Wyleczony rak już nie pozbawi kredytu

Dziś przebyta choroba onkologiczna często odbiera szansę na ubezpieczenie i w efekcie uniemożliwia zawarcie umowy z bankiem - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Mariusz Szacho / FORUM)

"W Strategii Onkologicznej, która jeszcze w tym roku powinna zostać przyjęta przez rząd, pojawił się zapis, żeby do końca 2025 r. wprowadzić rozwiązania legislacyjne umożliwiające pacjentom onkologicznym i «ozdrowieńcom» dostęp do powszechnych ubezpieczeń na życie, w szczególności determinujących możliwość uzyskania produktów bankowych (kredytów)" - napisano w gazecie.

Jak dowiedział się "DGP", rozważanych jest kilka opcji. "Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie możliwości tzw. zatarcia informacji o chorobie przy rozmowach z ubezpieczycielem" - podano. "Chodzi o to, żeby nikt nie był karany, gdy okaże się, że zachorował albo zostanie odkryte, że wcześniej miał raka" – tłumaczył w rozmowie z "DGP" szef zespołu pracującego przy resorcie zdrowia nad Strategią prof. Piotr Rutkowski.

Dodano, że "dotyczyłoby to osób, które zostały wyleczone". "W planach jest wprowadzenie prawa do zatarcia po pięciu albo 10 latach od ustania choroby" - napisano. Prof. Rutkowski przekazał, że dla dzieci ten okres powinien być krótszy. "Jak ktoś w dzieciństwie przeszedł na przykład ostrą białaczkę, ryzyko nawrotu jest bardzo niewielkie" - powiedział.

Prof. Rutkowski podkreśla, że "zmiana jest potrzebna, bo on sam w swojej praktyce miał do czynienia z sytuacjami, w których jego byli pacjenci nie mogli wziąć kredytu". "Ktoś w młodym wieku chorował na czerniaka, gdzie ryzyko nawrotu wynosi 1 proc., i nie mógł uzyskać ubezpieczenia" – opowiadał. Jego zdaniem takie przepisy powodują, że chorzy na raka są podwójnie poszkodowani – zmagali się z chorobą i nie mają np. szansy na kupno mieszkania, bo nie uzyskają kredytu. (PAP)

ksi/ krap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 xiven

"chorzy na raka są podwójnie poszkodowani – zmagali się z chorobą i nie mają np. szansy na kupno mieszkania, bo nie uzyskają kredytu"

stworzyliśmy system zniewolenia długiem, kto nie bierze kredytów tego na nic nie stać, doszło do tego że ludzie którzy nie mogą wziąć kredytu są nazywani poszkodowanymi, zapewne ludzie oszczędni, żyjący bez kredytów już niebawem zostaną zakwalikowani jako nieporadni życiowo a i zostaną sklasyfikowani w księdze chorób psychicznych jako chorzy na ciułactwo a metodą leczenia będą dotowane przez państwo przymusowe kredyty o obniżonym oprocentowaniu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 12 grzegorzkubik

Banki chcą dawać kredyty bo na tym zarabiają. Wielu głupich ludzie je bierze. Dziś nawet kredyt hipoteczny to głupota.

! Odpowiedz
0 1 adam.1983

A czemu to kredyt hipoteczny to głupota ? Jak nie masz na start kasy na zakup mieszkania to gdzie niby chcesz mieszkać ? pod mostem, z rodzicami czy w wynajmowanym po wsze czasy mieszkaniu bo wynajmując obciążasz się czynszem który uniemożliwi oszczędzania na zakup własnej nieruchomości. Niejednokrotnie rata kredytu jest takiej wysokości co czynsz wiec co w tym głupiego ?
Głupota to kredyt na święta czy inne okazje na które cie nie stać a nie na mieszkanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 jendreka

To chyba logiczne.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2020-02-24
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2020-02-24
LIBOR 3M CHF -0,0012 -0,7090%
2020-02-19
EURIBOR 3M 0,0010 -0,4140%
2020-02-24