Wykonawca chce przesunąć termin uruchomienia elektrowni na Krymie

Rosja może opóźnić do marca przyszłego roku oficjalne pełne uruchomienie swych elektrowni na zaanektowanym ukraińskim Krymie - informuje we wtorek Reuters powołując się na firmę Technopromeksport, która jest wykonawcą tych obiektów.

Firma ta zwróciła się o przesunięcie terminu do wiosny, wskazując na problemy z dostawą istotnego wyposażenia, z podwykonawcami i infrastrukturą. Rosja rozpoczęła budowę dwóch elektrowni na Krymie, zaanektowanym przez nią w 2014 roku, ale obiekty te zostały uwikłane w spór związany z sankcjami wobec Moskwy.

Niemiecki Siemens zarzucił Rosji potajemne przerzucenie jego kilku turbin na Krym mimo unijnych sankcji, zabraniających dostarczania takich urządzeń na zaanektowany półwysep. Rosyjski resort energetyki twierdzi, że nie były to turbiny Siemensa, a zmodernizowane urządzenia rosyjskie.

W związku z tą sprawą niemiecka prokuratura objęła śledztwem trzech pracowników Siemensa.

Firma Technopromeksport informuje, że pierwszy etap uruchamiania elektrowni zostanie ukończony w tym roku, ale że wystąpiono o przesunięcie finalizacji drugiego etapu na marzec - pisze Reuters i dodaje, że potwierdził to rzecznik rosyjskiego wicepremiera Dmitrija Kozaka, a rosyjski resort energetyki nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Reuters odnotowuje, że uruchomienie elektrowni na Krymie Moskwa odkładała już kilkakrotnie. Pierwsze bloki tych elektrowni zaczęły dostarczać energię elektryczną na rynek w październiku, a drugie bloki miały ruszyć 1 października w elektrowni w Sewastopolu i 1 listopada w elektrowni w Symferopolu. (PAP)

az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil