Wzrost PKB Polski w pobliżu 4 proc. Zawiodły inwestycje, rozczarowała konsumpcja

Roczna dynamika produktu krajowego brutto zgodnie z wcześniejszymi szacunkami wyhamowała z 4,6% do 3,9% - potwierdził Główny Urząd statystyczny. Zawiodły inwestycje i rozczarowała konsumpcja. Pozytywną niespodziankę dostarczył eksport.

Produkt krajowy brutto Polski był w III kw. 2019 roku realnie o 3,9% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Roczna dynamika PKB była najniższa od trzech lat.

(GUS.)

Gdy spojrzymy na dane wyrównane sezonowo (czyli uwzględniające m.in. różnice w liczbie dni roboczych), to spowolnienia w poprzednim kwartale nie widać. Dynamika PKB wyrównana sezonowo wyniosła 1,3% kdk i 4,1% rdr. Kwartał wcześniej było to odpowiednio 0,8% kdk oraz 4,1% rdr.

Niemniej jednak od ponad roku w Polsce mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym. Roczna dynamika PKB obniżyła się z 5,3% do 3,9%. Zatem jak na razie spowolnienie to jest stosunkowo łagodne, ale w kolejnych kwartałach zapewne będzie postępować. Najnowsza projekcja NBP zakłada, że w 2020 roku PKB urośnie tylko o 3,6%.

Największy wkład do rocznej (nieodsezonowanej) dynamiki PKB w III kwartale wniosła konsumpcja, która dodała 2,2 pkt. proc. Wydatki publiczne, inwestycje oraz handel zagraniczny wszystkie dodały po 0,8 pkt. proc. Kontrybucja zapasów była ujemna i wyniosła -0,7 pkt. proc.

W trzecim kwartale GUS odnotował mocne wyhamowanie inwestycji. „Nakłady brutto na środki trwałe” były tylko o 4,6% wyższe niż przed rokiem (dane wyrównane sezonowo). To najniższy wzrost od dwóch lat. Dla porównania, w II kw. inwestycje przyrosły o 9,1% rdr, a w I kw. o 9,9% rdr.

(GUS.)

Zaskakiwać może malejąca dynamika konsumpcji. „Spożycie w sektorze gospodarstw domowych” zwiększyło się tylko 3,9% rdr, co było najniższym wynikiem od II kw. 2016 roku (na danych wyrównanych sezonowo) – czyli od czasów sprzed programu „Rodzina 500+”.  Pozytywem było za to przyspieszenie w eksporcie, którego roczna dynamika podniosła się do 5,2% wobec 3,2% w II kw.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 20 bha

Cóż...Wszystko coraz droższe co roku i dziwne coraz częściej gorszej jakości,trwałości i smaku ??? Więc może po co aż tyle tego kupować...............

! Odpowiedz
2 18 1as

Do jakich wartości może rosnąć konsumpcja?
To jakiś Święty Gral ekonomistów?
I tak prowadzimy już bardzo konsumpcjonistyczne życie, należy raczej to przyhamować i więcej inwestować, oszczędzać.

! Odpowiedz
12 17 karllos7799

wszystko źle, zawiodła konsumpcja, handel, inwestycje lecą na łeb i szyję.... a wzrost w 3 najwyższych w Europie...

! Odpowiedz
9 13 search

Na swiecie koniunktura i Polsce to zasluga ciezko pracyjacego rzadu, spieolnienie to wina Tuska

! Odpowiedz
13 5 silvio_gesell

Zadziwiająco spokojny cykl koniunkturalny.

! Odpowiedz
78 38 marxs

jeżeli juz nawet PISowski GUS podaje tak złe dane to te prawdziwe muszą być naprawdę dramatyczne ale spokojna twoja rozczochrana dzisiaj zapewne kolejne "występy" holeckiej,rachonia i klaremabacha w TVPis oni wszystkim wątpiącym i przestraszonym wyznawcom PISiej Sekty raz ,dwa "wytłumaczą " że żyją w PISowskim (K)Raju o rewelacyjnej gospodarce (słowa Pana Pinokio) i świetlanej przyszłości

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
52 10 marxs

"Psychopaci są wśród nas, ale potrafią się doskonale maskować. Na pierwszy rzut oka robią bardzo poztywne wrażenie. Porafią być czarujący i ciekawi.Profesor Jeff Hancock jest jednym z autorów badań nad zjawiskiem psychopatii. Udało mu się wykryć pewne odmienne wzorce w mowie osób zdiagnozowanych jako psychopaci. Okazało się, że psychopaci szczególnie chętnie i dużo wypowiadają się na trzy tematy. Bardzo lubią rozmawiać o pieniądzach, seksie i jedzeniu. Poruszają te tematy dwa razy częściej, niż zdrowi ludzie."onet.pl-a wyznawcy jakiej religii i jakiej partii i jakiego rządu faktycznie na okrągło gadają o seksie i kasie ? proszę o podpowiedź


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 49 and00

To ja, w sumie sympatyk PiSu nie wiem co w TVP leci bo rzadko włączam, a forumowicz ziejący nienawiścią na wszystko co z PiS związane, to wszystko ogląda?
tak za darmo, czy jednak nie do końca?

! Odpowiedz
48 30 marxs odpowiada and00

po prostu traktuję TVPis jako kapitalny program rozrywkowy oraz studium ludzkiej psychiki czyli co może zrobić człowiek dla kasy poza tym przypomina mi czasy mojej młodości i dekadę "sukcesu" (jak obecnie) Edzia Gierka

! Odpowiedz
13 12 1as

Napij się melisy, markxs-isto.
I włącz sobie TVN, tam dowiesz się "prawdy" o strasznej recesji +3,9%. Inne kraje UE chciałyby tak. Tymczasem muszą poprzez kreatywną księgowość wykazywać +0,1%.

! Odpowiedz
8 26 maryjanek

idę kupić worek ziemniaków, podkręcę słabą konsumpcję

! Odpowiedz
41 48 pluto85md

2,2 pkt % konsumpcja
0,8 pkt % inwestycje
0,8 pkt % eksport
0,8 pkt % wydatki publiczne
-0,7 pkt % zapasy

Ja to widze tak, ze juz w IV kw. inwestycje nic nie dodadza, a w przyszlym roku beda juz odejmowac od wzrostu. Tak wiec ciezko bedzie wypelnic prognoze chocby PKO BP na IV kw. o wzroscie 3,8%, szczegolnie ze konsumpcja nadal spowalnia wzrosty. Ja to widze nastepujaco:

IV kw. 3,3% wzrostu PKB (2 pkt konsumpcja, 0,8 wydatki publ., 0,8 eksport, 0 inwestycje, -0,3 zapasy).

I nalezy skonczyc z bajkami, ze spowolnienie idzie do nas z zewnatrz, gdy eksport dodaje niemal 1 pkt. do wzrostu. Problemy mamy u nas wewnatrz -brak sily roboczej i slabe inwestycje od kilkunastu kwartalow.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 30 leonidass

Spoko, wawa trochę podkręcić wyniki. Do Galerii Mokotów giga korek. Widać pieniądz parzy

! Odpowiedz
8 10 fred_

Jada szukac okazji, ktorych nie ma (dobrze o tym wiedzac). No ale tak jak mowisz, pieniadz parzy wiele osob.

! Odpowiedz
8 48 bha

A z czego ma być ta wielka rynkowa konsumpcja ze średnich dochodów m-c.zdecydowanej większości % między 2 ,a 3 tyś netto ???,niestety wraz ze systematycznym co roku wzrostem wszelakich opłat i wydatków.Na czym takim raczej cudów nigdy nie będzie.

! Odpowiedz
14 19 bha

Ps.Na czymś takim raczej ,,cudów" nigdy nie będzie.

! Odpowiedz
49 23 pomorzaninm

w Gdansku wywoz smieci ... +100% podwyzki ...niech zyje PIS !!!
sluze linkiem https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Za-smieci-w-Gdansku-zaplacimy-dwa-razy-wiecej-Radni-przyjeli-podwyzki-n140071.html
Jaroslav Polske juz Zostav !!!

! Odpowiedz
25 45 grzegorzkubik odpowiada pomorzaninm

W Gdańsku to wiesz komu podziękować. Tam macie klikę u władzy.

! Odpowiedz
19 7 sel

Za komuny 2000zł się należało za samo przyjście do roboty , ale chleb ważył kilogram za 4 zł , a woda była ze ściekami za 5 groszy 1 m3...ziemniaki po 50 groszy góra jabłka eksportowe po 1 zł.

! Odpowiedz
65 13 silvio_qesell

Konsumpcja to klucz do dobrobytu, potrzebne jest więcej pieniędzy dla polskich rodzin i niższe stopy procentowe.

! Odpowiedz
36 53 zmr1

Ludzie mogą nie zrozumieć Twojego sarkazmu.

! Odpowiedz
12 12 maryjanek odpowiada zmr1

przyznaje, ja nie zrozumiałem. Ale jak Łon tak czesto dopomina się obniżenia stóp to cżłowiek potem tak reaguje

! Odpowiedz
16 3 silvio_gesell

Nie, konsumpcja to nie jest klucz do dobrobytu, tylko właśnie dobrobyt. Brak konsumpcji to nie jest klucz do biedy, tylko po prostu bieda. Nie ma tu co kombinować i budować oczekiwań. Zjedz coś, bo czeka cię rozprawa w sądzie.

! Odpowiedz
1 0 silvio_qesell odpowiada silvio_gesell

Czekam z niecierpliwością komediancie.

! Odpowiedz
0 0 silvio_qesell odpowiada silvio_gesell

Dostanę wezwanie mailowo czy listownie?

! Odpowiedz
61 59 grzegorzkubik

Dziś podali też PKB Francji 0,3%. Na Węgrzech spadło do 5% i kraj nadal wysoko plasuje się pośród europejskich gospodarek pod względem tempa rozwoju. Bezrobocie w strefie Euro 7,5% w Polsce 5%. Polska w czasie spowolnienie gospodarczego ma naprawdę niezłe wyniki choć mogłaby mieć lepsze.

! Odpowiedz
64 45 search

Dam ci przyklad: produkcja lukow na zyrafy w Kenii wzrosla o 100% do 1000 stk rocznie, a w tym samym czasie w USA produkcja samochodow wzrosla o 1 % do 10 000 000 stk rocznie.

Teraz mi napisz ktory kraj uzyska wiekszy wzrost. Polska to taki murzynski kraj na tle europy zachodniej wiec nie ma co do czego porownywac , bo kazdy z zycia wie ze w takiej francji zyje sie lepiej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
45 21 anty12

Brales dzisiaj leki ? Wstales juz z kolan ? Jaka bedziesz miec spiewke ze prad zdrozeje o 40 % dla ospodarstw domowych ?

! Odpowiedz
34 42 grzegorzkubik odpowiada anty12

Prąd miał być droższy dzięki staraniom Tuska w PE. Musimy to jakoś przetrwać.

! Odpowiedz
42 20 psokal odpowiada anty12

Jeśli dobrze zrozumiałem zeszłoroczny przekaz TVP, wzrost cen prądu był wynikiem 8 lat zaniedbań PO-PSL, których rząd PiS mimo gigantycznej pracy nie mógł w całości zniwelować. Przewiduję że w tym roku usłyszymy że będzie to wina:
-samorządów (poza tymi w których rządzi prawica bo tam rzekomo nie ma podwyżek)
- większości senackiej (blokującej rządowe ustawy które z miejsca rozwiązałyby problem)
-Tuska, bo UE rzuca Polsce kłody pod nogi (analogicznie jak to robiło USA w czasach PRL).
Zapewne takie też będzie zdanie bezrobotnych internautów-trolli, którzy myślą że ktoś ważny ujrzy ich komentarze i nagrodzi etatem w spółce Skarbu Państwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 20 psokal odpowiada grzegorzkubik

Ha, trafiłem! XD
Dzisiejszym winnym jest Tusk, o którym od 5 lat słyszymy że rozstawia krzesła w Brukseli, i tym samym doprowadził do podwyżek cen prądu w Polsce.

! Odpowiedz
27 11 anty12 odpowiada grzegorzkubik

Hahahahaah jednak wina Tuska. Oj srogie dropsy Grzesiu.

! Odpowiedz
95 99 madrala_1

Czas na radykalne zmiany w gospodarce przeminął. Nie wykorzystane szanse szybko się mszczą. Mogliśmy przebudować istotne segmenty naszej gospodarki inwestując miliardy (sektor energetyczny, sektor publiczny, szkolnictwo, służba zdrowia, policja, zmiany w podatkach). Zamiast tego rozdaliśmy ludziom pieniądze do kieszeni z ich własnych podatków...no cóż.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 26 psokal

Gdy w starożytnych Atenach odkryto bogade złoża srebra, wśród lokalnych elit starły się ze sobą dwa stronnictwa. Przedstawiciele pierwszego głosili że dochody z kopalni należy rozdzielić między obywateli. Drudzy apelowali o zainwestowanie tych środków we flotę i armię. 10 lat później zaatakowali Persowie.

Gdyby w Atenach zwyciężyli zwolennicy rozdawnictwa, nigdy nie usłyszelibyśmy o Maratonie, Salaminie czy greckiej demokracji. O Atenach też byśmy nie usłyszeli. Chyba że jako o szeregowiej perskiej kolonii, która miała swoją wielką szansę ale wolała przejeść dochody niż spożytkować je na cokolwiek sensownego. Na przykład na obronę przed sąsiednim, agresywnym imperium.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 42 anty12

I znowu wina Tuska i UE, ze jest wujowo.

! Odpowiedz
0 15 cyklotron

wuj .. to wuj...
a juści

! Odpowiedz
20 39 zmr1

Kopanie dołów i zasypywanie ich przyczynia się do wzrostu PKB. Czas, żeby ludzie w końcu zorientowali się, że ten wskaźnik nie ma nic wspólnego z realnym wzrostem i poprawą poziomu życia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil