Wyciekły dane pacjentów 90 polskich szpitali

Zrzuty ekranu oraz dokumenty z danymi osobowymi pracowników i pacjentów kilkudziesięciu szpitali w Polsce wyciekły do internetu – informuje portal Niebezpiecznik.pl. Wyciek danych dotyczy placówek, w których korzysta się z modułu HelpDesk.

(fot. vilevi / YAY Foto)

Przez wspomniany moduł zgłasza się problemy z działaniem Eskulapa – popularnego narzędzia wykorzystywanego do zarządzania jednostkami służby zdrowia. Pojawiły się w nim dane osobowe (imię, nazwisko, numer PESEL, adres), dokumentacja medyczna i rodzaj choroby pacjentów, a także poufne informacje czy dane finansowe szpitali (w tym dane dostępowe) oraz dane osobowe pracowników. Były łatwo dostępne w internecie i mógł pobrać je każdy, o czym czytelnik Niebezpiecznika informował jeszcze w ubiegłym tygodniu.

W ogólnodostępnym katalogu można natrafić również na bazy lekarzy, wykaz haseł, pliki SQL czy dane dostępowe do usługi VPN. Zagrożonych wyciekiem jest 90 placówek na terenie Polski, w tym szpitale psychiatryczne.

Niewykluczone, że wrażliwe dane wpadły w niepowołane ręce. Co prawda serwis nie poinformował, czy zostały w jakiś sposób wykorzystane przez cyberprzestępców, nie można jednak takiej możliwości wyeliminować.

Głośna sprawa, w której cyberprzestępcy wykorzystali słabe zabezpieczenia technologiczne w placówkach służby zdrowia, miała miejsce w lipcu tego roku. Wyciekły wówczas dane 50 tys. pacjentów szpitala w Kole, a jego strona internetowa była wykorzystywana do phishingu.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 net-point

No to troche słabo, ludzie odpowiadajacy za bezpieczenstwo danych w placowkach publicznych powinni zarabiac adekwatnie do wymagan dzisiejszej technologii co za tym idzie powinni byc kompetentni w tych zakresach

! Odpowiedz
6 9 kaczka-po-smolensku

ja już wiem czyja to wina powiedział prezes że,Tuska.

! Odpowiedz
3 8 bionikjaga

..."Rozmawialiśmy też o aborcji, a przy tej okazji o Stefanie Niesiołowskim. Pan marszałek powiedział, że Stefan był leczony w zakładzie psychiatrycznym pod Łodzią. To dla mieszkańców Łodzi znana miejscowość, ale nie zapamiętałam nazwy. Zdumiało mnie - po raz kolejny - że wybitni politycy, świeżo poznanej kobiecie, o której nic w sumie nie wiedzą, opowiadają takie rzeczy."
Pamiętnik Anastazji P. Erotyczne immunitety.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl