"Wyrastamy z problemu kredytów frankowych"

Polskie banki dobrze wypadają na tle europejskich odpowiedników pod względem wzrostu bazy kredytowej i aktywów – wynika z przedstawionej podczas V Kongresu Rynku Kapitałowego prezentacji Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, członka zarządu NBP. Największym zagrożeniem dla sektora wydaje się portfel kredytów frankowych, jednak czas wydaje się tutaj grać na korzyść banków.

- To, co wciąż jest największym wyzwaniem polskiego sektora bankowego, to kredyty we frankach szwajcarskich. Ale sytuacja się poprawia, ponieważ udział kredytów denominowanych we frankach stopniowo maleje – zwróciła uwagę Kurowska.

Stan kredytów walutowych
Stan kredytów walutowych (NBP)

Z danych NBP wynika, że wprawdzie ogólna, wyrażona w złotych kwota kredytów frankowych jest obecnie nieco wyższa niż w 2014 roku, jednak równocześnie jest niższa niż podczas pamiętnego 2015 roku. Co istotne, stale spada kwota zadłużenia wyrażona we frankach (od 2008 to prawie 30%), a względem 2008 roku zdecydowanie spadł także udział kredytów frankowych w ogóle kredytów mieszkaniowych. Jeszcze osiem lat temu było to 67,8%, teraz odsetek spadł do 35,3%. Dodatkowo odsetek zagrożonych kredytów walutowych nie odbiega wyraźnie od innych hipotek. To dane dla sektora uspokajające.

Struktura walutowa kredytów
Struktura walutowa kredytów (NBP)

- Widać, że wyrastamy z tego problemu. Wraz z płynącym czasem kredyty we frankach są spłacane, a także udzielane są nowe kredyty w złotych – skomentowała Kurowska. Z punktu widzenia banków więc, w przypadku utrzymania obecnych warunków, każdy miesiąc będzie marginalizował problem frankowy. Chyba, że na scenę wkroczy rząd. Obawy o realizację tego ostatniego scenariusza widać m.in. na GPW.

Banki słabo radzą sobie na giełdach
Banki słabo radzą sobie na giełdach (NBP)

- Posiadanie portfela kredytów frankowych znajduje odzwierciedlenie w wycenie banków na GPW. Inwestorzy obawiają się o rozwiązania siłowe, panuje też ogólna niepewność w zakresie tego obszaru, co waży na cenach akcji na giełdzie - oceniła Kurowska.

Zwróciła jednak uwagę, że podobne rynkowe tendencje panują w całej Europie. - Europejskie banki może nie mają problemów z kredytami frankowymi, ale mają dużo niższe stopy procentowe i dużo większy udział złych kredytów w portfelach. Ich wycena też szoruje po dnie – dodała.

AT

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 11 ~ddfss

Wyrastacie? Buhahaha.

! Odpowiedz
1 17 ~BpjlerX

Jak nie są udzielane to wiadomo, że znika udział.
Tak samo zadłużenie - jeśli są spłacane to wiadomo że jest mniejsze.

! Odpowiedz
1 18 ~gib

Jeszcze 200 miesiecy i tez wyrosne z kredytu chf.

! Odpowiedz
2 23 ~mike

Te wypociny pisał chyba ktoś niepełnosprawny umysłowo ...

! Odpowiedz
4 32 ~kupfranki

Za chwilę normalnie okaże się, że to nie jest k... żaden problem!
Tylko się okaże że panuje duże zdziwienie jakoś nam krajowa konsumpcja jako ostatni bastion wzrostu gospodarczego będzie leżeć będzie i kwiczeć.
Ale wtedy Prezes powie że kurna robimy mu na złość i nie kupujemy jak tyle towarów na półkach no i pincet PLUS, więc zdecydowanie będzie że to na złość Prezesowi i ciemnonampanującym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 18 ~Ek

Następnym wniosek iż jest coraz lepiej z frankowiczami będzie informacja o zniesieniu tzw. sześciopaku, który kończy się z końcem tego roku. Oznacza to iż wrócą dawne poziomy spreadów tj. 5-10%, ujemnego LIBORu cHF nie będzie się uwzględniać itp. Bankserzy wyczuli iż rząd i prezydent RP też w tej sprawie je im z ręki więc idą na całego tzn. drenują ludzi na maksa, potem przejmą im nieruchomości i jeszcze puszczą ich dzieci z długami..
Wygląda na to iż projekt frankowy uda im się zrealizować do końca tylko w naszym pięknym kraju z pomocą partii pn. prawo i sprawiedliwość (może jeszcze w Rumunii się to uda...)
Wesołych Świąt....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~Arti

ujemny LIBOR to się nalezy jak psu kość bo jest to zapisne w Umowie krdytowej
( z wyłączeniem "starego portfela" w mBanku )
takze niech próbują lichwiarze to dopiereo się posypia procesy sądowe

! Odpowiedz
1 24 ~Robert

Z tego artykułu wynika ,że żadnej pomocy dla tak zwanych frankowiczów nie będzie,sprawa sama się rozwiąże ,wystarczy poczekać kilka lat

! Odpowiedz
7 27 ~Stefan

Bandyci bankowi MUSZĄ ponieść i PONIOSĄ odpowiedzialność za krzywdę wyrządzoną setkom tysięcy polskich rodzin. Kurs nadal rośnie, dramat pogłębia się z każdym dniem.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M -0,0100 1,1900%
2020-03-26
WIBOR 3M 0,0000 1,1700%
2020-03-26
LIBOR 3M CHF 0,0664 -0,7008%
2020-03-20
EURIBOR 3M 0,0200 -0,3490%
2020-03-26