REKLAMA

XTB: Wysoka liczba aktywnych klientów powinna wpłynąć na dalszą poprawę wyników

2021-10-26 13:18
publikacja
2021-10-26 13:18
XTB: Wysoka liczba aktywnych klientów powinna wpłynąć na dalszą poprawę wyników
XTB: Wysoka liczba aktywnych klientów powinna wpłynąć na dalszą poprawę wyników
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Rekordowa średnia liczba aktywnych klientów w wakacyjnym III kw. tworzy solidną bazę pod potencjalną zmienność na rynkach - ocenili w trakcie wtorkowej konferencji poświęconej wstępnym wynikom XTB za III kw. przedstawiciele spółki. Dodali, że nakłady marketingowe spółki są zwiększane, a gdy na światowych giełdach wzrośnie zmienność, wyniki mogą być jeszcze lepsze.

"Pomimo, że był to okres wakacyjny, spółce udało się pozyskać prawie tyle samo nowych klientów co w II kw., a trzeba przypomnieć że II kw. charakteryzował się olbrzymią zmiennością jeżeli chodzi o kryptowaluty, a co za tym idzie zainteresowanie inwestycjami było wtedy olbrzymie. Kolejny element, który nas również zadowala to fakt, że depozyty netto wyniosły ponad 0,5 mld zł, pomimo że to był okres dużo słabszy na globalnych giełdach" - powiedział prezes XTB Omar Arnaout.

Zwrócił także uwagę, że w wakacyjnym III kw. średnia liczba aktywnych klientów wyniosła blisko 107 tys., co było najwyższym wynikiem w historii spółki.

"W minionym kwartale liczba ta była dwukrotnie wyższa niż przed rokiem. Tworzymy bazę klientów pod potencjalną zmienność rynkową" - zauważył.

Członek zarządu odpowiedzialny za trading, Filip Kaczmarzyk ocenił, że wyniki za III kw. są "średnio dobre, z miejscem na poprawę".

Wskazał, że za wyniki III kw. w dużej mierze odpowiedzialne są przychody z handlu instrumentami surowcowymi, a spółka jest w stanie więcej zarabiać na handlu CFD na indeksy. W sytuacji, kiedy na giełdach zagości wyższa zmienność, wyniki XTB mogą być jeszcze lepsze.

"Teraz widzimy, że giełdy notują bardzo dobre wyniki, więc oczywiście nakłady marketingowe zostaną jeszcze bardziej zwiększone, ponieważ zainteresowanie inwestycjami w takich momentach wzrasta" - dodał Arnaout.

"Nie tylko w bieżącym okresie, ale również w następnych miesiącach mamy bardzo jasno zdefiniowane plany zarówno jeżeli chodzi o nasze plany technologiczne, jak i produktowe. Mam nadzieję, że będą mogli Państwo zobaczyć efekt naszych prac w przeciągu 6-8 miesięcy, ponieważ są to naprawdę bardzo ambitne plany i mogą pomóc nam w osiąganiu jeszcze lepszych wyników" - powiedział.

Członkowie zarządu przypomnieli, że XTB kontynuuje ekspansję na nowe rynki. Spółka rozwija działalność na Bliskim Wschodzie, która w III kw. przyniosła pierwsze przychody w wysokości blisko 0,5 mln zł, a na II połowę 2022 r. zaplanowane jest rozpoczęcie działalności operacyjnej w RPA.

W opublikowanym po poniedziałkowej sesji raporcie grupa XTB szacuje, że jej zysk netto w trzecim kwartale wyniósł 101,5 mln zł wobec 68,4 mln zł zysku rok wcześniej, a przychody wzrosły o 40,8 proc. rdr do 196,6 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 111,8 mln zł wobec 79,5 mln zł przed rokiem.

Tymczasem z dostępnych PAP Biznes prognoz wynika, że analitycy spodziewali się w trzecim kwartale ok. 57 mln zł zysku netto i 65 mln zł zysku EBIT przy przychodach na poziomie 140 mln zł.

Grupa pozyskała w trzecim kwartale 38.573 nowych klientów, co oznacza wzrost o 82,1 proc. rdr, a od początku roku pozyskano 146.427 nowych klientów wobec 73.612 rok wcześniej, co daje wzrost o 98,9 proc.

Zarząd spółki zakłada, że w kolejnych okresach uda się pozyskiwać średnio co najmniej 30 tys. nowych klientów kwartalnie. W pierwszych 24 dniach października grupa pozyskała łącznie 9,2 tys. nowych klientów.

Spółka podtrzymała, że jej zamiarem jest rekomendowanie w przyszłości walnemu podejmowania uchwał w sprawie wypłaty dywidendy, przy uwzględnieniu różnych czynników, w kwocie na poziomie od 50 proc. do 100 proc. jednostkowego zysku netto za dany rok obrotowy. Jednostkowy zysk netto za okres 9 miesięcy 2021 r. wyniósł 166,5 mln zł.

Ostateczne wyniki finansowe za trzeci kwartał 2021 roku spółka przekaże w raporcie, którego publikacja została przewidziana na 9 listopada.(PAP Biznes)

kk/ pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki