REKLAMA

Wyjazd do Chorwacji jak przed pandemią. Polska na zielonej liście

2021-06-18 19:45
publikacja
2021-06-18 19:45
Wyjazd do Chorwacji jak przed pandemią. Polska na zielonej liście
Wyjazd do Chorwacji jak przed pandemią. Polska na zielonej liście
fot. Dreamer4787 / / Shutterstock

Ze względu na to, że cały obszar Polski znajduje się na zielonej liście ECDC, polscy turyści mogą wjeżdżać do Chorwacji na warunkach obowiązujących przed pandemią, czyli bez testów i kwarantanny - poinformował w piątek chorwacki ośrodek informacji turystycznej.

W zamieszczonym na Facebooku komunikacie w języku polskim Chorwacka Wspólnota Turystyczna wyraźnie zaznacza, że wjazd bez dodatkowych obostrzeń jest możliwy tylko dla osób, które przybywają do Chorwacji bezpośrednio z krajów lub regionów, które są umieszczone na tzw. zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Dodatkowo nie mogą one również wykazywać oznak choroby i mieć kontaktu z zakażonymi osobami.

Obecnie na mapie kolorem zielonym oznaczone są wszystkie polskie województwa, ale też wszystkie regiony Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, a także część Chorwacji. Całe terytorium Słowenii oznaczone jest kolorem pomarańczowym.

Jeżeli osoby jadące do Chorwacji z krajów z zielonej listy po drodze będą musiały przejechać przez kraj/region, który nie jest na niej umieszczony, na granicy będzie trzeba udowodnić, że przejeżdżało się przez nie tylko tranzytem - czytamy na stronie chorwackiego ministerstwa spraw wewnętrznych. W komunikacie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej doprecyzowano, że za potwierdzenie tranzytu i niezatrzymywania się na terenie nieujętym na zielonej liście może posłużyć np. "dowód uiszczenia opłat za autostrady, rachunek za paliwo itp., na podstawie których będzie możliwe określenie dokładnego czasu podróży przez te kraje/regiony".

Osoby przybywające do Chorwacji z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale z terenów, które nie są wpisane na zieloną listę ECDC, muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego nie starszego niż sprzed 48 godz. lub PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przybyciem. Zamiast badania można okazać świadectwo szczepień przeciw Covid-19 lub test potwierdzający przebycie infekcji. Bez żadnych zaświadczeń i testów granicę mogą przekroczyć dzieci do 12 lat towarzyszące rodzicom spełniającym warunki wjazdu. Chorwacja, podobnie jak Polska, używa już systemu Unijnego Certyfikatu Covid, który ułatwia przedstawianie zaświadczeń.

Chorwacja nie należy do strefy Schengen, na granicy należy więc okazać ważny paszport lub dowód osobisty. Przy wjeździe trzeba także wypełnić formularz lokalizacyjny; można to zrobić wcześniej online, co ułatwi procedurę graniczną.

Aktualizowana co czwartek mapa ECDC stanowi pomoc w skoordynowanym podejściu do podróży po Europie w czasach pandemii. Na zielono oznaczane są regiony państw (w Polsce są to województwa), w których 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest mniejszy niż 50, a odsetek pozytywnych testów na obecność koronawirusa mniejszy niż 4 proc. albo w których wskaźnik nowych infekcji wynosi mniej niż 75, a odsetek pozytywnych testów - mniej niż 1 proc.

W przypadku zmian na liście ECDC i ewentualnym zaznaczeniu któregoś z polskich województw kolorem innym niż zielony, by wjechać do Chorwacji bez testu i kwarantanny, na granicy będzie trzeba przedstawić dokument w języku angielskim potwierdzający zameldowanie w województwie objętym zieloną strefą - zaznaczono w komunikacie.(PAP)

adj/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
wiktoria007
Tak dla scislosci - warto pamietac o obostrzeniach przy powrocie do Polski
eagleeye
Ja mam znajomego który zaimpregnował sobie preparat medyczny tylko po to aby jechać do Chorwacji na wczasy. Tak powodem przyjęcia preparatu medycznego u niego jest tylko i wyłącznie chęć wyjazdu. Powiem tak uważałem go za rozgarniętego ale od tego czasu jak mi o tym powiedział szczerze nie chce mi się z nim nawet Ja mam znajomego który zaimpregnował sobie preparat medyczny tylko po to aby jechać do Chorwacji na wczasy. Tak powodem przyjęcia preparatu medycznego u niego jest tylko i wyłącznie chęć wyjazdu. Powiem tak uważałem go za rozgarniętego ale od tego czasu jak mi o tym powiedział szczerze nie chce mi się z nim nawet rozmawiać.
itso_argumentum_ad_ignorantiam
mam podobne podejście już nawet nie ciągnę tematu tysiąc razy wolałbym się specjalnie zarazić niż brać udział w eksperymencie szczepionkowym
bankster-kreator odpowiada itso_argumentum_ad_ignorantiam
Ja ostatnio kumplowi pojechałem to nie wiedział gdzie głowę wsadzić jak struś w piasek. Dosłownie gdyby miał w pobliżu kocią kuwetę to by nawet do niej zanurkował. Powiedziałem mu dokładnie tak: przychodzisz nieraz do mnie o porady biznesowe lub inwestycyjne na giełdzie i wiesz, że więcej razy mam rację niż się Ja ostatnio kumplowi pojechałem to nie wiedział gdzie głowę wsadzić jak struś w piasek. Dosłownie gdyby miał w pobliżu kocią kuwetę to by nawet do niej zanurkował. Powiedziałem mu dokładnie tak: przychodzisz nieraz do mnie o porady biznesowe lub inwestycyjne na giełdzie i wiesz, że więcej razy mam rację niż się mylę bo trafnie analizuje sytuację i wyciągam kasę z rynku to znając moje podejście do tych nikomu nieznanych eksperymentalnych preparatów medycznych za które nikt nie chce wziąć odpowiedzialności ostrzykleś się tym syfem bo chciałeś pojechać na wakacje... to nawet nie jest zabawne? Tłumaczyłem mu wcześniej skoro państwo jest takie dobre i chce dla twojego dobra jak najlepiej to czemu przy dramatycznie starzejącym się społeczeństwie za dodrukowany hajs nie powstaje więcej szpitali i przychodni by leczyć i ratować życia ludzkie, a wręcz przeciwnie są zamykane, czemu w czasie walki z chorobą wprowadzone są teleporady czyli żadne porady i ludzie są pozostawieni sami sobie i czemu nagle tak naganiają wszystkich nawet nagrody rozdają jak jakaś propaganda komunistyczna na te nieprzebadane specyfiki na wirus znany od lat który zabija ewentualnie starszych bądź schorowanych i ma realne statystyki (bez naciągania ich i dopisywania ludzi z wypadków i śmiertelnie chorych) podobne do grypy. I nic... jak krew w piach... powiedzieli by mu w telewizji, że aby ratować się przed wirusem trzeba jeść codziennie guano to by jej jadł. Niektórzy dalej są amebami niestety, ciało ewoluowało ale mózg został na tym samym poziomie...
jendreka
Wiedziałem, że tak będzie już miesiąc temu. Biznes jest biznes. Poza tym nawet głupi wie że latem wirusy śpią. A te gł... naczelne mają nas za niedorajdy.
basterek
Dajcie gwarancję pisemną, że bez paszportu idiovidowego mogę wjechąć i gwarancję pisemną zwrotu kosztów anulacji wakacji w Albanii w wysokości 8 tyś PLN to sie zastanowię.
iluminata
Chorwaciki popuścili w gacie jak zobaczyli -80% rezerwacji.
Ale dalej cyrki z pass-port ami covidowymi popierają...
Zatem:
BOJKOT!!!

Nie ma co głupoty wspierać.
bankster-kreator
Faja zmiękła jak zobaczyli rezerwacje z Polski w tym sezonie to i rystrykcie znieśli. Już wirus nie straszny oby więcej krajów zmądrzało tak jak cro.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki