Wystawa "Dokumenty Podróży" poświęcona emigrantom Marca '68

W Warszawskiej Galerii Zachęta można oglądać wystawę "Dokumenty Podróży" poświęconą emigrantom marca 68. roku. To kolejny akcent obchodów 40. rocznicy tamtych wydarzeń.          

Autorka audiowizualnego projektu Krystyna Piotrowska poprosiła swoich bohaterów, aby jednym zdaniem, w języku polskim i kraju do którego wyjechali, zdefiniowali powód opuszczenia Polski. Artystka wyznała, że najbardziej przemówiły do niej słowa Michała Sobelmana, który stwierdził, że wyjechał z Polski bo to jedyny kraj, w którym nie mógł być Polakiem.  

Jedną z bohaterek projekcji jest Maja Salzbeg. Przed  68. rokiem mieszkała w Warszawie. Wspomina, że do wyjazdu nakłonili ją rodzice . W marcu '68 miała osiemnaście lat i była w maturalnej klasie. Mówi, że czuła się przerażona, bo w szkole nauczyciele nie kryli antysemickich poglądów. Rodzice zdecydowali, że na studia wyjedzie z Polski - jak się później okazało nie mogła już wrócić.  

Wystawa poświęcona jest masowej emigracji ludzi pochodzenia żydowskiego, która miała miejsce na skutek prowadzonej w Polsce nagonki politycznej. Szacuje się, że w latach 1968-1972 na fali rosnącego antysemityzmu wyjechało z kraju ponad 15 tysięcy osób. Żydowscy emigranci, aby wyjechać z Polski, musieli zrzec się polskiego obywatelstwa. Zamiast paszportów otrzymywali tzw. dokumenty podróży, uprawniające wyłącznie do opuszczenia granic Polski, bez prawa powrotu.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil