REKLAMA

Wyłudzili co najmniej 120 mln zł z VAT-u. ABW zatrzymała kolejnych podejrzanych

2020-10-28 11:17
publikacja
2020-10-28 11:17
FORUM

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejne dwie osoby, które usłyszały zarzuty udziału w grupie przestępczej wyłudzającej VAT przy obrocie biopaliwami. Szacowane straty Skarbu Państwa w wyniku działań tej grupy wynoszą co najmniej 120 mln zł.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w środę PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze wrocławskiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Poznaniu. Do zatrzymań Marcina Z. i Michała P. oraz przeszukania ich mieszkań doszło 13 października w Bydgoszczy - dodał.

Mieli oni działać w ramach zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa skarbowe i oszustwa na podatku VAT oraz praniem brudnych pieniędzy z tej przestępczej działalności - podał. Dotychczas w tej sprawie zarzuty przedstawiono 52 osobom.

"Śledczy ujawnili, że w grupie pozorowano wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przez polskich przedsiębiorców. "Łańcuchy odbiorców były w sposób celowy układane tak, aby część podmiotów pełniła rolę znikających podatników, a część - rolę buforów" - wyjaśnił Żaryn. Grupa miała podejmować działania, by wykazać legalność nabycia oleju rzepakowego przez ostatecznych odbiorców - trzy zarejestrowane w Polsce spółki.

Zatrzymani przez ABW byli wspólnikami kolejnej spółki zaangażowanej w przestępstwo - i mieli brać udział we wprowadzaniu oleju roślinnego do Polski bez płacenia przy tym podatku VAT. Ich firma miała być ogniwem w łańcuchu dostawców oleju do innych podmiotów pośredniczących w dostawach, a w części także bezpośrednio do końcowego odbiorcy - powiedział PAP Żaryn.

Rzecznik poinformował, że Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła obu mężczyznom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw na podatku VAT. "Wobec jednego z zatrzymanych prokurator zastosował dozór policji, zakaz opuszczania kraju, zatrzymał paszport i zakazał kontaktowania się z określonymi osobami, a drugiego sąd na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące.

W wyniku działań funkcjonariuszy ABW prokurator zabezpieczył też mienie podejrzanych o łącznej wysokości 527 tys. zł.

Żaryn zaznaczył, że sprawa nadal się rozwija.

autor: Aleksander Główczewski

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
qart
Tak skala wyłudzeń, gdzie pojedyncze firmy dostawały za czasów PO po kilkaset milionów VAT z lewych faktur ( przy udziale wielu kancelarii adwokackich i podatkowych) sprawia, że opłaca im się finansować WSZYSTKO ŻEBY TE CZASY WRÓCIŁY.
loool
Polacy tęsknią za tymi czasami. Juz niedlugo wujek Donald powróci

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki