10:00
publikacja
2019-11-29 10:00
fot. Filip Radwański / FORUM

Roczna dynamika produktu krajowego brutto zgodnie z wcześniejszymi szacunkami wyhamowała z 4,6% do 3,9% - potwierdził Główny Urząd statystyczny. Zawiodły inwestycje i rozczarowała konsumpcja. Pozytywną niespodziankę dostarczył eksport.

Produkt krajowy brutto Polski był w III kw. 2019 roku realnie o 3,9% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Roczna dynamika PKB była najniższa od trzech lat.

/ GUS.

Gdy spojrzymy na dane wyrównane sezonowo (czyli uwzględniające m.in. różnice w liczbie dni roboczych), to spowolnienia w poprzednim kwartale nie widać. Dynamika PKB wyrównana sezonowo wyniosła 1,3% kdk i 4,1% rdr. Kwartał wcześniej było to odpowiednio 0,8% kdk oraz 4,1% rdr.

Niemniej jednak od ponad roku w Polsce mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym. Roczna dynamika PKB obniżyła się z 5,3% do 3,9%. Zatem jak na razie spowolnienie to jest stosunkowo łagodne, ale w kolejnych kwartałach zapewne będzie postępować. Najnowsza projekcja NBP zakłada, że w 2020 roku PKB urośnie tylko o 3,6%.

Największy wkład do rocznej (nieodsezonowanej) dynamiki PKB w III kwartale wniosła konsumpcja, która dodała 2,2 pkt. proc. Wydatki publiczne, inwestycje oraz handel zagraniczny wszystkie dodały po 0,8 pkt. proc. Kontrybucja zapasów była ujemna i wyniosła -0,7 pkt. proc.

W trzecim kwartale GUS odnotował mocne wyhamowanie inwestycji. „Nakłady brutto na środki trwałe” były tylko o 4,6% wyższe niż przed rokiem (dane wyrównane sezonowo). To najniższy wzrost od dwóch lat. Dla porównania, w II kw. inwestycje przyrosły o 9,1% rdr, a w I kw. o 9,9% rdr.

/ GUS.

Zaskakiwać może malejąca dynamika konsumpcji. „Spożycie w sektorze gospodarstw domowych” zwiększyło się tylko 3,9% rdr, co było najniższym wynikiem od II kw. 2016 roku (na danych wyrównanych sezonowo) – czyli od czasów sprzed programu „Rodzina 500+”.  Pozytywem było za to przyspieszenie w eksporcie, którego roczna dynamika podniosła się do 5,2% wobec 3,2% w II kw.

KK

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (37)

dodaj komentarz
bha
Cóż...Wszystko coraz droższe co roku i dziwne coraz częściej gorszej jakości,trwałości i smaku ??? Więc może po co aż tyle tego kupować...............
1as
Do jakich wartości może rosnąć konsumpcja?
To jakiś Święty Gral ekonomistów?
I tak prowadzimy już bardzo konsumpcjonistyczne życie, należy raczej to przyhamować i więcej inwestować, oszczędzać.
karllos7799
wszystko źle, zawiodła konsumpcja, handel, inwestycje lecą na łeb i szyję.... a wzrost w 3 najwyższych w Europie...
search
Na swiecie koniunktura i Polsce to zasluga ciezko pracyjacego rzadu, spieolnienie to wina Tuska
silvio_gesell
Zadziwiająco spokojny cykl koniunkturalny.
marxs
jeżeli juz nawet PISowski GUS podaje tak złe dane to te prawdziwe muszą być naprawdę dramatyczne ale spokojna twoja rozczochrana dzisiaj zapewne kolejne "występy" holeckiej,rachonia i klaremabacha w TVPis oni wszystkim wątpiącym i przestraszonym wyznawcom PISiej Sekty raz ,dwa "wytłumaczą " że żyją jeżeli juz nawet PISowski GUS podaje tak złe dane to te prawdziwe muszą być naprawdę dramatyczne ale spokojna twoja rozczochrana dzisiaj zapewne kolejne "występy" holeckiej,rachonia i klaremabacha w TVPis oni wszystkim wątpiącym i przestraszonym wyznawcom PISiej Sekty raz ,dwa "wytłumaczą " że żyją w PISowskim (K)Raju o rewelacyjnej gospodarce (słowa Pana Pinokio) i świetlanej przyszłości
marxs
"Psychopaci są wśród nas, ale potrafią się doskonale maskować. Na pierwszy rzut oka robią bardzo poztywne wrażenie. Porafią być czarujący i ciekawi.Profesor Jeff Hancock jest jednym z autorów badań nad zjawiskiem psychopatii. Udało mu się wykryć pewne odmienne wzorce w mowie osób zdiagnozowanych jako psychopaci."Psychopaci są wśród nas, ale potrafią się doskonale maskować. Na pierwszy rzut oka robią bardzo poztywne wrażenie. Porafią być czarujący i ciekawi.Profesor Jeff Hancock jest jednym z autorów badań nad zjawiskiem psychopatii. Udało mu się wykryć pewne odmienne wzorce w mowie osób zdiagnozowanych jako psychopaci.Okazało się, że psychopaci szczególnie chętnie i dużo wypowiadają się na trzy tematy. Bardzo lubią rozmawiać o pieniądzach, seksie i jedzeniu. Poruszają te tematy dwa razy częściej, niż zdrowi ludzie."onet.pl-a wyznawcy jakiej religii i jakiej partii i jakiego rządu faktycznie na okrągło gadają o seksie i kasie ? proszę o podpowiedź


and00
To ja, w sumie sympatyk PiSu nie wiem co w TVP leci bo rzadko włączam, a forumowicz ziejący nienawiścią na wszystko co z PiS związane, to wszystko ogląda?
tak za darmo, czy jednak nie do końca?
marxs odpowiada and00
po prostu traktuję TVPis jako kapitalny program rozrywkowy oraz studium ludzkiej psychiki czyli co może zrobić człowiek dla kasy poza tym przypomina mi czasy mojej młodości i dekadę "sukcesu" (jak obecnie) Edzia Gierka
1as
Napij się melisy, markxs-isto.
I włącz sobie TVN, tam dowiesz się "prawdy" o strasznej recesji +3,9%. Inne kraje UE chciałyby tak. Tymczasem muszą poprzez kreatywną księgowość wykazywać +0,1%.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki