REKLAMA

Wyłudzili co najmniej 120 mln zł z VAT-u. ABW zatrzymała kolejnych podejrzanych

2020-10-28 11:17
publikacja
2020-10-28 11:17
Wyłudzili co najmniej 120 mln zł z VAT-u. ABW zatrzymała kolejnych podejrzanych
Wyłudzili co najmniej 120 mln zł z VAT-u. ABW zatrzymała kolejnych podejrzanych
/ FORUM

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejne dwie osoby, które usłyszały zarzuty udziału w grupie przestępczej wyłudzającej VAT przy obrocie biopaliwami. Szacowane straty Skarbu Państwa w wyniku działań tej grupy wynoszą co najmniej 120 mln zł.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w środę PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze wrocławskiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Poznaniu. Do zatrzymań Marcina Z. i Michała P. oraz przeszukania ich mieszkań doszło 13 października w Bydgoszczy - dodał.

Mieli oni działać w ramach zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa skarbowe i oszustwa na podatku VAT oraz praniem brudnych pieniędzy z tej przestępczej działalności - podał. Dotychczas w tej sprawie zarzuty przedstawiono 52 osobom.

"Śledczy ujawnili, że w grupie pozorowano wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przez polskich przedsiębiorców. "Łańcuchy odbiorców były w sposób celowy układane tak, aby część podmiotów pełniła rolę znikających podatników, a część - rolę buforów" - wyjaśnił Żaryn. Grupa miała podejmować działania, by wykazać legalność nabycia oleju rzepakowego przez ostatecznych odbiorców - trzy zarejestrowane w Polsce spółki.

Zatrzymani przez ABW byli wspólnikami kolejnej spółki zaangażowanej w przestępstwo - i mieli brać udział we wprowadzaniu oleju roślinnego do Polski bez płacenia przy tym podatku VAT. Ich firma miała być ogniwem w łańcuchu dostawców oleju do innych podmiotów pośredniczących w dostawach, a w części także bezpośrednio do końcowego odbiorcy - powiedział PAP Żaryn.

Rzecznik poinformował, że Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła obu mężczyznom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw na podatku VAT. "Wobec jednego z zatrzymanych prokurator zastosował dozór policji, zakaz opuszczania kraju, zatrzymał paszport i zakazał kontaktowania się z określonymi osobami, a drugiego sąd na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące.

W wyniku działań funkcjonariuszy ABW prokurator zabezpieczył też mienie podejrzanych o łącznej wysokości 527 tys. zł.

Żaryn zaznaczył, że sprawa nadal się rozwija.

autor: Aleksander Główczewski

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
qart
Tak skala wyłudzeń, gdzie pojedyncze firmy dostawały za czasów PO po kilkaset milionów VAT z lewych faktur ( przy udziale wielu kancelarii adwokackich i podatkowych) sprawia, że opłaca im się finansować WSZYSTKO ŻEBY TE CZASY WRÓCIŁY.
loool
Polacy tęsknią za tymi czasami. Juz niedlugo wujek Donald powróci

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki