Wyższa emerytura także dla nauczycielek z rocznika 1953

Także kobiety uczące w szkołach urodzone w 1953 r. nie mogą stracić na tym, że pobierały wcześniejsze świadczenie - pisze we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

(fot. Piotr Mecik / FORUM)

"Rz" zwraca uwagę, że sądy nakazują przeliczyć emeryturę także nauczycielkom urodzonym w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie Karty nauczyciela. "Uznają, że i do nich powinien znaleźć zastosowanie wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie P 20/16. Niekonstytucyjny przepis art. 25 ust. 1b ustawy o FUS miał dla nich takie same nieprzewidziane i niekorzystne skutki prawne w postaci skonsumowania kapitału początkowego jak dla innych ubezpieczonych" - pisze "Rzeczpospolita.

Dziennik zaznacza, że w 2013 r. weszła w życie nowelizacja, zgodnie z którą przed obliczeniem świadczenia z nowego systemu ZUS miał obowiązek potrącić z konta emeryta każdą wypłaconą mu dotychczas złotówkę.

"Trybunał Konstytucyjny (w sprawie P 20/16) stwierdził, że było to niekonstytucyjne, bo kobiety, podejmując decyzję o przejściu na wcześniejszą emeryturę, nie mogły wiedzieć, że w efekcie ich pełna (powszechna) emerytura będzie niższa. Zanim niekonstytucyjny przepis ustawy o FUS pojawił się w systemie, dziesiątki tysięcy wcześniejszych emerytek rocznie przeliczało swoje świadczenia, zyskując na tym spore podwyżki, liczące nawet kilkaset złotych" - czytamy w artykule.

"Nauczycielki tak samo jak inne kobiety, które przed 2013 r. skorzystały z prawa do wcześniejszej emerytury, zostały zaskoczone niekorzystną dla nich regułą pomniejszenia emerytury w powszechnym wieku emerytalnym o wcześniej wypłacone. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ma zastosowanie także do nich" – mówi cytowany przez "Rz" dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego. (PAP)

mchom/ pat/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 5 1a2b

Uczyłem się długo. Uczyły mnie głównie nauczycielki. Niedouczone, głupie, leniwe babole, które profanowały ten zawód tylko dlatego, że dawał duuuużo wolnego czasu a przy okazji namiastkę władzy. Z ich powodu straciłem bardzo dużo czasu. Jak sięgnę pamięcią to mogę w swoim życiu doliczyć się trzech nauczycieli z prawdziwego zdarzenia. Reszta to był odpad niezdolny do funkcjonowania na wolnym rynku pracy. Bez przesady z tymi pieniędzmi z automatu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 prawnuk

ustawodawca jak zwykle zachowowuje sie idiotycznie. ten problem co prawda zle rozwiązano, ale rozwiązanie sprawiedliwe powinno sprowadzać się do ZWROTU pobranych pieniędzy przez te panie. W jaki sposób? powinny je oddać z własnych emerytur. Czyli jak? mieć je policzone po nowemu, ale wypłacane po staremu. W momencie gdy suma różnic osiągnie poziom tego co pobrały wcześniej - emerytura jest już wypłacana po nowemu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne