REKLAMA

Wycofano się z reformy rolnej w Indiach po ponad rocznych protestach

2021-12-02 08:36
publikacja
2021-12-02 08:36
Wycofano się z reformy rolnej w Indiach po ponad rocznych protestach
Wycofano się z reformy rolnej w Indiach po ponad rocznych protestach
fot. Ishay Botbol / / Pexels

Władze Indii formalnie uchyliły trzy uchwalone we wrześniu 2020 roku ustawy liberalizujące rynek rolny i kończące państwowy skup produktów rolnych oraz gwarancję minimalnych cen. Ich przyjęcie wywołało masowe, trwające ponad rok protesty.

Zdaniem rządu reformy, które ułatwiały dostęp do rynku wielkich korporacji, miały zapewnić finansowanie niezbędne do rozwoju i modernizacji indyjskiej wsi. Według rolników, nowe prawo mogło się przyczynić do ich zubożenia i narazić na wyzysk ze strony koncernów.

Wcześniej w Indiach obowiązywały ceny minimalne na niektóre płody rolne, a rząd skupował po nich ryż i pszenicę. Reformy z 2020 roku miały na celu rozluźnienie tych zasad, które chroniły drobnych rolników przed całkowicie nieuregulowanym wolnym rynkiem i dyktowaniem cen przez korporacje - informuje telewizja CNN.

W trwających ponad rok protestach przeciwko przyjętym ustawom brały udział dziesiątki tysięcy rolników, wielu z nich koczowało na obrzeżach Nowego Delhi, stolicy Indii. Choć premier Narendra Modi ogłosił już wycofanie się z reformy, rolnicy kontynuują protesty domagając się m.in. poszerzenia katalogu produktów, na które obowiązują gwarantowane ceny.

Protesty są dużym wyzwaniem dla Indyjskiej Partii Ludowej (BJP), której liderem jest Modi - ocenia CNN. Na początku 2022 roku odbędą się wybory do parlamentów siedmiu indyjskich stanów, w tym najludniejszego z nich, żyjącego głównie z rolnictwa Uttar Pradeś, w którym na razie rządzi BJP.

Modi ogłosił wycofanie się z reformy 19 listopada. Na początku obecnego tygodnia decyzja została przegłosowane przez obie izby indyjskiego parlamentu. W środę nowe ustawy znoszące te przyjęte w 2020 roku zostały podpisane przez prezydenta Indii Ram Nath Kovinda. (PAP)

adj/ ap/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
lilly
Po raz kolejny (po odmowie wpuszczenia na swój rynek bawełny GMO) ci prości, pracowici ludzie zaskakują swoją dalekowzrocznością. Brawo !!!

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki