Wybory w USA. Pete Buttigieg nadal prowadzi w prawyborach w Iowa

Po podliczeniu w środę głosów z 75 proc. okręgów prowadzenie w prawyborach Demokratów w stanie Iowa utrzymał Pete Buttigieg, który dostał 26,7 proc. głosów. Drugie miejsce zajmuje nadal senator Bernie Sanders, a trzecie senator Elizabeth Warren.

Bernie Sanders, senator z Vermont, otrzymał 25,2 proc., a Warren 18,2 proc. głosów. Dopiero na czwartym miejscu uplasował się były wiceprezydent Joe Biden, który uchodził za faworyta w wyścigu o nominację Demokratów w nadchodzących wyborach prezydenckich.

38-letni Buttigieg, były burmistrz miasta South Bend, jest politykiem umiarkowanym i otwartym gejem, prowadził przez dwa miesiące energiczną kampanię w Iowa, ubiegając się o głosy głównie mieszkańców wsi i małych miasteczek.

Formalnie nie ogłoszono jednak jeszcze zwycięzcy prawyborów w Iowa, ponieważ problemy techniczne sprawiły, że nie zdołano jeszcze policzyć wszystkich głosów, chociaż głosowanie odbyło się w poniedziałek.

Za opóźnienie w zliczaniu głosów przeprosił przewodniczący Partii Demokratycznej w Iowa Troy Price, który we wtorek wieczorem oznajmił, że było ono rezultatem "błędu kodowania" programu użytego do rejestrowania głosów. Zapewnił jednak, że ogłoszone dane są "bezpieczne i w pełni zweryfikowane".

fit/ kar/ arch/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil