REKLAMA

Wyłudzili ponad 6 mln zł VAT-u w fikcyjnym obrocie kawą i kremem czekoladowym

2020-11-19 10:08
publikacja
2020-11-19 10:08
fot. Igor Haritanovich / Pexels

Ponad 6 mln zł podatku VAT wyłudziła rozbita przez śląskich policjantów i prokuraturę grupa przestępcza zajmująca się fikcyjnym wewnątrzwspólnotowym obrotem m.in. kawą, kremem czekoladowym i napojami energetycznymi. Do tej pory zatrzymano w tej sprawie 9 osób.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach pod nadzorem śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej.

"Śledczy zatrzymali do tej pory 9 osób, prezesów i pracowników spółek i firm, które w latach 2014-2015 zajmowały się fikcyjnym obrotem kawą, kremem czekoladowym, napojami energetycznymi, jednorazowymi maszynkami oraz maszynami budowlanymi. Sprawa jest rozwojowa, planowane są kolejne zatrzymania" – podał w czwartek zespół prasowy śląskiej policji.

Prokuratorskie postępowanie rozpoczęło się po uzyskaniu wyników kontroli podatkowej przeprowadzonej przez naczelnika Urzędu Skarbowego w Rybniku. Skarbówka sprawdzała prawidłowość rozliczenia podatku VAT jednej ze spółek za okres od stycznia 2014 r. do grudnia 2015 r.

Jak podaje policja, kontrola wykazała szereg nieprawidłowości w działalności spółki, która deklarowała wewnątrzwspólnotowy obrót m.in. towarami szybko zbywalnymi.

Śledztwo trafiło do śląskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, prowadzą je oni pod nadzorem PK. "Śląscy policjanci przeprowadzili rozległe i żmudne czynności, której objęły nie tylko przedmiotową spółkę, ale także jej kontrahentów – inne spółki i firmy, które miały uczestniczyć o obrocie towarami na terenie Polski, Czech, Litwy, Łotwy, Słowacji i Węgier. Śledczy współpracowali w tym zakresie z organami podatkowymi właściwymi dla tych podmiotów gospodarczych, które przeprowadziły stosowne kontrole i ustalenia" – opisuje śląska komenda.

W postępowaniu zabezpieczono bardzo obszerną dokumentację finansowo-księgową w firmach objętych śledztwem, a także dokumentację urzędów skarbowych - protokoły pokontrolne i decyzje podatkowe. Przesłuchano kilkudziesięciu świadków, przeprowadzono analizy kryminalne w postaci analiz historii rachunków bankowych oraz przeprowadzono szereg innych czynności dowodowych.

"W efekcie obszernego śledztwa skompletowano mocny materiał dowodowy, który uprawdopodobnił stwierdzenie przestępczej działalności spółki i podmiotów gospodarczych z nią współpracujących. W wyniku tej działalności Skarb Państwa stracił co najmniej ponad 6 mln złotych tytułem wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT i innych uszczupleń podatkowych" – relacjonowali policjanci.

W końcu w październiku 2020 r. w woj. śląskim, a także małopolskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim zatrzymano 8 podejrzanych, których doprowadzono do śląskiego wydziału PK. Usłyszeli zarzuty poświadczenia nieprawdy dokumentów w postaci faktur VAT i deklaracji podatkowych, posłużenia się tymi fakturami przy składaniu deklaracji podatkowej oraz zarzuty przestępstw karno-skarbowych, za co grozi do 8 lat więzienia.

Po przesłuchaniu w charakterze podejrzanych prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci: poręczeń majątkowych, dozorów policyjnych i zakazu opuszczania miejsca zamieszkania oraz opuszczania kraju. Wcześniej zatrzymano także prezesa spółki, któremu także przedstawiono zarzuty. Również wobec niego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Jak zaznacza policja, sprawa jest rozwojowa – planowane są dalsze zatrzymania. Śledczy badają m.in., czy działalność podejrzanych podmiotów gospodarczych stanowiła tzw. karuzelę podatkową, co będzie się wiązało z kolejnymi zarzutami. (PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki