REKLAMA

Wystawiali faktury za szkolenia, których nie było, zostali zatrzymani

2021-07-14 07:02
publikacja
2021-07-14 07:02
Wystawiali faktury za szkolenia, których nie było, zostali zatrzymani
Wystawiali faktury za szkolenia, których nie było, zostali zatrzymani
fot. Africa Studio / / Shutterstock

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzech przedsiębiorców z Gdańska i okolic Łodzi w związku z podejrzeniem wystawienia ok. 300 nierzetelnych faktur na usługi, konsultacje i szkolenia, które się nie odbyły. Faktury opiewały na blisko 3 mln zł.

Wydział Komunikacji Społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego przekazał w środę PAP, że funkcjonariusze stołecznej Delegatury biura zatrzymali trzech przedsiębiorców z Gdańska i okolic Łodzi w związku ze śledztwem Prokuratury Okręgowej w Warszawie dotyczącym wystawiania i dystrybucji fikcyjnych faktur dających podstawę do uszczuplenia należności skarbowych.

"Zatrzymane osoby brały udział w wystawieniu blisko 300 fikcyjnych faktur na szereg usług z zakresu obsługi komputera, szkolenia, doradztwa, koordynacji transportu, konsultingu i analizy finansowej. Faktury opiewały na łączną kwotę około 3 mln zł" - podało CBA.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty pomocnictwa do wystawiania nierzetelnych faktur i poświadczania nieprawdy.

"Śledztwo w tej sprawie to już pięć realizacji, w trakcie których zatrzymano ponad 25 osób" - przekazał WKS biura antykorupcyjnego. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wszystkie fikcyjne faktury, których wystawienia i posługiwanie się nimi jest przedmiotem śledztwa, mogły opiewać na ponad 56 mln zł.

Jak podaje CBA, przedsiębiorcy, którzy wykorzystywali fikcyjne faktury w swojej działalności biznesowej, zgłosili się "z własnej woli do właściwych urzędów skarbowych, aby uregulować uszczuplenia podatkowe".

"Jest to bez wątpienia efekt śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy warszawskiej Delegatury CBA" - zauważył WKS w opublikowanym na stronie środowym komunikacie.

Autorka: Hanna Dobrowolska

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki