REKLAMA

Wzrasta zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych

2020-06-16 12:10
publikacja
2020-06-16 12:10
fot. LStockStudio / Shutterstock

ABSL spodziewa się wzrostu zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce w nadchodzącym roku na poziomie od 3 do 7 proc. - poinformowali przedstawiciele Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) podczas wtorkowej wideokonferencji, dotyczącej prezentacji raportu "Sektor Usług Biznesowych w Polsce".

Przedstawiciele ABSL nie spodziewają się spadku zatrudnienia w sektorze, ale wzrostu - chociaż wolniejszego niż w przeszłości. W raporcie podano, że prognozowane zatrudnienie w sektorze na koniec pierwszego kwartału 2021 roku wyniesie w wariancie optymistycznym 363 tys. (wzrost o 7,3 proc. rdr), a w wariancie pesymistycznym 348 tys. (wzrost o 3 proc. rdr).

"Wzrost od 3 do 7 proc. to szacunek na koniec pierwszego kwartału. W okresie 2016-2020 średnie tempo wzrostu wynosiło ponad 12 proc. W zeszłym roku widać było, że wzrost był już mniejszy i wynosił ok. 10 proc. W 2020 r. wszyscy spodziewali się globalnego wybicia, ale pojawiła się pandemia" - powiedział Tomasz Brodzicki, prof. Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak podano, 77 proc. firm sektora planuje zwiększenie zatrudnienia w okresie do pierwszego kwartału 2021 r. (spadek o 8 p.p. w porównaniu z poprzednim badaniem). Brak zmian w wielkości zatrudnienia zakłada ok. 19 proc. firm (wzrost o 7 p.p.), natomiast redukcję zatrudnienia – 4 proc. Związek szacuje, że sektor odpowiada za 3-3,5 proc. PKB Polski, a na koniec pierwszego kwartału 2020 r. w sektorze zatrudnionych było 338 tys. osób (wzrost o 10 proc. rdr) w ponad 1500 centrach. Z uwzględnieniem efektów mnożnikowych sektor generuje 608 tys. miejsc pracy.

ABSL ocenia, że sektor usług biznesowych odczuje skutki kryzysu w mniejszym stopniu niż przemysł czy inne sfery działalności usługowej, a firmy z sektora charakteryzują się elastycznością i zdolnością dostosowawczą w reakcji na kryzys. "85 proc. ankietowanych przeniosło swoją działalność do home office w pięć dni i to świadczy o dobrym przygotowaniu do działania w nowych warunkach" - powiedział Stanisław Umiński, prof. UG oraz współzałożyciel i wiceprezes Instytutu Rozwoju.

"Pojawiły się nowe inwestycje, zatrudnienie rośnie. Z naszych badań wynika, że raczej spodziewamy się przyrostu zatrudnienia w Polsce w wyniku pandemii. Sektor okazuje się dość odporny na pandemię, a pewne uwarunkowania jakościowe powodują, że zatrudnienie do Polski będzie raczej napływało" - dodał Tomasz Brodzicki.

Spadek dynamiki wzrostu zatrudnienia wynika - jak podano w raporcie - nie tylko z pogorszenia sytuacji gospodarczej w rezultacie pandemii, ale z ograniczonej podaży wykwalifikowanych pracowników, wzrost kosztów pracy, niekorzystnych zmian legislacyjnych, pogarszania się klimatu inwestycyjnego w Polsce oraz w mniejszym stopniu automatyzacji, dotyczącej przede wszystkim czasochłonnych i powtarzalnych procesów.

Przedstawiciele sektora oceniają, że rozwojowi może sprzyjać tzw. nearshoring, czyli zlecanie obsługi biznesu podmiotom geograficznie bliższym miejscu jego prowadzenia. "Część centrów, które lokowało się daleko np. w Azji, będzie do Europy wracało, ale ze względów kosztowych raczej nie do Europy Zachodniej, więc może się lokować w naszym regionie" - powiedział Brodzicki.

"Sytuacja z koronawirusem pokazała, że wszyscy zaczęli pracować z domu i procesy działają, nawet te, które wydawało się, że muszą zostać lokalne jak np. spotkania z klientami. Z rozmów z firmami z branży wiemy, że zaczynają redefiniować jak daleko mogą się jeszcze posunąć w tej centralizacji – to będzie jeden z czynników, który będzie powodował wzrost liczby inwestycji" - powiedział wiceprezes ABSL, Wojciech Popławski.

Jak podano, tendencja do skracania łańcuchów dostaw w światowej gospodarce może spowodować, że centra w Polsce przejmą zlecenia płynące do tej pory do Azji. Spodziewa się tego blisko połowa (45 proc.) badanych przez ABSL firm. Z raportu wynika, że obecnie na rynku w Polsce dostępnych jest 11 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a ok. 1,7 mln m kw. znajduje się w budowie. Największy wzrost zatrudnienia w sektorze w 2021 r. spodziewany jest w Warszawie (o 2,3 tys. do 66,3 tys.), Trójmieście (o 1,3 tys. do 29,2 tys.) i Łodzi (o 0,9 tys. do 26,8 tys.).

Spośród centrów planujących w najbliższym roku rozszerzenie prowadzonej w Polsce działalności, 16 proc. zamierza otworzyć nowe centrum w innym mieście - odsetek ten jest o 3 p.p. niższy niż w poprzednim badaniu. Łącznie planowane jest otwarcie 78 centrów.

Opublikowany we wtorek raport ABSL "Sektor Usług Biznesowych w Polsce" został opracowany we współpracy z partnerami - JLL i Randstad. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) jest organizacją reprezentującą sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce, która zrzesza ponad 200 firm. ABSL reprezentuje centra usług wspólnych, outsourcingu procesów biznesowych, outsourcingu IT oraz centra badawczo-rozwojowe. (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki