REKLAMA

Wyspa Man, gdzie już zniesiono restrykcje, wraca do lockdownu

2021-03-02 16:58
publikacja
2021-03-02 16:58
fot. Andrii Vodolazhskyi / Shutterstock

Wyspa Man, która w lutym jako pierwsza część Wysp Brytyjskich zniosła niemal wszystkie restrykcje przeciwepidemiczne z zachowywaniem dystansu włącznie, od północy z wtorku na środę przywraca lockdown. Źródłem nowego ogniska jest zakażony koronawirusem członek załogi promu.

Zgodnie z nowymi przepisami, które mają obowiązywać przez 21 dni, ludzie będą musieli pozostawać w domach z wyjątkiem uzasadnionych powodów, unikać spotkań z osobami z innych gospodarstw domowych i zachowywać dystans społeczny dystans, gdy przebywają na zewnątrz.

Szkoły przejdą na naukę zdalną z wyjątkiem nielicznych uczniów, a przedsiębiorstwa, których działalność nie jest niezbędna, będą musiały wstrzymać działalność. Ale w przeciwieństwie do poprzedniego lockdownu w styczniu, będą mogły być kontynuowane prace na budowach.

Przywrócenie lockdownu jest spowodowane ogniskiem koronawirusa, którego źródłem jest członek załogi jednego z promów obsługujących połączenia na wyspę. Od czasu potwierdzenia u niego zakażenia, co nastąpiło 18 lutego, wykryto ponad 40 kolejnych przypadków. Wprawdzie według władz, ognisko to zostało w dużej mierze opanowane, ale od piątku wykryto pięć zakażeń, których nie udało się powiązać z tymi już znanymi.

Poprzedni lockdown zniesiony został wraz z końcem stycznia. Od 1 lutego Wyspa Man stała się jedyną częścią Wysp Brytyjskich, gdzie w żadnej sytuacji nie obowiązywał wymóg zasłaniania twarzy ani zachowywania dystansu społecznego. Jedynym ograniczeniami pozostały zakaz wjazdu na wyspę - poza nielicznymi uzasadnionymi powodami - dla osób nie będących jej rezydentami i obowiązek 21-dniowej kwarantanny dla wszystkich mieszkańców wracających z zagranicy.

Od początku pandemii Covid-19 na liczącym niespełna 85 tys. mieszkańców terytorium potwierdzono 486 zakażeń i 25 spowodowanych koronawirusem zgonów. Obecnie na wyspie zakażone są 52 osoby.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki