Wywóz śmieci w Warszawie będzie droższy

Wskutek zmian wprowadzanych przez rząd PiS wzrośnie koszt gospodarki odpadami w Warszawie - poinformowały w czwartek władze stolicy. Nowe taryfy cen wywozu odpadów, które zdaniem ratusza wymusza nowe prawo, mogą zacząć obowiązywać już od lutego przyszłego roku.

(fot. Michał Lepecki / FORUM)
"Dziś widzimy efekty chaosu, które wprowadził rząd PiS w gospodarce odpadami. Błędy tego systemu, przed którymi przestrzegaliśmy, zostały przerzucone na samorządy. Teraz wszystkie gminy są zobowiązane do zmiany swoich regulaminów utrzymania czystości. Miasta i ich mieszkańcy są zmuszone płacić za fatalną politykę władz państwa" – powiedział wiceprezydent stolicy Michał Olszewski na czwartkowej konferencji prasowej.

Wskazał jednocześnie, że jednym ze skutków ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 6 września, jest obowiązek segregacji.

"Każdy z nas od wejścia w życie tych przepisów musi segregować odpady. My jako gminy mamy okres kilku miesięcy na to, żeby skorygować nasze przepisy, ale wcześniej czy później warszawiacy również będą musieli segregować odpady" - wyjaśnił. Zgodnie z przepisami ustawy, stawka w sytuacji, gdy ktoś nie segreguje odpadów, to minimum dwukrotność stawki podstawowej, a maksymalnie - czterokrotność.

W przypadku zabudowań jednorodzinnych władze Warszawy proponują stawki ryczałtowe. "W domach jednorodzinnych proponujemy stawkę ryczałtową w wysokości 94 zł (miesięcznie)" - wyjaśnił. W przypadku nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych stawka wyniesie 169,30 zł rocznie.

W przypadku zabudowy wielorodzinnej miasto proponuje przyjęcie stawki od metra kw. - 1,20 zł, 0,88 zł i 0,56 zł. W lokalach do 60 metrów opłaty wyniosą 1,20 zł za każdy metr kwadratowy. W lokalach do 120 metrów - za każdy metr powyżej 60 m kw. opłata wyniesie 0,88 zł. Natomiast za każdy metr powyżej powierzchni zamieszkałej 120 m kw. stawka wyniesie 0,56 zł.

Kolejna grupa lokali to obiekty gospodarcze. Zdaniem Olszewskiego, ustawodawca stworzył samorządom "straszny problem", ustanawiając maksymalną stawkę za wywóz jednego pojemnika na odpady na poziomie 54 zł. Z zestawienia przygotowanego przez władze Warszawy wynika, że koszty dla tego typu lokali spadną. "Przy trzykrotnym wzroście kosztów gospodarki odpadami w Warszawie, firmom obniża się stawki czasami trzykrotnie" - wskazał wiceprezydent. Jego zdaniem oznacza to, że to, czego nie opłacą firmy, należało skalkulować w stawkach dla lokali zamieszkałych.

W przypadku hoteli stawka wyniesie 11,85 zł za metr sześcienny wody, z kolei dla zabudowy mieszanej stawki będą liczone tak, jak w przypadku zabudowy wielorodzinnej. "To propozycja wyjścia w stronę wspólnot mieszkaniowych" - zaznaczył Olszewski. "Dzisiaj po skorygowaniu tej taryfy te wspólnoty będą mogły mieć tylko jeden zestaw pojemników na odpady" - wyjaśnił.

W praktyce zmiany oznaczają, że dwuosobowa rodzina mieszkająca w mieszkaniu o rozmiarze 30-45 m kw., która za wywóz teraz płaci 19 zł, po zmianie zapłaci 36-54 zł. Jeśli taka rodzina mieszka w domu jednorodzinnym, poniesie miesięczny koszt w wysokości 94 zł, choć obecnie jest to 45 zł. Rodzina czteroosobowa i większa, żyjąca na 40-79 mkw. obecnie płaci 37 zł, a po zmianach - 48-88,72 zł w zależności od metrażu. Taka rodzina żyjąca w domu jednorodzinnym, obecnie płacąca 60 zł, zapłaci 94 złotych.

Z uwagi na to, że nowy system może być obciążeniem dla niektórych rodzin, np. takich, które mieszkają w dużych lokalach, a są w trudnej sytuacji materialnej, miasto proponuje "system osłonowy". Będzie im udzielana pomoc za pośrednictwem mechanizmów w mieście. W budżecie zostanie zabezpieczona specjalna pula środków. "Nie chcemy, aby osoby, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji, ponosiły konsekwencje błędnej polityki, która wynika z przepisów uchwalanych przez Sejm" - podkreślił wiceprezydent.

Według Olszewskiego jest sześć głównych czynników, które w ostatnich latach wpłynęły na "drastyczny wzrost" kosztów odbioru odpadów: wzrost kosztów paliwa (o 40 proc. w latach 2016-2019), praca przewozowa do wykonania, wzrost płacy minimalnej, nowe pojazdy do obsługi posesji, wymiana dotychczasowych pojemników oraz dodatkowe pojemniki do nowych frakcji.

O nowym systemie opłat za odbiór odpadów komunalnych zadecydują ostatecznie stołeczni radni. Jeśli nowelizacja przepisów pojawi się na sesji Rady Miasta 28 listopada, nowe stawki będą wprowadzone na początku lutego 2020 r.

Jak podkreślają władze stolicy, wzrost cen za wywóz śmieci nie jest problemem tylko Warszawy, lecz całego kraju.

agzi/ sno/ aj/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 21 czytacz

To kpina z 29 złotych podniosą mi na 94 złote miesięcznie?Może niech od razu każą płacić 940 złotych.A pracować każą mi za darmo(teraz dostaję 1800 na rękę)>państwo absurdu.Emerytowi płacą 1500 złotych emerytury,a koszt utrzymania w Domu Opieki Społecznej jednej osoby oscyluje w granicach 5 tysięcy.Jak w takim Państwie może być dobrze?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 sammler

Mnie z 10 zł podnoszą na 60. Ktoś mnie przebije?

Rafau - pracujesz ciężko na referendum ws. odwołania. Pierwszy podpiszę się pod wnioskiem.

! Odpowiedz
7 39 pakamera

Podwyżki cen śmieci,to problem wszystkich miast rządzonych przez Popaprańców.Następna będzie Łódź.

! Odpowiedz
8 45 shiver5

Uwielbiam to. Jedno z miast zarządzanych przez PO a wiceprezdent stwierdza dziś widzimy tu błędy PiS. Obiektywizm władz Warszawki powala :) Wojny polsko-polskiej ciąg dalszy.

! Odpowiedz
7 43 azkanel

Czyli osobie segregujacej odpady w 100 metrowym mieszkaniu cena za wywóz odpadów wzrośnie z 10 do 106 zł czyli 1060 procent, polska to kraj z którego trzeba uciekać bo dobija każdego co tu zostanie

! Odpowiedz
29 12 silvio_gesell

Należy podnieść stawki podatku od nieruchomości, a nie opłaty za śmieci. Bo to drugie zachęca do trzymania pustostanów w centrum jako lokaty kapitału, co skutkuje tym, że ludzie wyprowadzają się na obrzeża, i koszty odbioru śmieci rosną. Samorząd powinien wynegocjować podniesienie stawek podatku od nieruchomości z rządem.

! Odpowiedz
3 6 czytacz

Tak może Tobie wynajmę apartament ew centrum za bezcen.Będziesz smrodził i dewastował,a może nawet przestaniesz płacić.I do tego będziesz śmiecił ile będziesz chciał.A ja będę płacił podatek od wynajmu.

! Odpowiedz
32 17 antek10

4 tysie brutto na suwerena trzeba jakoś ściągnąć.

! Odpowiedz
3 30 tindala

Modnie niedogolonego. ( 300 zł za jednorazowe niedogolenie)

! Odpowiedz
6 89 wnr

Sami żeście sobie wybrali tego nieogolonego misia, drodzy mieszkańcy stolicy :P

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne