Wyciekły dane pacjentów 90 polskich szpitali

Zrzuty ekranu oraz dokumenty z danymi osobowymi pracowników i pacjentów kilkudziesięciu szpitali w Polsce wyciekły do internetu – informuje portal Niebezpiecznik.pl. Wyciek danych dotyczy placówek, w których korzysta się z modułu HelpDesk.

(fot. vilevi / YAY Foto)

Przez wspomniany moduł zgłasza się problemy z działaniem Eskulapa – popularnego narzędzia wykorzystywanego do zarządzania jednostkami służby zdrowia. Pojawiły się w nim dane osobowe (imię, nazwisko, numer PESEL, adres), dokumentacja medyczna i rodzaj choroby pacjentów, a także poufne informacje czy dane finansowe szpitali (w tym dane dostępowe) oraz dane osobowe pracowników. Były łatwo dostępne w internecie i mógł pobrać je każdy, o czym czytelnik Niebezpiecznika informował jeszcze w ubiegłym tygodniu.

W ogólnodostępnym katalogu można natrafić również na bazy lekarzy, wykaz haseł, pliki SQL czy dane dostępowe do usługi VPN. Zagrożonych wyciekiem jest 90 placówek na terenie Polski, w tym szpitale psychiatryczne.

Niewykluczone, że wrażliwe dane wpadły w niepowołane ręce. Co prawda serwis nie poinformował, czy zostały w jakiś sposób wykorzystane przez cyberprzestępców, nie można jednak takiej możliwości wyeliminować.

Głośna sprawa, w której cyberprzestępcy wykorzystali słabe zabezpieczenia technologiczne w placówkach służby zdrowia, miała miejsce w lipcu tego roku. Wyciekły wówczas dane 50 tys. pacjentów szpitala w Kole, a jego strona internetowa była wykorzystywana do phishingu.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 net-point

No to troche słabo, ludzie odpowiadajacy za bezpieczenstwo danych w placowkach publicznych powinni zarabiac adekwatnie do wymagan dzisiejszej technologii co za tym idzie powinni byc kompetentni w tych zakresach

! Odpowiedz
6 9 kaczka-po-smolensku

ja już wiem czyja to wina powiedział prezes że,Tuska.

! Odpowiedz
3 8 bionikjaga

..."Rozmawialiśmy też o aborcji, a przy tej okazji o Stefanie Niesiołowskim. Pan marszałek powiedział, że Stefan był leczony w zakładzie psychiatrycznym pod Łodzią. To dla mieszkańców Łodzi znana miejscowość, ale nie zapamiętałam nazwy. Zdumiało mnie - po raz kolejny - że wybitni politycy, świeżo poznanej kobiecie, o której nic w sumie nie wiedzą, opowiadają takie rzeczy."
Pamiętnik Anastazji P. Erotyczne immunitety.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

    Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.