Wzrosły oczekiwania inflacyjne konsumentów

Marzec przyniósł wzrost oczekiwań inflacyjnych konsumentów. Jednakże najnowsze odczyty pozostają niższe niż w grudniu, gdy Polacy przestraszyli się widma silnych podwyżek cen energii elektrycznej.

W marcu przewaga odsetka konsumentów, którzy spodziewali się wzrostu cen, nad odsetkiem konsumentów oczekujących braku zmian lub spadku cen wyniosła 27,0 pkt. proc. To o 2,2 pkt. proc. więcej niż w lutym. Wzrost statystyki bilansowej jest interpretowany jako przesunięcie opinii ankietowanych w kierunku silniejszych wzrostów cen.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS i NBP.)

NBP oblicza zbiór danych zawierających statystykę bilansową, będącą różnicą między odsetkami konsumentów oczekujących wzrostów cen, a odsetkami konsumentów oczekujących braku zmian lub spadku cen. Statystyka bilansowa nie ma bezpośredniego odniesienia do poziomu oczekiwanej inflacji, gdyż opinie ankietowanych są formułowane w kategoriach jakościowych i względem percepcji inflacji bieżącej.

Marcowy wzrost oczekiwań inflacyjnych nastąpił po dwóch miesiącach ich spadku. Kilkuletnie maksimum tego wskaźnika odnotowano w grudniu, gdy przez opinię publiczną przetoczył się temat podwyżek cen energii elektrycznej. Wzrost cen prądu dla odbiorców detalicznych został tymczasowo zatrzymany decyzją administracyjną w postaci specustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej na poziomie z 2018 roku.

Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja konsumencka w marcu wyniosła 1,7% rdr i była najwyższa od pięciu miesięcy. Mimo to od siedmiu miesięcy natomiast oficjalnie raportowana inflacja CPI w Polsce nie przekracza 2 proc. w skali roku i utrzymuje się wręcz poniżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. NBP definiuje „stabilność cen” jako wzrost kosztów życia (CPI) o 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy w obie strony.

 KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 17 azkanel

Polacy oczekują wzrostu cen ? Raczej się spodziewają, artykuł wprowadza w błąd

! Odpowiedz
9 9 nellington

Spokojnie. Ceny nie wzrosna. Prezes zakaze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil