REKLAMA

Wysokość składek OC będzie zależała od stylu jazdy?

2016-04-21 06:00
publikacja
2016-04-21 06:00
fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / FORUM

Już wkrótce na polskim rynku mogą pojawić się ubezpieczenia OC, w których wysokość składek będzie ustalana między innymi na podstawie analizy stylu jazdy kierowcy. Ubezpieczyciele będą monitorowali, jak jeżdżą ich klienci, i przygotowywali dla nich oferty odpowiadające ich zachowaniu na drodze. Co ważne, wprowadzenie nowych polis nie oznacza, że tradycyjne ubezpieczenia OC znikną ze sprzedaży.

- Obecnie w Polsce dane o tym, jak jeżdżą kierowcy, nie są wykorzystywane do obliczania wysokości składek ubezpieczeniowych. Natomiast na świecie robi się to już od dosyć dawna, więc tego typu rozwiązanie prawdopodobnie niedługo zostanie wdrożone i w naszym kraju - mówi serwisowi infoWire.pl Paweł Remiszewski z towarzystwa ubezpieczeń LINK4.

Zachowanie kierowców na drodze można monitorować za pomocą dwóch rodzajów narzędzi: aplikacji na telefon oraz urządzeń montowanych w samochodzie. Plusem aplikacji jest to, że są one tańsze i nie wymagają od kierowcy instalowania w pojeździe żadnego dodatkowego sprzętu. Ich minus polega na tym, że kierowca musi pamiętać, aby zawsze jeździć z włączonym telefonem. Urządzenia instalowane w samochodzie są z kolei dokładniejsze od aplikacji i zbierają nieco więcej danych, ale za to wiążą się z wyższymi kosztami.

- Dzięki tym narzędziom kierowcy otrzymują na bieżąco informacje, jak jeżdżą i w jaki sposób mogą swój styl jazdy poprawić. Pozwala to zwiększyć bezpieczeństwo, jak również zaoszczędzić pieniądze na tankowaniu paliwa, a także wymianie płynów eksploatacyjnych oraz części samochodowych, takich jak np. klocki i tarcze hamulcowe - zauważa ekspert.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~autor
Najwięcej to młodzi kierowcy płacą, trudno znaleźć tanie oc.
~DziałAnaliz
Mało nas obchodzi jak jeździcie. Interesuje nas gdzie jesteście, jak dużo czasu spędzacie w sklepie, z kim się spotykacie... Takie dane może wykorzystać marketing partnerów handlowych. A cena będzie zależała nie od stylu jazdy a od tego jak bardzo jesteście skłonni się do nas zapisać, jak często ujawnicie swoje zachowanie Mało nas obchodzi jak jeździcie. Interesuje nas gdzie jesteście, jak dużo czasu spędzacie w sklepie, z kim się spotykacie... Takie dane może wykorzystać marketing partnerów handlowych. A cena będzie zależała nie od stylu jazdy a od tego jak bardzo jesteście skłonni się do nas zapisać, jak często ujawnicie swoje zachowanie i ile z tego będziemy mieli.
~Walsie
Hipsterskie głupki już przebierają nogami z niecierpliwości. Za parę złotych oddać resztę prywatności...
~JA6969
A jeszcze jakąś masz?
Jak masz telefon wiadomo gdzie jesteś, z kim gadasz itd
Z netu co robisz jakie storny przeglądasz itd
W pracy monitoring itd
A więc prywatność co najwyzej w kibelku przez parę minut ;P
~heh
Na kompa emulator Androna, zainstalować aplikację i sterować GPS-em poprzez
gniazdo na lokalhoście port 5554.
Komenda: geo fix longituda lattituda
~seth
zacznijcie od uszczelnienia systemu, przeglądów pojazdów, wyłapcie prowokatorów stłuczek i wyłudzaczy odszkodowań....
~qqqqq
niedługo każą nam zamontować kamery w kiblu do monitorowania regularności oddawania stolca
~bart
Czyli każdy kto będzie chciał pojechać agresywnie wyłączy aplikacje, a w celu obniżenia składki pojeździ 2 cz 3 razy w tygodniu jak emeryt :). To nie ma sensu...
~vacek
Pewnie ubezpieczyciele wprowadzą obowiązek raportowania stanu licznika. Jeżeli w poniedziałek kierowca zakończył jazdę z przebiegiem 100 500 km, a w czwartek rozpoczął jazdę z przebiegiem 101 000 km, to będzie oznaczało, że oszukiwał.
W Polsce niestety inaczej się nie da, bo nie można liczyć na uczciwość wszystkich
Pewnie ubezpieczyciele wprowadzą obowiązek raportowania stanu licznika. Jeżeli w poniedziałek kierowca zakończył jazdę z przebiegiem 100 500 km, a w czwartek rozpoczął jazdę z przebiegiem 101 000 km, to będzie oznaczało, że oszukiwał.
W Polsce niestety inaczej się nie da, bo nie można liczyć na uczciwość wszystkich ludzi. Zawsze znajdą się jacyś cwaniacy i kombinatorzy.
~noe odpowiada ~vacek
Te kilometry nie zawsze będą się zgadzać. Jest przecież częsta sytuacja, że jednym samochodem kierują osoby z rodziny. I dlatego cały ten plan można o kant ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki