Wykształceni żyją dłużej

O długości życia Polaków przesądza wykształcenie. Trzydziestolatek po studiach ma przed sobą 12 lat życia więcej niż jego rówieśnik po zawodówce - takie są wnioski z - najnowszego raportu NIZP o stanie zdrowia Polaków, który omawia "Gazeta Wyborcza".

Wykształceni żyją dłużej
Wykształceni żyją dłużej (YAY Foto)

"Wykształceni Polacy są już w Europie - ich stan zdrowia nieznacznie tylko odbiega od stanu zdrowia takich osób na Zachodzie. Przepaść dzieli jednak osoby z niższym wykształceniem od ich rówieśników z Europy Zachodniej" twierdzi prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, współautor najnowszego raportu NIZP o stanie zdrowia Polaków.

Zdaniem badaczy żaden inny czynnik społeczny nie przekłada się na stan zdrowia Polaków tak mocno jak poziom wykształcenia.

Największe różnice widać w długości życia. Od transformacji Polacy żyją coraz dłużej - kobiety średnio 82 lata, a mężczyźni 74. NIZP po raz pierwszy wyliczyło, ile lat ma przed sobą 30-letni Polak, w zależności od tego, jak jest wykształcony. Mężczyzna po studiach przeżyje prawie 50 lat, po zawodówce - tylko 38. 30-latka z wyższym wykształceniem ma jeszcze 54 lata życia, o pięć więcej niż kobiety najsłabiej wyedukowane.

Ludzie lepiej wykształceni nie tylko mają większą wiedzę na temat zachowań prozdrowotnych. Lepiej korzystają z systemu ochrony zdrowia. Dbają o profilaktykę.

Podobne wnioski badacze NIZP wyciągają ze statystyk dotyczących otyłości, sposobu odżywiania Polaków i palenia papierosów. Otyła jest co czwarta Polka z wykształceniem podstawowym. Wśród najlepiej wyedukowanych problem taki ma tylko dziesięć procent kobiet. U mężczyzn różnica jest mniejsza. Otyłych jest 14 proc. Polaków po studiach i 20 proc. po zawodówkach. Osoby gorzej wykształcone palą niemal dwukrotnie częściej. (PAP)

mars/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~dgh

...nie chleją wódy i nie palą szlugów

! Odpowiedz
0 5 ~platon

tylko po co żyć dłużej?

! Odpowiedz
1 8 ~niepelnosprawny_org

nie powiedziałbym, ze tylko takie superlatywy, jakby zajrzeć w statystyki, to widać wiecej rozwodów, chorób - m.in. nowotworów, alergii, tych "adhd"...

! Odpowiedz
3 16 ~światsieśmieje

Dodam jeszcze jeden ważny element NWO -Depopulacja. Jak lewactwo ( Przykład Francja) wspiera depopulację świata -Ustawa wprowadzaąca karę 2 lat więzienia i grzywna w wysokości 30 tys. euro. za prowadzenie stron "pro-life" promujących zycie (antyaborcje).

Innym elementem depopulacji jest promocja przez Lewactwo, Holandii i Belgii wolnej eutanazji coraz powszechniejszej i lamiącej już wszystkie standardy etyczne, nawet dzieci będą mogły decydować (ostatnie doniesienia) . Dokąd zmierzamy, można zapytać?

Czu ma sens dłuższe życie , kiedy jest ze wszechmiar jako ŻYCIE pod różnymi lewackimi pretekstami lekcewazone, znieważane i w końcu niszczone - by doorowadzić w końcu do tego ,iz stanie się elementem decyzji jedynych włądców NWO i do nich będzie należeć decyzja ile żyć będziemy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 4 ~DeVroo

Widzę, że bardzo się martwisz o Holendrów i Belgów. Może jednak pozwolisz, żeby w swoim kraju to oni decydowali, czy będą słuchać lewaków, prawaków czy może centraków? Bo jest takie stare powiedzienie "Skoro jesteś taki mądry, to dlaczego nie jesteś bogaty?" Na razie i jedni i drudzy przeskakują w tej konkurencji Polaków o kilka długości, wiec chyba nie bez racji będzie wniosek, że głupszy mądrzejszemu radzić nie powinien, bo to i śmiesznie i żałośnie zarazem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~światsieśmieje odpowiada ~DeVroo

Mądrość w zabijaniu w Twoim odczuciu , w moim zawsze będzie głupsza.

! Odpowiedz
0 0 ~che odpowiada ~DeVroo

No i sam już widzisz że publikując na tym światłym forum można łatwo wdepnąć w g...o.

! Odpowiedz
3 11 ~światsieśmieje

Wniosek jest prosty. Lewackie NWO (New Woorld Order), to marksistowska idea gdzie będzie 99% niewolników (proletariatu) i 1% panów (KC). Już dziś 1%elit posiada ponad 50% wszystkich dóbr i technologii ziemskich. Po osiągnięciu odpowiedniego pułapu włąsności ten 1% stanie się władcami świata. Zakończenie NWO i Nowa Era Władctwa.

Terazz rozumiecie ten pęd i przyśpieszenie w UE ntp do urowniłowki (afrykanizacja Europy) i walki z chrześcijaństwem poprzez zaszczucie go nachodźczym Islamem. Zresztą każdy to zauważa bez podpowiedzi, trend jest jednoznaczny. Wykształconych zastąpi SI (sztuczna inteligencja) Tyle w dalekim skórócie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~swiatsieśmieje

Woorld - jedno "o" za dużo - sorry.

! Odpowiedz
0 0 ~asdf

Rozgryzłeś to, gratulacje.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl