REKLAMA
Tour de spółki

Wystawa "Dokumenty Podróży" poświęcona emigrantom Marca '68

2008-03-08 21:00
publikacja
2008-03-08 21:00
W Warszawskiej Galerii Zachęta można oglądać wystawę "Dokumenty Podróży" poświęconą emigrantom marca 68. roku. To kolejny akcent obchodów 40. rocznicy tamtych wydarzeń.          

Autorka audiowizualnego projektu Krystyna Piotrowska poprosiła swoich bohaterów, aby jednym zdaniem, w języku polskim i kraju do którego wyjechali, zdefiniowali powód opuszczenia Polski. Artystka wyznała, że najbardziej przemówiły do niej słowa Michała Sobelmana, który stwierdził, że wyjechał z Polski bo to jedyny kraj, w którym nie mógł być Polakiem.  

Jedną z bohaterek projekcji jest Maja Salzbeg. Przed  68. rokiem mieszkała w Warszawie. Wspomina, że do wyjazdu nakłonili ją rodzice . W marcu '68 miała osiemnaście lat i była w maturalnej klasie. Mówi, że czuła się przerażona, bo w szkole nauczyciele nie kryli antysemickich poglądów. Rodzice zdecydowali, że na studia wyjedzie z Polski - jak się później okazało nie mogła już wrócić.  

Wystawa poświęcona jest masowej emigracji ludzi pochodzenia żydowskiego, która miała miejsce na skutek prowadzonej w Polsce nagonki politycznej. Szacuje się, że w latach 1968-1972 na fali rosnącego antysemityzmu wyjechało z kraju ponad 15 tysięcy osób. Żydowscy emigranci, aby wyjechać z Polski, musieli zrzec się polskiego obywatelstwa. Zamiast paszportów otrzymywali tzw. dokumenty podróży, uprawniające wyłącznie do opuszczenia granic Polski, bez prawa powrotu.
Źródło:IAR
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki