REKLAMA

Wzrasta liczba obcokrajowców na stanowiskach kierowniczych

2017-04-11 04:26
publikacja
2017-04-11 04:26

O 43 proc. wzrosła liczba pozwoleń na pracę dla cudzoziemców na stanowiska doradcze, eksperckie i menedżerskie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

/ YAY Foto

Wojewodowie coraz częściej wydają zezwolenia na pracę cudzoziemców pochodzących spoza Unii Europejskiej. W ubiegłym roku taką zgodę otrzymało ponad 127,4 tys. obcokrajowców - o 94 proc. więcej niż w roku poprzednim. W tym roku rekord ten prawdopodobnie zostanie pobity, wskazują na to dane za styczeń i luty.

Gwałtownie wzrosła liczba zezwoleń na pracę kadry kierowniczej, doradców i ekspertów. W ubiegłym roku było ich ponad 5,1 tys., o 43 proc. więcej niż przed rokiem. "Szkoda, że dopiero od niedawna dostrzegamy możliwości, jakie tkwią wśród tego rodzaju pracowników ze Wschodu" - mówi Krzysztof Inglot z firmy rekrutacyjnej Work Service.

"Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają pracowników zarówno z krajów Europy Wschodniej, jak i Azji, ponieważ mają oni wiele zalet. Są często dobrymi fachowcami i mają dużą motywację do pracy, bo u nas zarabiają nawet kilkakrotnie więcej niż u siebie" - ocenia Andrzej Korkus, prezes firmy rekrutacyjnej EWL.

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~noMercy
Ja się nawet nie dziwię, kierownicy w Polsce mają tendencję do traktowania "podwładnych" jak niewolników (mentalnośś post PRL'owa). Jak pracownik zrobi swoją normę miesięczną, to kierownik z Polski będzie nad nim stał i darł mordę że nie za mało pracuje. Natomiast kierownik zagraniczny wszelką pracę Ja się nawet nie dziwię, kierownicy w Polsce mają tendencję do traktowania "podwładnych" jak niewolników (mentalnośś post PRL'owa). Jak pracownik zrobi swoją normę miesięczną, to kierownik z Polski będzie nad nim stał i darł mordę że nie za mało pracuje. Natomiast kierownik zagraniczny wszelką pracę ponadnormatywną uwzględni w premii do wynagrodzenia.
~Iga
O to chodziło Niemcom , wysiedlić Polaków a wpuścić innych.
~autor
Menedżer powierzchni płaskich dla przykładu. Stanowisko kierownicze, bo na takim stanowisku nie przysługują nadgodziny.
~lewak
Niemcow kochamy bo nas kupili ukraińcy są biedni i niemogą dać odszkodowań i dlatego są niedobrzy
~YoU
Pamiętajcie ''kropla drąży skałę'' - Ukraińcy w Polsce !!!
~Eltor
Czego już autor nie napisał, to to, że chodzi głównie o Hindusów i Pakistańczyków.
Widziałem jak to wygląda w jednym banku z kapitałem zagranicznym (w zasadzie prawie wszystkie takie mamy). Centrala narzuca najpierw kilku takich pracowników (firma wynajmuje im mieszkania), następnie zatrudnia menagera średniego
Czego już autor nie napisał, to to, że chodzi głównie o Hindusów i Pakistańczyków.
Widziałem jak to wygląda w jednym banku z kapitałem zagranicznym (w zasadzie prawie wszystkie takie mamy). Centrala narzuca najpierw kilku takich pracowników (firma wynajmuje im mieszkania), następnie zatrudnia menagera średniego szczebla koniecznie z Indii/Pakistanu. Następnie dalej już idzie z górki, bo oni ciągną swoich i wspierają swoich we wszystkich możliwych awansach i pushują na nowotworzone stanowiska kierownicze.
I nie jest ważne, że to "niezgodne z wartościami firmy", bo to po prostu tak działa.
Efekt: jeden z budynków centrali na przestrzeni ostatnich pięciu lat to już jest jakieś 30 - 40% Hindusów/Pakistańczyków, a Polacy dostają zajęcia na niskich stanowiskach wykonawczych.
Głównie dotyczy to IT, ale jeśli ktoś pomyśli, że sprowadza się ich bo są tacy dobrzy, to niestety, pomyłka, są baaardzo słabi. Za to drodzy, bo na tych samych stanowiskach dostawali ok. 3x więcej, niż Polacy.
~hator
Wyjasnij mi prosze w takim razie w jakim celu sa sprowadzani? Jaki cel ma czy to bank czy inna firma w zatrudnianu drozszego, mniej wydajnego pracownika z którym w dodatku ma dodatkowe problemy zwiazane z wiza, zakwaterowaniem, jezykiem itd.
~Maksymilian odpowiada ~hator
W większości to dumping płacowy, Hindus przyjechał z biedy i nie musi kształcić ani leczyć w Europie swoich dzieci bo zostały np. kraju, albo nie ma rodziny i za te same pieniądze będzie pracował o 4 godz. dłużej. A jeśli zatrudniają za wyższą stawkę niż obywatela, kraju w którym znajduje się firma to może chodzić W większości to dumping płacowy, Hindus przyjechał z biedy i nie musi kształcić ani leczyć w Europie swoich dzieci bo zostały np. kraju, albo nie ma rodziny i za te same pieniądze będzie pracował o 4 godz. dłużej. A jeśli zatrudniają za wyższą stawkę niż obywatela, kraju w którym znajduje się firma to może chodzić o sprawy np. etyczne, moralne albo o zwyczajne tworzenie multi-kulti. Dziel i rządź.
~lewak
Dobry pracownik zawsze znajdzie prace bez względu na narodowosć , a pracodawca nie musi być patriotą bo potrzebuje ludzi do pracy i gitara

~asdasda
bycie patriota I zatrudnianie kogo potrzeba nie wyklucz aise

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki