Wyrok TSUE ws. kredytów "frankowych" – stanowisko UOKiK do końca roku

2019-11-08 12:24
publikacja
2019-11-08 12:24

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do końca roku przedstawi stanowisko w sprawie państwa Dziubaków i wyroku TSUE, dotyczącego kredytów indeksowanych kursem walut obcych – poinformował na konferencji prasowej prezes UOKiK Marek Niechciał.

/ UOKiK

„Przedstawimy nasze stanowisko, które będzie opisywało miejsce wyroku TSUE w polskim porządku prawnym. Nie zgadzamy się z poglądami przedstawionymi przez niektóre podmioty – na przykład Związek Banków Polskich – że rozstrzygnięcie TSUE dotyczy tylko sprawy państwa Dziubaków. Ono ma dużo większe oddziaływanie i w istocie dotyczy sposobu postępowania, jeśli w umowie znajdą się klauzule abuzywne” – powiedział Niechciał.

Według prezesa UOKiK wyrok TSUE dotyczący państwa Dziubaków w istocie ma zastosowanie do każdej branży i może być podstawą do rozstrzygnięć sądowych na przykład w przypadku umów telekomunikacyjnych, zawierających klauzule abuzywane.

W poniedziałek warszawski sąd okręgowy odroczył do 3 stycznia 2020 roku rozprawę w sprawie kredytu frankowego państwa Dziubaków, w związku z którą TSUE wydał wyrok na początku października.

UOKiK prowadzi 30-40 postępowań ws. tzw. "małego" TSUE, nie muszą zakończyć się wydaniem decyzji

Jeśli przedsiębiorstwa objęte wyrokiem TSUE, dotyczącym wcześniejszej spłaty kredytów, będą zachowywały się wobec klientów przyzwoicie, to prowadzone w tej sprawie postępowania nie muszą zakończyć się wydaniem decyzji - poinformował na konferencji prasowej prezes UOKiK, Marek Niechciał. Dodał, że obecnie jest prowadzonych 30-40 postępowań.

„To nie jest tak istotne, czy tych postępowań będzie 50 czy więcej. Ważne, żeby przedsiębiorstwa, których dotyczy wyrok TSUE, zastosowały się do niego. Mamy sygnały z rynku, że tak się dzieje. Wtedy prowadzone przez nas postępowania nie muszą zakończyć się wydaniem decyzji” – powiedział Niechciał.

Jak poinformował prezes UOKiK, urząd prowadzi 30-40 postępowań w sprawach dotyczących tzw. "małego" TSUE.

Na początku września TSUE uznał, że w przypadku, gdy klient spłaca pożyczkę przed czasem, wierzyciel powinien zwrócić mu odpowiednią część prowizji i opłat z nią związanych. Wyrok dotyczy przede wszystkim banków i firm pożyczkowych. Według przedstawicieli UOKiK, jego wykonanie wymaga spełnienia trzech warunków brzegowych: wprowadzenia stosownych zapisów do nowych umów, zwrotu nadpłaconych opłat i prowizji w przypadku umów w trakcie realizacji oraz pozytywnego rozpatrywania reklamacji związanych z kredytami i pożyczkami, które zostały spłacone przed wyrokiem TSUE.

Niektóre instytucje finansowe - jak na przykład Alior czy Pekao - publicznie zadeklarowały dostosowanie do wyroku TSUE.

"Jeśli firmy będą uczciwie rozliczać się z klientami i zwracać im nadpłacone koszty według metody liniowej, to działania UOKiK nie będą konieczne" - dodał Niechciał.TSUE podał w październiku, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału, prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. (PAP Biznes)

tj/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki