Wybuch gazu w Szczyrku. Osiem ofiar śmiertelnych, w tym czworo dzieci

W Szczyrku doszło do zawalenia się domu jednorodzinnego w wyniku wybuchu gazu. Po trwającej od środowego wieczora akcji ratunkowej odnaleziono 8 ciał, czworo dorosłych i czworo dzieci.  

(Śląski Urząd Wojewódzki)

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek na czwartkowym briefingu poinformował o odnalezieniu dwóch kolejnych ofiar tragedii w Szczyrku. Zaznaczył przy tym, że najprawdopodobniej wyczerpuje to liczbę ofiar. Podkreślił jednak, że akcja ratunkowa będzie trwała do czasu, gdy będzie stuprocentowa pewność, iż w gruzach nikt nie przebywa.

"Wśród ośmiu ofiar cztery osoby są dorosłe i czworo dzieci. Wysoce prawdopodobne, że są to członkowie dwóch rodzin, ale na tym etapie nie chciałbym udzielać szczegółowych informacji. Jest prowadzone postępowanie w tej sprawie" – powiedział wojewoda.

Dodał, że ratownicy będą odgruzowywać teren, "aż do tak zwanej trawy, tak aby mieć stuprocentową pewność, że nikt już tam nie przebywa". "Formalnie dopiero wtedy akcja zostanie zakończona, jak wszystkie kamienie zostaną sprawdzone w tym miejscu" - powiedział Wieczorek.

Złożył również kondolencje wszystkim bliskim i rodzinie ofiar. Podziękował również ratownikom i strażakom za to, że z narażeniem życia przez całą dobę walczyli o zdrowie i życie innych.

Dodał, że w sumie w akcji ratowniczej uczestniczyło ponad 200 osób. "Z jednej strony warunki atmosferyczne, z drugiej strony eksplozja oraz pożar i dym, który towarzyszył cały czas podczas tej akcji, z trzeciej strony ograniczone możliwości dotyczące docierania do ofiar" - wyliczał wojewoda.

Podkreślił, że jest to jedna z większych katastrof w woj. śląskim. Zapewnił również, że rodzina i bliscy ofiar są otoczeni odpowiednim wsparciem, m.in. psychologicznym.

Służby: to była bardzo trudna akcja; wierzyliśmy do końca, że znajdziemy żywe osoby

To bardzo trudna akcja. Nie pamiętam, żeby do tej pory wybuch gazu tak destrukcyjnie zburzył budynek - powiedział w czwartek śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, odnosząc się do akcji po wybuchu gazu w Szczyrku, w którym zginęło osiem osób. Cały czas wierzyliśmy, że wśród poszukiwanych będą osoby żywe - dodał.

Podczas konferencji prasowej nadbryg. Jacek Kleszczewski przekazał w imieniu ratowników kondolencje bliskim ofiar. "Adrenalina z ratowników zeszła, bo cały czas wierzyliśmy, że wśród potencjalnych poszukiwanych będą osoby żywe" - powiedział komendant śląskiej straży pożarnej.

Poinformował, że teraz praca ratowników będzie prowadzona wolniej i na miejsce zdarzenia będzie mógł wjechać ciężki sprzęt. "Nie ma prawdopodobieństwa, że uszkodzimy jakąś potencjalną ofiarę, czy doprowadzimy do innego zajścia" - dodał.

Jak powiedział, nie pamięta, żeby jakiś wcześniejszy wybuch gazu "tak destrukcyjnie" zburzył budynek. "To jest pierwszy raz, z którym się spotkałem, i myślę, że wielu ratowników nie spotkało się z taką sytuacją" - ocenił.

Z kolei komendant wojewódzki policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński poinformował, że na miejscu od wczoraj pracuje ponad 100 policjantów. "Równolegle z czynnościami kolegów ze straży pożarnej prowadzimy czynności w zakresie niezbędnego zabezpieczenia dowodów w sprawie" - powiedział.

Dodał, że na miejscu pracuje grupa policjantów z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach wyspecjalizowana w takich sprawach.

Podkreślił, że praca policjantów pod nadzorem prokuratury jest "na mocno zaawansowanym etapie". "Póki co w tym zakresie nie będziemy udzielać informacji. Dopiero po wspólnym domknięciu pierwszego komunikatu razem z prokuraturą to, co będzie możliwe do przekazania na tym etapie, na pewno taką informację przekażemy" - powiedział nadinspektor.

Do wybuchu domu jednorodzinnego w Szczyrku doszło w środę około godz. 18.30. Zginęło w nim osiem osób: cztery osoby dorosłe i czworo dzieci. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ wus/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne