Wyłudzili ponad 67 mln zł podatku VAT. Jest akt oskarżenia

Ponad 67 mln zł podatku VAT mieli wyłudzić członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, którzy odpowiedzą za to przed Sądem Okręgowym w Legnicy. Grupa miała działać od 2010 do 2012 r, na terenie kilku miast w Polsce, handlując olejem napędowym.

(YAY Foto)

Akt oskarżenia w tej sprawie sporządziła Prokuratura Okręgowa w Legnicy.

"W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że wiodącym uczestnikiem (...) oszustwa podatkowego związanego z wewnątrzwspólnotowym nabyciem oleju napędowego (...) była spółka mająca siedzibę w Legnicy. Jej prezesem był Ryszard K., jeden z oskarżonych" - podała we wtorkowym komunikacie Prokuratura Krajowa.

Spółka - zdaniem śledczych - miała wprowadzić na rynek ponad 76 tys. litrów oleju napędowego. Paliwo pochodziło od sąsiadujących z Polską krajów UE. "Do jego nabycia, dla celów rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług, spółka posłużyła się nierzetelnymi fakturami VAT wystawionymi przez inne polskie spółki, symulujące prowadzenie działalności gospodarczej. Prezesami tych spółek byli między innymi dwaj inni oskarżeni Wojciech D. i Piotr K" - podała prokuratura.

Zdaniem śledczych, w wyniku działalności grupy skarb państwa stracił z tytułu podatku VAT ponad 67 mln zł.

Oskarżonym za zarzucane przestępstwa grożą kary pozbawienia wolności do lat 15.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

    Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.