REKLAMA

Wybrano wskaźnik, który zastąpi WIBOR

2022-09-02 17:12, akt.2022-09-02 17:41
publikacja
2022-09-02 17:12
aktualizacja
2022-09-02 17:41

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR), powołanej w związku z planowaną reformą wskaźników referencyjnych wybrał indeks WIRD jako alternatywę dla WIBOR wskaźnika referencyjnego stopy procentowej - poinformowała w piątek Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

Wybrano wskaźnik, który zastąpi WIBOR
Wybrano wskaźnik, który zastąpi WIBOR
fot. Kamil Zajaczkowski / / Shutterstock

Jak zaznaczyła Komisja Nadzoru Finansowego w komunikacie, kolejnym krokiem KS NGR będzie przyjęcie Mapy Drogowej określającej harmonogram działań mających na celu zastąpienie wskaźnika referencyjnego WIBOR wskaźnikiem WIRD.

WIRD to Warszawski Indeks Rynku Depozytowego - indeks transakcyjny opracowywany na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami.

Docelowo WIRD ma się stać kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR, który stosowany jest w umowach finansowych, np. kredytu, instrumentach finansowych, np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych, oraz przez fundusze inwestycyjne, np. w ustalaniu opłat za zarządzanie - wyjaśniła KNF.

Komisja zaznaczyła, że wybór indeksu oraz dobór parametrów do metody jego opracowywania poprzedzony był konsultacjami publicznymi z podmiotami rynku finansowego oraz niefinansowego, a Komitet dokonał wyboru spośród trzech propozycji: WIRD, WIRF i WRR, bazując na ocenie cech ilościowych i jakościowych poszczególnych indeksów.

Prace nad procesem wyznaczenia zamiennika WIBOR przewiduje ustawa z 7 lipca br. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która przewiduje też tzw. wakacje kredytowe dla osób spłacających kredyt na mieszkanie. Zgodnie z nią, zamiennik WIBOR i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem.

Jak poinformowała też KNF, KS NGR zamierza także zarekomendować wkrótce standardy stosowania nowego wskaźnika RFR (risk-free-rate) w produktach bankowych, leasingowych i faktoringowych oraz instrumentach finansowych.(PAP)

wkr/ pad/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (17)

dodaj komentarz
bha
Krzywdy sobie raczej system mamonowy nie uczyni.
jpelerj
Szkoda, że nie wskazano wyliczeń, jak zachowuje się nowy wskaźnik względem WIBOR. Ale skoro postrachem miał być wskaźnik oparty na transakcjach O/N, a on był o ok 35 - 50pp niższy od WIBORu, to ten nowy będzie niższy o mniej niż te 35pp? Taka raczej kosmetyka.
zzibi2
kosmetyka i będzie jazda bez trzymanki, jak rynek będzie niedopłyny jak w 2008 - stawki wzrosną kosmicznie..
warmiak007
Wygląda na to, że wskaźnik korzystny dla banków na czas wzrostu stóp procentowych (wibor) zamieniono na wskaźnik korzystny dla banków na czas obniżek stóp procentowych. Wszystko się zgadza.
jpelerj
Ale że z kilkuletnim wyprzedzeniem? Coś mało prawdopodobne.
adam.1983
Kosmetyczna zmiana, mogą sobie nazwy wskaźników zmieniać do woli banki itak oskubać się nie dadzą, skoro stopa procentowa NBP rośnie to i wrosną pozostałe wskaźniki a czy będzie tam 0,5 albo 0,2% różnicy to dla kredytobiorcy różnica będzie już niewielka, a to co banki ewentualnie stracą odbiją sobie w opłatach za konta, karty i marżach kredytów.
jasiek2017
Czyli za kilka miesięcy spadnie oprocentowanie kredytów itd. Mówi się o ok 1%.
chojnak
Ależ Kolega jest zdecydowanie zbyt skromy. Oprocentowanie będzie ujemne, pewnie koło minus 4 czy nawet minus 5%. Banki będą dopłacać kredytobiorcom by ci zechcieli brać od nich kredyty. Dopłacać przez 25 czy 30 lat. Tak będzie, a co?! (sarkazm).
lukkiee odpowiada chojnak
Oprocentowanie jest już ujemne - realnie.
adri22
A co z obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o WIBOR?

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki