REKLAMA
WEBINAR

Wysadzając zaporę na Dnieprze, Rosja mogła zniszczyć 0,5 mln hektarów pól uprawnych

2023-06-07 11:46
publikacja
2023-06-07 11:46

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce doprowadzi do zalania tysiący hektarów pól zostanie - oświadczyło we wtorek ministerstwo rolnictwa Ukrainy cytowane przez agencję Reutera. Co najmniej 500 tys. ha gruntów odciętych od możliwości nawadniania może zamienić się w pustynie - dodano.

Wysadzając zaporę na Dnieprze, Rosja mogła zniszczyć 0,5 mln hektarów pól uprawnych
Wysadzając zaporę na Dnieprze, Rosja mogła zniszczyć 0,5 mln hektarów pól uprawnych
fot. John Lambeth / / Pexels

Ministerstwo podało, że w ostatnim przedwojennym roku systemy irygacyjne nawadniały na południu Ukrainy 584 tysiące hektarów pól, z których rolnicy zebrali około 4 milionów ton zbóż i nasion roślin oleistych. Zniszczenie tamy spowodowało, że 94 procent systemów irygacyjnych w obwodzie chersońskim i 74 proc. w zaporoskim nie będzie w stanie przepompowywać wystarczającej ilości wody. W sumie dotkniętych może zostać 31 systemów irygacyjnych.

Ministerstwo przytoczyło również wstępne szacunki wskazujące, że około 10 000 hektarów gruntów rolnych na prawym brzegu obwodu chersońskiego zostanie zalanych wodą wypływającą z zalewu. "Kilkakrotnie więcej (gruntów znajdzie się pod wodą) na lewym brzegu regionu, który jest obecnie okupowany" - powiadomiło ministerstwo. Resort nie podał, jaka część plonów może zostać utracona z powodu powodzi. W ubiegłym tygodniu szef resortu rolnictwa Mykoła Solski zakładał, że w tym roku Ukraina może zebrać 18 milionów ton zbóż ozimych (w produkcji dominuje pszenica ozima). (PAP)

os/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
and00
Jest wojna są ludobójstwa jak mówi Ukraiński wiceminister spraw zagranicznych
Wysadzenie tamy to po prostu działania wojenne, mające cel i sens wojskowy
nawet nikt nie zginał
Najwięcej ofiar było wśród zwierząt w zalanym ZOO
Raffmo
roSS.ja kolejny raz udawadnia, że jest terrorystycznym państwem.

Życzę ruSS.kim by do nich wróciło w dwójnasób to co robią na Ukrainie.
dasbot
Pump it up!...W sensie, pompujcie dalej propagandę towarzysze, a skutek będzie odwrotny od zamierzonego.Ilość dowodów na to, kto wysadził "rurkę gazową" oraz wspierał / podżegał do dokonania ustawki np. w Buczy, czy Kramatorsku, a teraz do rozwalenia tej tamy, obnaża słabość siły oddziaływania przekazu MSM na jednostki Pump it up!...W sensie, pompujcie dalej propagandę towarzysze, a skutek będzie odwrotny od zamierzonego.Ilość dowodów na to, kto wysadził "rurkę gazową" oraz wspierał / podżegał do dokonania ustawki np. w Buczy, czy Kramatorsku, a teraz do rozwalenia tej tamy, obnaża słabość siły oddziaływania przekazu MSM na jednostki myślące samodzielnie i czerpiące informacje z wielu źródeł.
faramir_z_gondoru
A ja życzę potomkom banderowców, by wróciło do nich w dwójnasób to, co zrobili polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki