Wybory samorządowe: exit poll. Trzaskowski wygrywa w Warszawie

54 proc. dla Rafała Trzaskowskiego i 30,9 proc. dla Patryka Jakiego - oto wyniki wyborów na prezydenta Warszawy według exit polls. Większość w sejmikach wojewódzkich zdobyło Prawo i Sprawiedliwość.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Wstępne wyniki zostały podane po zamknięciu lokali wyborczych, o 21:00. Dane zebrał IPSOS dla trzech telewizji informacyjnych: Polsat News, TVN24 i TVP Info. 22 października przed południem poznaliśmy wyniki late poll z sejmików wojewódzkich.

Frekwencja wyborcza wyniosła 51,3 proc.

Prawdopodobnie możemy stwierdzić najwyższą frekwencję w historii wyborów samorządowych, przeszło 50 proc. - przekazał w niedzielę wiceszef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Oficjalne wyniki wyborów będą znane najwcześniej na przełomie wtorku i środy.

Sejmiki wojewódzkie

[Aktualizacja, sondaż late poll] W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 26,7 proc., PSL - 13,6 proc., SLD - 6,6 proc., Kukiz'15 - 5,9 proc, a Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc. - wynika z sondażu late poll opublikowanego przez Ipsos.

Pozostałe ugrupowania startujące w wyborach do sejmików w całej Polsce znalazły się poniżej progu wyborczego: Wolność w Samorządzie i Partia Razem uzyskały po 1,5 proc. poparcia, Ruch Narodowy - 1,3 proc., a partia Zieloni - 1,1 proc. głosów. Na inne komitety - podał Ipsos - głosowało 3 proc. badanych.

Badanie late poll to badanie realizowane w dniu wyborów, po zakończeniu głosowania na podstawie cząstkowych wyników wyborów z wybranych losowo komisji.

W porównaniu do sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu opublikowanego w niedzielę wieczorem poparcie PiS-u zwiększyło się o niespełna 1 proc., a Koalicji Obywatelskiej o 2 proc. Z kolei poparcie dla PSL spadło o 3 punkty procentowe.

Z sondażu wynika ponadto, że PiS wygrało wybory do sejmików w dziewięciu województwach: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i świętokrzyskim.

Prof. Kik: są dwaj zwycięzcy wyborów samorządowych - PiS i Bezpartyjni Samorządowcy

Są dwaj zwycięzcy wyborów samorządowych - PiS, bo jako jedyna partia zwiększyło stan posiadania w stosunku do 2014 r. i Bezpartyjni Samorządowcy, którzy po raz pierwszy wejdą do sejmików - ocenił politolog prof. Kazimierz Kik, odnosząc się do sondażowych wyników wyborów.

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) wygrała z kolei w siedmiu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Według danych Ipsos w pierwszej trójce komitetów w 12 województwach (kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim) obok PiS i Koalicji Obywatelskiej znalazło się PSL.

W dwóch województwach - dolnośląskim i lubuskim - miejsce na podium wywalczyli, według sondażu Ipsos, Bezpartyjni Samorządowcy, a w jednym - SLD Lewica Razem (śląskie) i Mniejszość Niemiecka (opolskie).

W poprzednich wyborach samorządowych w 2014 r. Platforma Obywatelska wygrała wybory do sejmików w ośmiu województwach, PiS w sześciu województwach, a PSL - w dwóch.

Oficjalne wyniki Państwowa Komisja Wyborcza ma podać w ciągu kilku dni. II tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada.

[Aktualizacja 22.10.2018 r., 12:00] Jak dotąd ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 1765 gminach i miastach; ustalono również wyniki wyborów do 1745 rad gmin i 17 rad powiatów; nie ma wyników do żadnego z sejmików oraz żadnej z 18 rad dzielnic Warszawy - poinformowano na konferencji PKW.

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński przekazał informacje o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach - głosowania, ustalonych na poniedziałek, na godz. 11.30.

Poinformował, że na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji, są zatwierdzone przez terytorialne komisje wyborcze protokoły głosowania z 95 800 komisji obwodowych na ogólną liczbę oczekiwanych 117 810 protokołów.

Hermeliński powiedział, że jak dotąd, na 2477 gmin ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 1765 gminach i miastach; ustalono także wyniki wyborów do 1745 rad gmin (na 2477 gmin) i 17 rad powiatów (na 314 powiatów). Hermeliński zaznaczył, że nie ma wyników z żadnej z 18 rad dzielnic Warszawy, ani do żadnego z 16 sejmików.

Miasta

Zgodnie z pierwszymi rezultatami, nowym prezydentem Warszawy będzie Rafał Trzaskowski. Wynik 54 proc. daje mu zwycięstwo w I turze.

Chwedoruk: Trudno powiedzieć, kto jest pełnym zwycięzcą tych wyborów

Jeżeli te wyniki się potwierdzą, że PO utrzyma się na poziomie 23-25 proc., PSL w granicach 15 proc., a PiS będzie miało 32-35 proc. poparcia, to tak naprawdę trudno powiedzieć, kto jest pełnym zwycięzcą tych wyborów - powiedział PAP prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego.

W Poznaniu w I turze, z wynikiem 56,6 proc., wygrał obecnie urzędujący prezydent Jacek Jaśkowiak, popierany przez Koalicję Obywatelską PO i Nowoczesnej. Reelekcję uzyskał także urzędujący prezydent Katowic Marcin Krupa popierany m.in. przez PiS i SLD. Poparło go 51,1 proc. wyborców.

Wybory w I turze rozstrzygnęły się również w Lublinie, gdzie zwyciężył Krzysztof Żuk (59,7 proc.), we Wrocławiu, gdzie wygrał Jacek Sutryk (50,1 proc.) oraz w Białymstoku - 51,6 proc. głosów zdobył Tadeusz Truskolaski.

W Łodzi miażdżącą przewagą wygrała Hanna Zdanowska (70,1 proc.). 24,2 proc. głosów zdobył Waldemar Buda.

Wyborcy w Krakowie muszą przygotować się na II turę. Znajdą się w niej Jacek Majchrowski (43,7 proc.) i Małgorzata Wasserman (33,6 proc.). 4 listopada ponownie zagłosują także mieszkańcy Gdańska. Tam w II turze głos będzie można oddać na Pawła Adamowicza (36,7 proc.) lub Kacpra Płażyńskiego (32,3 proc.). Bogdan Wenta (35,8 proc.) i Wojciech Lubawski (29,6 proc.) zawalczą ponownie o fotel prezydenta Kielc.

Konsultant Ipsos pytany w niedzielę w TVP Info, o ile mogą się różnić wyniki oparte na badaniu exit poll od wyników rzeczywistych, odparł: "Chcielibyśmy, aby średnio to nie było więcej niż 3 punkty procentowe". "Jeżeli będzie 30 proc., to liczmy na to, że (wynik) będzie w granicach 27-33 proc. W takim przedziale te wyniki powinny oscylować" wyjaśnił.

Ipsos: PiS wygrało wybory na wsi, Koalicja Obywatelska - w większych ośrodkach

PiS odnotowało najwyższe poparcie wśród mieszkańców wsi i małych miast; z kolei Koalicja Obywatelska dominuje w największych ośrodkach - wynika z sondażu exit poll zrealizowanego przez Ipsos.

Olszewski podkreślił, że badanie przeprowadzono w każdym województwie oddzielnie. Dopytywany, czy jest to najbardziej precyzyjny sondaż, konsultant Ipsos potwierdził i zaznaczył, że tą metodą badania przeprowadza się "wszędzie na świecie".

Wyniki mogą być znane nawet  czwartek

Wyniki wyborów samorządowych mogą być znane we wtorek lub środę, a może nawet w czwartek - poinformował w poniedziałek na konferencji zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wiesław Kozielewicz.

"Jeśli chodzi o podanie tak zwanych zbiorczych wyników wyborów, pan przewodniczący zapowiadał, to będzie wtorek, środa. Tak patrzę na panią minister (sekretarz PKW Magdalenę Pietrzak - PAP), wydaje mi się, że na razie ten termin jest realny - wtorek, środa" - mówił wiceprzewodniczący PKW.

Wyjaśniał, że wyniki w przypadku miast lub gmin są w Polsce sukcesywnie podawane i na tym poziomie mogą być znane już w poniedziałek.

"Natomiast tak zwane zbiorowe wyniki, my planujemy wtorek, środa, a nawet pani minister mówi czwartek, jeśli nie daj Boże coś by się wydarzyło" - zaznaczył Kozielewicz. Dodał, że podanie zbiorczych wyników "jest uzależnione od komisji, która ostatnia zakończy pracę".

PKW o incydentach: nie było ich wiele; porównywalnie jak w poprzednich wyborach

"Jeśli chodzi o incydenty, w dniu wyborów, według informacji policji na godz. 22 - nie było tych zdarzeń wiele. Jak patrzę na akcję wyborczą, która miała miejsce 4 lata temu czy trzy lata temu w związku z wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi, to liczba jest porównywalna" - powiedział zastępca przewodniczącego PKW sędzia Wiesław Kozielewicz. Więcej na ten temat.

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
96 69 pull_up_terrain_ahead

Do widzenia dobra zmiano.

! Odpowiedz
54 40 ertyy

Obiektywnie to jednak wygrał PiS. Aczkolwiek, większe i mniejsze zwycięstwa KO, jak choćby w Warszawie - cieszą.

! Odpowiedz
48 36 pull_up_terrain_ahead odpowiada ertyy

Oczywiście. Również Wrocław od zawsze poddaje się ostatni.

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
29 34 sloneczkodzg

Lepszy wynik PiSu niż 4 lata temu . Z tego powinniśmy się cieszyć .

! Odpowiedz
23 25 wawrzy odpowiada ertyy

a znasz pojecie "Pyrrusowe zwyciestwo" " Król Pyrrus po zwycięstwie nad Rzymianami powiedział "jeszcze jedno takie zwycięstwo i bedzie po nas"

! Odpowiedz
21 8 sztos1 odpowiada ertyy

Obiektywnie to Pyrrusowe Zwycięstwo

! Odpowiedz
19 8 pis_po_jedno_zlo odpowiada sloneczkodzg

Jeżeli chcesz by Polska zbankrutowała to tak...

! Odpowiedz
6 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
81 103 artur17

U mnie wkrakowie jasny podział. Dzielnice krakowian z dziada pradzida głosują na PIS, a ludość przybyła z wiosek na PO. U mnie w dzielnicy widać to jak w soczewce, stare domy, inteligencja na PIS, nowe osiedla zamieszkałe przez przybyłych ostatnio do miasta na PO.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil