REKLAMA

Wyniki ewaluacji uczelni wyższych. Najlepiej wypadły nauki ścisłe i teologiczne

2022-07-19 07:31
publikacja
2022-07-19 07:31
Wyniki ewaluacji uczelni wyższych. Najlepiej wypadły nauki ścisłe i teologiczne
Wyniki ewaluacji uczelni wyższych. Najlepiej wypadły nauki ścisłe i teologiczne
fot. Maciej Goclon / / FORUM

Niecałe 6 proc. uczelni i instytutów z najlepszą oceną, nieco ponad 3 proc. – z najsłabszą, która oznacza utratę uprawnień – to wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej, o których mówi w wywiadzie opublikowanym we wtorek w "Dzienniku Gazecie Prawnej" wiceminister nauki Włodzimierz Bernacki.

Według "DGP" wiele najwyższych ocen trafiło do podmiotów, które specjalizują się w naukach ścisłych. Bardzo dobrze jest też w naukach teologicznych.

"Są i niespodzianki. Na przykład filozofia i prawo najlepiej wypadły na… Politechnice Warszawskiej, a renomowanym uczelniom groziła utrata uprawnień – np. SGH w ekonomii i finansach" - czytamy we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Jak powiedział w rozmowie z dziennikiem wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, bardzo dobrze wypadły uczelnie warszawskie, np. Uniwersytet Warszawski ma kilka ocen A+ w różnych dyscyplinach naukowych. Wiele ocen A+ trafiło do podmiotów, które reprezentują takie nauki jak fizyka, chemia, matematyka, biologia, więcej niż do tych, które reprezentują nauki społeczne czy humanistyczne.

"To cieszy i świadczy o tym, że nauki ścisłe w Polsce są na wysokim światowym poziomie, a naukowcy z tych dyscyplin z powodzeniem rywalizują o międzynarodowe granty. Dystans do światowej czołówki w tych naukach się skraca. Bardzo dobrze jest też w naukach teologicznych, w których nie ma żadnej kategorii B lub C. Wynika to z tego, że jeżeli zestawiamy ich dorobek z badaniami na tle europejskim, to polskie dokonania są duże w tym zakresie. Polskie uczelnie, np. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, plasują się obok najlepszych placówek teologicznych, np. w Rzymie" - zauważył Bernacki. (PAP)

mmu/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (4)

dodaj komentarz
podatnik-
A ja mam pytanie? kiedy czasowy mieszkaniec pałacu prezydenckiego zacznie realizować zaległe obietnice wyborcze dzięki, którym przegrał Komorowski tj: zwiększy jawność życia publicznego, upubliczni listy opiniujących OFE, ujawni aneks do raportu o likwidacji WSI, zlikwiduje szkoły udające wyższe, wyrówna szanse społeczne poprzez A ja mam pytanie? kiedy czasowy mieszkaniec pałacu prezydenckiego zacznie realizować zaległe obietnice wyborcze dzięki, którym przegrał Komorowski tj: zwiększy jawność życia publicznego, upubliczni listy opiniujących OFE, ujawni aneks do raportu o likwidacji WSI, zlikwiduje szkoły udające wyższe, wyrówna szanse społeczne poprzez uspołecznienie majątków zdobytych poprzez prywatyzację PRL'u, etc? zamiast zamęczać innych swoimi gafami polegającymi na ciągłej produkcji nikomu niepotrzebnych mądrości?
prawnuk
na 1 pracownika nauki z uczelni kategorii A jest bodaj 3900 zł dotacji - ma to pokryć koszty działalności dydaktyczno - naukowej (czyli np zakup komputerów) czyli w Polsce wszystkie szkoły wyzsze udają wyższe.
A co do raportu WSI to porównując z raportem pierwszym i smoleńskim - jest tam czysty kabaret.
pozhoga
,,nauki ścisłe w Polsce są na wysokim światowym poziomie" - pewnie dlatego polskie uczelnie są w 5-tej setce światowych rankingów.

Ale nic to - za to w dziedzinie wdrażania marksizmu-leninizmu-genderyzmu starają się jak mogą doścignąć światową czołówkę z IX Międzynarodówki.
jaszczura
po prostu się przelogowujecie na: andriej_duda, polonu, dididif, polonu, tecdswv4t ???

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki