REKLAMA

Wystrzał inflacji, krach na bitcoinie i fatalny tydzień na GPW [Wykresy tygodnia]

2020-03-14 06:00
publikacja
2020-03-14 06:00
Wystrzał inflacji, krach na bitcoinie i fatalny tydzień na GPW [Wykresy tygodnia]
Wystrzał inflacji, krach na bitcoinie i fatalny tydzień na GPW [Wykresy tygodnia]
fot. Lightspring / / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2020 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich siedmiu dni.

1. Fatalny tydzień GPW. Panika sięgnęła zenitu

2. Inflacja zbliża się do 5 proc.

W lutym inflacja cenowa w Polsce wzrosła do najwyższego poziomu od 2011 r. Równocześnie Główny Urząd Statystyczny opublikował zmiany w tzw. koszyku inflacyjnym.

3. Nadjeżdżają wielkie obniżki cen paliw?

Po krachu na rynku ropy naftowej hurtowe ceny paliw w Polsce szybko spadają. Jeśli dystrybutorzy nie zatrzymają dla siebie całej marży, to wkrótce możemy zobaczyć ceny bliższe 4 złotym za litr.

W poniedziałek na rynku ropy polała się krew. Kurs tego strategicznego surowca spadł o 25% po tym, jak Arabia Saudyjska wypowiedziała wojnę cenową Rosji. Choć notowania ropy Brent później podniosły się do ok. 35 USD za baryłkę, to wciąż są to poziomy, które po 2004 roku widzieliśmy tylko dwa razy: w grudniu 2008 i styczniu 2016.

4. Megastraty polskich miliarderów

Związana z epidemią koronawirusa giełdowa panika odbija się na majątku najbogatszych Polaków. Jak wynika z analizy Bankier.pl, ubytki w miliardach liczą m.in. Zygmunt Solorz-Żak oraz założyciele CD Projektu.

fot. / / Bankier.pl

5. Czy warto teraz kupować złoto?

Ludziom udzieliła się histeria związana z pandemią Covid-19. Ze sklepów znikają podstawowe towary, a giełdy spadają, jakby świat miał się zaraz skończyć. Czy to dobry czas, aby kupić złoto?

fot. / / Bankier.pl

6. Polacy polubili bankowość mobilną

Na naszych oczach rozgrywa się kolejna rewolucja w bankowości. Polacy masowo przesiadają się na bankowość mobilną, czyli obsługę swoich finansów za pomocą smartfonów. Jak wynika z danych serwisu PRNews.pl, z banku w telefonie korzysta już blisko 14 mln osób. Dla porównania z internetowej – 18 mln.

Liczba użytkowników bankowości mobilnej, którzy minimum raz w miesiącu logują się do banku z poziomu urządzenia mobilnego
Bank IV kw. 2019 III kw. 2019 IV kw. 2018 Zmiana k/k Zmiana r/r
PKO BP 3 421 767 3 260 786 2 785 645 160 981 636 122
mBank 2 258 230 2 208 844 1 919 907 49 386 338 323
ING Bank Śląski 2 082 000 2 006 000 1 754 068 76 000 327 932
źródło: Raport PRNews.pl: Liczba użytkowników bankowości mobilnej – IV kw. 2019.

7. Krach na bitcoinie

Piątkowy poranek przyniósł kolejne pogorszenie sytuacji na rynku kryptowalut. Choć wydawało się, że nic już gorszego na rynku stać się nie może niż w czasie czwartkowego krachu, sytuacja w nocy z czwartku na piątek wyglądała naprawdę tragicznie. Jednak odbicie na notowaniach kontraktów terminowych na główne światowe indeksy uratowało rynek przed dramatycznym zawałem.

fot. / / Coin360

DU

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
open_mind
Jeśli szulernie nie wykorzystają Korona wirus do położenia światowego systemu to to będzie cud. Obecnie powiedziano że zrobią wszystko aby nie doszło do ustania płynności ekonomicznej. Dobre sobie. Przecież świat nie posiada już prawdziwych walorów jak tylko nieograniczony dodruk. Nawet metale szlachetne rozwalili.Jeśli szulernie nie wykorzystają Korona wirus do położenia światowego systemu to to będzie cud. Obecnie powiedziano że zrobią wszystko aby nie doszło do ustania płynności ekonomicznej. Dobre sobie. Przecież świat nie posiada już prawdziwych walorów jak tylko nieograniczony dodruk. Nawet metale szlachetne rozwalili. Zapowiada się na masakrę ekonomiczną jaką jeszcze ta galaktyka nie widziała.
prs
Nic nie przyciaga pieniedzy bardziej niz calkowita odpornosc na krytyke..
bankster-kreator
Tak apropo złota to jak tylko amerykańskie giełdy otwierają się około 15-16 zaczyna się zrzut ceny papierowego złota (nie mylić z fizycznym metalem), amerykańskie szulernie muszą się wyzbyć tych kontraktów i kwitków na złoto rzekomo pokrytych w złocie których jest wydrukowanych z 1000 razy więcej niż fizycznego Tak apropo złota to jak tylko amerykańskie giełdy otwierają się około 15-16 zaczyna się zrzut ceny papierowego złota (nie mylić z fizycznym metalem), amerykańskie szulernie muszą się wyzbyć tych kontraktów i kwitków na złoto rzekomo pokrytych w złocie których jest wydrukowanych z 1000 razy więcej niż fizycznego złota, dlatego każdego dnia po godzinie 15-16 jest zwała ceny papierowego złota, natomiast fizyczne u dilerów zaczyna schodzić na pniu, jak makaron, ryż i papier toaletowy, jeszcze 3 miesiące temu można było kupić popularne sztabki i monety od ręki a teraz jakby ktoś nie wierzył proszę zadzwonić do pierwszego lepszego dilera i proszę powiedzieć, że chce się kupić kilka konkretnych złotych sztabek i monet (konkretny rodzaj) i jaki będzie okres oczekiwania z gwarancją dostępności, tutaj filmik na dowód jakby ktoś nie wierzył:
https://www.youtube.com/watch?v=t_pRTW85XVE
hfjdj
Ale co ten filmik udowadnia? Każdy może powiedzieć to co chce przed kamerą.
sartan
Zrozumieć Amerykanów - bezcenne.
W kraju wprowadzają stan wyjątkowy a giełda rośnie w godzinę 200 pkt.

Jakieś przewidywania na pon
detektorjusia
ig.com ma weekendowe kursy, główne indeksy 2-3% na minusie.

Giełda poszła w górę bo FED rzucił na rynek repo biliony dolarów no i rozpoczął QE4. Nie angielskie "billions" ale "trillions"! Więcej jak roczne PKB dużego kraju np. Niemcy czy UK!

Na szczęście FED jest bezradny (dobrze tak
ig.com ma weekendowe kursy, główne indeksy 2-3% na minusie.

Giełda poszła w górę bo FED rzucił na rynek repo biliony dolarów no i rozpoczął QE4. Nie angielskie "billions" ale "trillions"! Więcej jak roczne PKB dużego kraju np. Niemcy czy UK!

Na szczęście FED jest bezradny (dobrze tak tym cwaniaczkom z jedynej słusznej religii) i wkróce to wszystko się rozleci no chyba że kupią cały rynek obligacji o ratingu śmieciowym i okołośmieciowym... tylko że ten monster to niemal PKB USA... Nie wiem czy coś takiego zrobią.
tomitomi
...! bez paniki , to był tylko wyszczał ! ! !
nonnn
ludziska to tylko paniczny objaw glupoty - poprostu dolar sie umocnil do wszystkiego, tonacy brzydkiej sie chwywa:) i wybrali papierowe waluty a za pare dni z nich wszyscy beda uciekac bo zorientuja sie ze bankiten papier zaczna drukowac na wszystkie wszystkim cele, JUZ fundusz EU daje 7mld EURO
wiktoria51
Dlatego najlepiej inwestować w edukacje. A potem wziac sie najlepiej za biznes.

Mnie np. do otworzenia biznesu zachecila krotka lekturka Sekrety 12 sposobow jak zdobyc pieniadze na firme.
Polecam przedsiebiorczym :)
detektorjusia
A ten biznes polegał na napisaniu książki sekrety 12 sposobów i reklamowanie jej..?

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki