REKLAMA

Wynagrodzenie we IX rdr wzrosło o 3,4 proc. - GUS

2014-10-16 14:11
publikacja
2014-10-16 14:11
fot. iStock/Thinkstock / Thinkstock

Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło we wrześniu o 3,4 proc., licząc w ujęciu rocznym, a przeciętne zatrudnienie o 0,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podał w czwartek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Przeciętne wynagrodzenie wzrosło we wrześniu o 3,4 proc. rdr (fot. iStockphoto / Thinkstock)

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających powyżej 9 osób) we wrześniu wzrosło o 3,5 proc. licząc rok do roku, a w ujęciu miesięcznym o 0,3 proc. Ich zdaniem przeciętne zatrudnienia wzrosło rdr o 0,8 proc., a miesiąc do miesiąca nie zmieniło się.

Według GUS przeciętne wynagrodzenie ogółem brutto we wrześniu w takich przedsiębiorstwach wzrosło o 3,4 proc. rdr po wzroście o 3,5 proc. w sierpniu. W porównaniu z sierpniem przeciętne wynagrodzenie we wrześniu było wyższe o 0,2 proc. po sierpniowym spadku o 1,8 proc.

Zgodnie z danymi GUS przeciętne zatrudnienie wzrosło we wrześniu w ujęciu rocznym o 0,8 proc. rdr po wzroście o 0,7 proc. w sierpniu. W porównaniu z sierpniem zatrudnienie nie zmieniło się, podczas gdy w sierpniu wzrosło o 0,1 proc.

GUS podał, że od początku 2014 r. roku zatrudnienie wzrosło o 0,5 proc. Zgodnie z informacjami urzędu statystycznego we wrześniu przeciętnie w przedsiębiorstwach zatrudnionych było 5 mln 537,3 osób.

Od początku roku przeciętne wynagrodzenie ogółem brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3,9 proc.

Średnia pensja przekroczyła 3900 zł

Jednocześnie GUS podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2014 r. wyniosło 3900,49 zł (wielkość ta służy m.in. do określenia kwoty dziennego świadczenia pieniężnego przysługującego żołnierzowi rezerwy, który odbył ćwiczenia wojskowe).


Komentarz eksperta

główny ekonomista Bankier.pl
Zatrudnienie i wynagrodzenia we wrześniu rozczarowały

Z danych GUS-u wynika, że wyrejestrowani (we wrześniu wykreślono z ewidencji 30 tys. osób) bezrobotni nie znajdują pracy w firmach zatrudniających powyżej 9. pracowników. W teorii przy wzroście gospodarczym na poziomie ok. 3% przedsiębiorstwa we tym miesiącu powinny zwiększyć zatrudnienie o ok. 4-5 tys. etatów. Tak się jednak nie stało.

W 2013 roku, kiedy bezrobocie było znacznie wyższe (13% w 2013 roku wobec 11,5% w 2014 roku) a prognozowany wzrost gospodarczy dużo niższy (na poziomie 1,5% rdr) firmy zatrudniły ok. 2 tys. nowych ludzi. W 2012 i 2011 roku w tym okresie wskaźnik zatrudnienia obniżył się, ale we wrześniu 2010 roku przybyło aż 12 tys. etatów. Dane te dowodzą, że na rynku pracy wciąż mamy do czynienia z marazmem, a działania podejmowane przez rząd mają wątpliwą realną skuteczność. Statsytycznie jest dobrze, ale diabeł tkwi w szczegółach. Wzrost wynagrodzenia również nie zachwyca - realnie przeciętna pensja zwiększyła się o 8,5 zł brutto wobec 10 zł we wrześniu 2013 roku. Oczywiście mogło być gorzej, ale przy noworocznych prognozach "recesja" wydawała się najmniej prawdopodobnym scenariuszem.

czytaj dalej... 

Według GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku we wrześniu 2014 r. wyniosło 3900,26 zł brutto (służy m.in. do określenia kwoty środków pieniężnych na rachunkach oszczędnościowych wolnych od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego).

Zatrudnienie i wynagrodzenia rozczarowują

Start odtwarzacza ...

Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w trzecim kwartale 2014 r. wyniosło 3939,22 zł (kwota ta służy do określenia dolnej granicy podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą).

Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale 2014 r. wyniosło 3936,57 zł (wskaźnik ten służy określeniu wysokości kredytu lub udzielonej przez bank pożyczki studenckiej). (PAP)

mmu/ nik/ jzi/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~obserwator
Większość tych co pracuje cięzko na umowach śmieciowych (bez prawa do płatnego urlopu- a już samo to w 21 wieku to skanal cofajacy Tuskol_rostowskolandię o 200 lat do tyłu) zarabia o wiele mniej do 3000plz pracujac po kilkanaście godzin dziennie....Cwaniacy z POPisu, kolesiostwo ,prezesi, posłowie (małe misie), europosłowie Większość tych co pracuje cięzko na umowach śmieciowych (bez prawa do płatnego urlopu- a już samo to w 21 wieku to skanal cofajacy Tuskol_rostowskolandię o 200 lat do tyłu) zarabia o wiele mniej do 3000plz pracujac po kilkanaście godzin dziennie....Cwaniacy z POPisu, kolesiostwo ,prezesi, posłowie (małe misie), europosłowie (tgrubsze misie)i inni rozmaici pisdesmeni sztucznie zawyżają tą średnia...W Tusko-Rostowsko landii jest wyzysk jakiego dotąd w POlsce jeszcze nie było...
~fsmg
a jaka jest dominanta wynagrodzeń? Przestańcie publikować dane, którymi nawet podetrzeć się nie da.
~pytajacy
czyżby wyliczyli średnią z zarobków Michnika, lisa , wojewódzkiejgo, Olejnik i pani z biedronki???
~znawca
Najgorsze jest to, że nasze wynagrodzenia z roku na rok realnie stają się mniejsze - przez inflację. . Według rządzących, dodruk NBP ma poprawić sytuację w kraju. Ja natomiast uważam, że taki zabieg spowoduje jedynie wzrost inflacji, i to bardzo znaczny. Nie odbije się to pozytywnie na polskiej gospodarce i obywatelach.Najgorsze jest to, że nasze wynagrodzenia z roku na rok realnie stają się mniejsze - przez inflację. . Według rządzących, dodruk NBP ma poprawić sytuację w kraju. Ja natomiast uważam, że taki zabieg spowoduje jedynie wzrost inflacji, i to bardzo znaczny. Nie odbije się to pozytywnie na polskiej gospodarce i obywatelach. Jako rozwinięcie tematu polecam http://independenttrader.pl/239,czas_zaczac_dodruk_zlotowek.html
~gw
Co ty opowiadasz? Przez jaką inflację? Teraz mamy deflację 0,3%, więc nominalny wzrost wynagrodzeń o 3,4%, daje realny wzrost o 3,7%. Jak już coś piszesz to przynajmniej sprawdźpozdro
~nikt odpowiada ~gw
jak deflację jak za tą samą cenę w sklepach masz o 5-10% mniej! Jogurty, serki, ciastka, szynka,ser, jabłka drogie.. wiele innych rzeczy ja tam tej deflacji nie widzę, wręcz odwrotnie Paliwo przypadkiem trochę staniało bo krach jest
~Balsam odpowiada ~gw
w Polszcze mamy "deflacje "a ty masz zanik mózgu
~Balsam odpowiada ~gw
w Polszcze mamy "deflacje " bo ty masz zanik mózgu
~szuja
To jest średnia dla kilku miast w Polsce, może? Prawdziwa średnia krajowa brutto wynosi 2,5 tys PLN
~heniek
Prawdziwa średnia jest jeszcze inna, bo to co podaje GUS dotyczy 5,5 mln zatrudnionych w przemyśle, a przecież w Polsce pracuje ponad 16 mln ludzi głównie w handlu i usługach

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki