NBP: wynagrodzenia wzrosną w I kw. 2018 r.

Narodowy Bank Polski prognozuje, że w I kwartale 2018 roku nadal będzie rósł popyt na pracę, a wynagrodzenia będą wyższe. Pracodawcy borykają się natomiast z zatrudnieniem osób o określonych kwalifikacjach - szczególny problem odczuwa sektor budownictwa, gdzie oprócz problemu ze znalezieniem pracowników, stale rośnie presja na wzrost wynagrodzeń. 

(fot. Johan10 / YAY Foto)

Koszty pracy w III kwartale 2017 roku rosły z uwagi na wyższą dynamikę wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw i wyższy wzrost zatrudnienia w porównaniu do II kwartału ubiegłego roku. Coraz więcej firm ma również problem ze znalezieniem odpowiedniej kadry.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw rośnie i, jak podaje NBP, wynika to ze wzrostu liczby pracowników w już istniejących firmach. Ostatnie miesiące 2017 roku pokazały utrzymanie się wysokiego wzrostu popytu na pracę - szczególnie w sektorze prywatnym. Wysoką dynamiką zatrudnienia odznaczyły się przedsiębiorstwa działające wyłącznie na rynkach zagranicznych.Nowe firmy tworzyły miejsca pracy przede wszystkim w usługach. 

(NBP)

Jeśli chodzi o prognozy na początek 2018 roku, to NBP podkreśla popyt na pracę przy jednoczesnym dużym zapotrzebowaniu na odnalezienie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. - Wskaźnik prognoz zatrudnienia przekroczył wartości z przełomu lat 2007/2008, co jest to efektem zarówno silnie rosnących prognoz wzrostu zatrudnienia, jak i malejących prognoz jego spadku. Wzrost zatrudnienia przewidywany jest w większości z analizowanych klas przedsiębiorstw - podają eksperci NBP. 

Z raportu wynika, że przedsiębiorstwa publiczne na początku 2016 roku redukowały zatrudnienie, dopiero od półtora roku planują jego wzrost. W przypadku firm prywatnych wzrost w tym obszarze wyraźnie przyspieszy, a w szczególności w przedsiębiorstwach z przewagą kapitału zagranicznego. 

Firmy mają spore problemy z wypełnieniem luk kadrowych, obecnie jest on na poziomie wyższym niż na przełomie lat 2007-2008. Brak pracowników to obecnie trudność w takich branżach, jak przetwórstwo, transport czy budownictwo. 

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw mają rosnąć, przypomnijmy że w grudniu 2017 roku średnie płace w tym sektorze zbliżyły się już do pięciu tysięcy złotych brutto. 

(NBP)

Wzrósł odsetek firm planujących podnosić pensje (obecnie jest to 29,3 proc. badanych firm) a wysokość średniej podwyżki wynagrodzeń (w przedsiębiorstwach planujących je podwyższać) obniżyła się nieznacznie i wyniosła poniżej 6 proc. Wzrost wynagrodzeń dotyczy wszystkich branż.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: Praca

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 12 janusz_cebula

Praca poniżej 3000 zł netto/m-c za etat nie ma sensu (mam tutaj na myśli przeszkolonych, samodzielnych pracowników). Takie realia na początek 2018 roku w Wielkopolsce.

! Odpowiedz
1 5 rekin1986

Chyba w Poznaniu i ościennych gminach bo w miejszych miastach przy wypłatach powyżej 2 tys to się krzywią jak by ich piorun w miotłę trzasnął

! Odpowiedz
0 6 janusz_cebula odpowiada rekin1986

Co nie zmienia faktu, że pracowanie dla kogoś (lub dla siebie na dg) przy niżej pensji ma jakikolwiek sens.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl