REKLAMA

Wyciek danych na temat liderki Strajku Kobiet. RPO pisze do szefa ABW

2020-11-16 13:38
publikacja
2020-11-16 13:38
Wyciek danych na temat liderki Strajku Kobiet. RPO pisze do szefa ABW
Wyciek danych na temat liderki Strajku Kobiet. RPO pisze do szefa ABW
fot. Piotr Małecki / / FORUM

RPO Adam Bodnar napisał do szefa ABW ws. wycieku informacji o tym, że liderka Strajku Kobiet Marta Lempart ubiegała się o przyjęcie do tej służby. W związku z wyciekiem informacji niejawnych proszę o wyjaśnienia, czy o sprawie zostały poinformowane organy ścigania - czytamy w piśmie.

Jak podkreślił RPO w informacji zamieszczonej w poniedziałek na swojej stronie, dane osobowe, o których mowa, "odnoszą się zarówno do samego faktu wzięcia udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w ABW konkretnych osób (w tym Marty Lempart), jak i istotnych danych dotyczących tego postępowania, m.in. dat i przebiegu rekrutacji".

RPO wskazał przy tym, że ze względu na szczególne wymagania kandydatów do służby w ABW dane osobowe przetwarzane w związku z postępowaniem kwalifikacyjnym podlegają ochronie na podstawie ustawy o ochronie informacji niejawnych.

"Dotyczą one bowiem szczegółowych danych dotyczących życia prywatnego, rodzinnego, zawodowego, a także takich informacji, jak m.in. stan zdrowia, przynależność do partii politycznych, związków zawodowych, karalność" - podkreślił, dodając, że w materiałach prasowych wskazano też na podejrzenie umorzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie ujawnienia tych danych.

"Wszystko to budzi zaniepokojenie RPO z punktu widzenia prawa do prywatności oraz ochrony danych osobowych. Standard wynikający z art. 47 oraz 51 Konstytucji wskazuje, że obywatele mają prawo oczekiwać, że wszystkie informacje pozyskiwane na ich temat będą odpowiednio zabezpieczone. W przypadku postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w ABW mamy do czynienia z głęboką ingerencją w prywatność, dlatego te gwarancje realizowane muszą być w sposób ścisły" - zaznaczył Bodnar.

Rzecznik spytał szefa ABW płk. Krzysztofa Wacławka, jakie działania podjęto w tej sprawie, a zwłaszcza czy - w związku z informacją, że doszło do wycieku informacji niejawnych - o sprawie poinformowano organy ścigania.

Informacje na temat Marty Lempart podał na początku listopada portal wPolityce.pl. Portal napisał, że w 2007 r. aplikację do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego złożyła ówczesna partnerka Lempart Katarzyna K. "Weryfikacja trwała ponad 2 lata, kobieta przechodziła kolejne szczeble rekrutacji. Ostatecznie jej kandydaturę odrzucono, nie została funkcjonariuszem. Tą drogą w 2011 próbowała pójść także Marta Lempart, ale jej starania zakończyły się dosyć szybko. Po niedługim czasie jej kandydatura została odrzucona" - napisano.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
plutarch
Moderacja, może jednak coś podziałacie, żeby usunąć trolle z forum???
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Ta Lempartówna jest po prostu śliczna!
karauff
Widzę, że koledzy trolle odżyli. Co Was tu ściąga na bankierze? Kto Wam płaci?
Informuję, że tu zaglądają ludzie inteligentni i Wasze kretyńskie komentarze na nic się zdadzą.
A tak przy okazji, nie macie za grosz honoru żeby się tak sprzedawać.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
Czyli dane Godek można publikować, i lewacki RPO nie interweniuje, zaś dane szefowej szowinistek są tajne?
Tak nauczyli Bodnara w szkółce Sorosa
barysza51
Człowieku chyba nie zrozumiałeś. Chodzi o dane z CBA. Jak oni tak pilnują i pozostałych agentów to strach.
demeryt_69
Dżi, nawet do RPO zawitali 'górale' ze Wzgórz Golan - szalom!

Powiązane: Strajk Kobiet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki