Wyższe opłaty parkingowe

Samorządy będą miały większą swobodę w kształtowaniu swojej polityki parkingowej. Rząd zastanawia się nad zwiększeniem dopuszczalnych stawek za parkowanie, dziś określanych ustawą lub też wprowadzeniem pełnej deregulacji opłat za parkowanie. Pomysł popiera opozycja.

Dziś górna stawka za parkowanie w centrach miast wynosi 3 zł za pierwszą godzinę parkowania - tyle samo, co kilkanaście lat temu. Większość samorządów uważa, że to za mało, by prowadzić skuteczną politykę zniechęcania kierowców do wjeżdżania do centrum - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Pomysł wyższych stawek popierają eksperci. "Dzisiaj stawki są tak niskie, że strefy parkingowe straciły swój sens, bo ludzie przyjeżdżają do pracy i zostawiają samochód na cały dzień, a miejsca te powinny być wykorzystywane na chwilę, na przykład do załatwienia sprawy w urzędzie. Rotacja miejsc spadła, osób kontrolujących jest za mało, więc nic dziwnego, że problem braku miejsc do parkowania stał się bardzo dotkliwy" - mówi Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

IAR/łp /buch

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~lol

"Strefy straciły swój sens bo jest tłoczno na parkingach"? Ale ka$a co wpływa do kieszonek darmozjadom to już ma sens? Więc najlepiej podnieść znów opłaty głupole??? Krótko pisząc: czy parkowanie było za darmo (dosłownie) czy trzeba płacić (kierowcy->darmozjadom, na montaż parkometrów, na pensje chodnikowcom, na armię urzędników do obsługi tego całego burdelu) to ciągle jest tłoczno, tak? I niby kolejne podniesienie opłat sprawi, że nagle będzie więcej wolnych miejsc bo kierowcy w obawie o wydanie dodatkowej kwoty 1zł sprzedadzą samochody i będą chodzić po mieście pieszo? Jak te durnie do tego doszły?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~azaz

Następna ferajna, której najlepiej wyjdzie dojenie kierowców ! To już taki polski standard - nieudaczni urzędnicy podpierający swoje chore pomysły pieniędzmi wyszarpanymi kierowcom ! No i oczywiście nieśmiertelne wytłumaczenie, że to dla ich dobra ! Jak mawiał jeden klasyk "zezwymiotować się można" !

! Odpowiedz
0 4 ~JA6969

by prowadzić skuteczną politykę zniechęcania kierowców do wjeżdżania do centrum - to może wogóle zakazać wjazdu i po problemie? A jak ktoś np będzie musiał wjechać w "strefe" (nawet jak będzie jechał do szpitala) walić od razu po tysiaku mandatu i już nie będzie korków.
A tak na serio wszystkie opłaty rozną ale jakoś nie widze żeby było więcej miejsc parkingowych czy parkingów. A raczej wręcz przeciwnie - coraz częściej są likwidowane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~aaa

Kraków - godzina 3 zł ( kilka km od centrum) parking za dzień w pracy około 30 zł ... miesięcznie 600.

! Odpowiedz
1 10 ~Jasko

Rząd w ramach zadośćuczynienia za przyszłe straty, które gminy poniosą z tytułu podniesienia kwoty wolnej od podatku szykuje dobre zmiany w naszych kieszeniach. Powrót gminnych fotoradarów, wyższe opłaty parkingowe - to dopiero początek. Do dyspozycji ekipa dobrych zmian ma przede wszystkim podatek od nieruchomości, wprowadzenie/podniesienie opłat za czynności administracyjne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 9 ~myślący

taaaa. dla mnie 3 pln za godzine to dużo, dla właściciela maybacha mało. A może by tak uzależnić opłatę od wartości samochodu? stare tico na LPG (ekologia) 1 pln za godzinę. Nowy 12 cylindrowy SUV na benzyne 70 pln za godzine.

! Odpowiedz
0 2 ~JA6969

Problem w tym że i tico i suv zajmują jedno miejsce parkingowe. A swoją droga podejżewam że wielu by wtedy jeździło rzęchami typu tico z lpg

! Odpowiedz
5 4 ~woocash83

Zhadzam się, w dodatku opłaty powinny być progresywne, im bliżej centrum tym wyższa opłata. W ten sposòb zachęci się wiecej osób do podróży komunikacja miejska. A Ci trudniejsi do przekonania niech płaca.

! Odpowiedz
1 2 ~tomasz777

tylko że za kilka lat to w tym centrum będziecie mogli w piłkę grać a budynki nikt nie będzie wynajmował, będą stały puste bo Klienów nie będzie

! Odpowiedz
1 10 ~adam

tak powinni dac zarobic gmina , straz miejska stracila radary ....teraz beda latac po parkingach . awans

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne