Wybory samorządowe: exit poll. Trzaskowski wygrywa w Warszawie

54 proc. dla Rafała Trzaskowskiego i 30,9 proc. dla Patryka Jakiego - oto wyniki wyborów na prezydenta Warszawy według exit polls. Większość w sejmikach wojewódzkich zdobyło Prawo i Sprawiedliwość.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Wstępne wyniki zostały podane po zamknięciu lokali wyborczych, o 21:00. Dane zebrał IPSOS dla trzech telewizji informacyjnych: Polsat News, TVN24 i TVP Info. 22 października przed południem poznaliśmy wyniki late poll z sejmików wojewódzkich.

Frekwencja wyborcza wyniosła 51,3 proc.

Prawdopodobnie możemy stwierdzić najwyższą frekwencję w historii wyborów samorządowych, przeszło 50 proc. - przekazał w niedzielę wiceszef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Oficjalne wyniki wyborów będą znane najwcześniej na przełomie wtorku i środy.

Sejmiki wojewódzkie

[Aktualizacja, sondaż late poll] W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 26,7 proc., PSL - 13,6 proc., SLD - 6,6 proc., Kukiz'15 - 5,9 proc, a Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc. - wynika z sondażu late poll opublikowanego przez Ipsos.

Pozostałe ugrupowania startujące w wyborach do sejmików w całej Polsce znalazły się poniżej progu wyborczego: Wolność w Samorządzie i Partia Razem uzyskały po 1,5 proc. poparcia, Ruch Narodowy - 1,3 proc., a partia Zieloni - 1,1 proc. głosów. Na inne komitety - podał Ipsos - głosowało 3 proc. badanych.

Badanie late poll to badanie realizowane w dniu wyborów, po zakończeniu głosowania na podstawie cząstkowych wyników wyborów z wybranych losowo komisji.

W porównaniu do sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu opublikowanego w niedzielę wieczorem poparcie PiS-u zwiększyło się o niespełna 1 proc., a Koalicji Obywatelskiej o 2 proc. Z kolei poparcie dla PSL spadło o 3 punkty procentowe.

Z sondażu wynika ponadto, że PiS wygrało wybory do sejmików w dziewięciu województwach: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i świętokrzyskim.

Prof. Kik: są dwaj zwycięzcy wyborów samorządowych - PiS i Bezpartyjni Samorządowcy

Są dwaj zwycięzcy wyborów samorządowych - PiS, bo jako jedyna partia zwiększyło stan posiadania w stosunku do 2014 r. i Bezpartyjni Samorządowcy, którzy po raz pierwszy wejdą do sejmików - ocenił politolog prof. Kazimierz Kik, odnosząc się do sondażowych wyników wyborów.

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) wygrała z kolei w siedmiu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Według danych Ipsos w pierwszej trójce komitetów w 12 województwach (kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim) obok PiS i Koalicji Obywatelskiej znalazło się PSL.

W dwóch województwach - dolnośląskim i lubuskim - miejsce na podium wywalczyli, według sondażu Ipsos, Bezpartyjni Samorządowcy, a w jednym - SLD Lewica Razem (śląskie) i Mniejszość Niemiecka (opolskie).

W poprzednich wyborach samorządowych w 2014 r. Platforma Obywatelska wygrała wybory do sejmików w ośmiu województwach, PiS w sześciu województwach, a PSL - w dwóch.

Oficjalne wyniki Państwowa Komisja Wyborcza ma podać w ciągu kilku dni. II tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada.

[Aktualizacja 22.10.2018 r., 12:00] Jak dotąd ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 1765 gminach i miastach; ustalono również wyniki wyborów do 1745 rad gmin i 17 rad powiatów; nie ma wyników do żadnego z sejmików oraz żadnej z 18 rad dzielnic Warszawy - poinformowano na konferencji PKW.

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński przekazał informacje o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach - głosowania, ustalonych na poniedziałek, na godz. 11.30.

Poinformował, że na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji, są zatwierdzone przez terytorialne komisje wyborcze protokoły głosowania z 95 800 komisji obwodowych na ogólną liczbę oczekiwanych 117 810 protokołów.

Hermeliński powiedział, że jak dotąd, na 2477 gmin ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 1765 gminach i miastach; ustalono także wyniki wyborów do 1745 rad gmin (na 2477 gmin) i 17 rad powiatów (na 314 powiatów). Hermeliński zaznaczył, że nie ma wyników z żadnej z 18 rad dzielnic Warszawy, ani do żadnego z 16 sejmików.

Miasta

Zgodnie z pierwszymi rezultatami, nowym prezydentem Warszawy będzie Rafał Trzaskowski. Wynik 54 proc. daje mu zwycięstwo w I turze.

Chwedoruk: Trudno powiedzieć, kto jest pełnym zwycięzcą tych wyborów

Jeżeli te wyniki się potwierdzą, że PO utrzyma się na poziomie 23-25 proc., PSL w granicach 15 proc., a PiS będzie miało 32-35 proc. poparcia, to tak naprawdę trudno powiedzieć, kto jest pełnym zwycięzcą tych wyborów - powiedział PAP prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego.

W Poznaniu w I turze, z wynikiem 56,6 proc., wygrał obecnie urzędujący prezydent Jacek Jaśkowiak, popierany przez Koalicję Obywatelską PO i Nowoczesnej. Reelekcję uzyskał także urzędujący prezydent Katowic Marcin Krupa popierany m.in. przez PiS i SLD. Poparło go 51,1 proc. wyborców.

Wybory w I turze rozstrzygnęły się również w Lublinie, gdzie zwyciężył Krzysztof Żuk (59,7 proc.), we Wrocławiu, gdzie wygrał Jacek Sutryk (50,1 proc.) oraz w Białymstoku - 51,6 proc. głosów zdobył Tadeusz Truskolaski.

W Łodzi miażdżącą przewagą wygrała Hanna Zdanowska (70,1 proc.). 24,2 proc. głosów zdobył Waldemar Buda.

Wyborcy w Krakowie muszą przygotować się na II turę. Znajdą się w niej Jacek Majchrowski (43,7 proc.) i Małgorzata Wasserman (33,6 proc.). 4 listopada ponownie zagłosują także mieszkańcy Gdańska. Tam w II turze głos będzie można oddać na Pawła Adamowicza (36,7 proc.) lub Kacpra Płażyńskiego (32,3 proc.). Bogdan Wenta (35,8 proc.) i Wojciech Lubawski (29,6 proc.) zawalczą ponownie o fotel prezydenta Kielc.

Konsultant Ipsos pytany w niedzielę w TVP Info, o ile mogą się różnić wyniki oparte na badaniu exit poll od wyników rzeczywistych, odparł: "Chcielibyśmy, aby średnio to nie było więcej niż 3 punkty procentowe". "Jeżeli będzie 30 proc., to liczmy na to, że (wynik) będzie w granicach 27-33 proc. W takim przedziale te wyniki powinny oscylować" wyjaśnił.

Ipsos: PiS wygrało wybory na wsi, Koalicja Obywatelska - w większych ośrodkach

PiS odnotowało najwyższe poparcie wśród mieszkańców wsi i małych miast; z kolei Koalicja Obywatelska dominuje w największych ośrodkach - wynika z sondażu exit poll zrealizowanego przez Ipsos.

Olszewski podkreślił, że badanie przeprowadzono w każdym województwie oddzielnie. Dopytywany, czy jest to najbardziej precyzyjny sondaż, konsultant Ipsos potwierdził i zaznaczył, że tą metodą badania przeprowadza się "wszędzie na świecie".

Wyniki mogą być znane nawet  czwartek

Wyniki wyborów samorządowych mogą być znane we wtorek lub środę, a może nawet w czwartek - poinformował w poniedziałek na konferencji zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wiesław Kozielewicz.

"Jeśli chodzi o podanie tak zwanych zbiorczych wyników wyborów, pan przewodniczący zapowiadał, to będzie wtorek, środa. Tak patrzę na panią minister (sekretarz PKW Magdalenę Pietrzak - PAP), wydaje mi się, że na razie ten termin jest realny - wtorek, środa" - mówił wiceprzewodniczący PKW.

Wyjaśniał, że wyniki w przypadku miast lub gmin są w Polsce sukcesywnie podawane i na tym poziomie mogą być znane już w poniedziałek.

"Natomiast tak zwane zbiorowe wyniki, my planujemy wtorek, środa, a nawet pani minister mówi czwartek, jeśli nie daj Boże coś by się wydarzyło" - zaznaczył Kozielewicz. Dodał, że podanie zbiorczych wyników "jest uzależnione od komisji, która ostatnia zakończy pracę".

PKW o incydentach: nie było ich wiele; porównywalnie jak w poprzednich wyborach

"Jeśli chodzi o incydenty, w dniu wyborów, według informacji policji na godz. 22 - nie było tych zdarzeń wiele. Jak patrzę na akcję wyborczą, która miała miejsce 4 lata temu czy trzy lata temu w związku z wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi, to liczba jest porównywalna" - powiedział zastępca przewodniczącego PKW sędzia Wiesław Kozielewicz. Więcej na ten temat.

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 9 specjalnie_zarejstrowany1

Bufetowa jest najwiekszym wygranym tych wyborow. Bedzie miala taka wladze ze juz moga sobie Warszawiacy ja koronowac. Krakow tez ma swojego "krola" tylko z malym przestojem przed re-elekcja. Ten kraj nad Wisla jaki byl taki pozostanie. Dobrze ze mieszkam za granica poczekam az nastepny kryzys juz odczujecie w odroznieniu od poprzednich (ze wzgledu na wiekszy dlug) i wroce sobie kupic jakas wies w Bieszczadach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 15 antybolszewik

Zostań tam na szmacie "krolu".

! Odpowiedz
9 3 specjalnie_zarejstrowany1 odpowiada antybolszewik

Zmien sobie xywke bo taki z Ciebie antybolszewik jak z Trzawskowskiego bedzie reformator. Ale ja to rozumiem musza Wam emocje opadnac po tym jak zaciekle wmawiacie sobie ze wybraliscie najlepiej jak mogliscie.

! Odpowiedz
2 9 antybolszewik odpowiada specjalnie_zarejstrowany1

Widzę, że jesteś prawie taki "mondry" jak twój wódz. Wiesz dokładnie kto to "bufetowa" kto reformator a kto antybolszewik. W Polsce już mamy za dużo przemądrzałych postkomunistów więc lepiej nie wracaj.

! Odpowiedz
6 2 specjalnie_zarejstrowany1 odpowiada antybolszewik

No tak bo Tys nie jest "mondry" z zakladaniem kto jest moim wodzem, gdzie pracuje a kim jest bufetowa to wie kazdy kto nie mieszka pod kamieniem.

! Odpowiedz
1 6 antybolszewik odpowiada specjalnie_zarejstrowany1

Ty zacząłeś ten wątek a ja pokazałem Ci jak może wyglądać rozmowa dwu "mondrych". Bufetowa nie startowała więc nie rozumiem skąd twoje oburzenie

! Odpowiedz
0 7 specjalnie_zarejstrowany1 odpowiada antybolszewik

Czyli nie wiesz ze Trzaskowski to szef sztabu HGW?

! Odpowiedz
8 14 len1

W miastach w których nic się nie zmieni bez względu kto tam rządził to dalej będzie to samo. Czyli układy rodzinno urzędnicze i kolesiostwo. A jak jest inaczej i nie mam racji to spróbujcie się dostać z zewnątrz na dobrze płatne stanowiska .Zycze powodzenia.

! Odpowiedz
14 10 lukasz_spekulant

Dobrze płatne stanowiska w urzędach? To są takie?

! Odpowiedz
1 8 len1 odpowiada lukasz_spekulant

No to oświećmy trochę : pomijając polityczne z wboru czyli( wójt . prezydent) to -rady nadzorcze sp.miejskich, szczebel zarządzający tymi sp. a jest ich trochę np. komunikacja , ciepłownie, wodociągi , mpo , itd. oraz dyrektorzy wszystkich szkół ,szpitali , muzea, domy kultury , teatry , zakłady komunalne itd. itp. klucz jest jasny rada nadzorcza - prezes - dyrektorzy komórek - kierownicy . oraz cała masa tzw. przydupasów różnej maści pełnomocników ds. niezwykłych , rzeczników ,koordynatorów projektów itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 13 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
19 16 trooper

Wszyscy w domu zdrowi? :D

! Odpowiedz
31 17 jes

Piszesz z żalu, że nie dorwałeś się do koryta obok Jakiego?

! Odpowiedz
13 10 trooper

Rozwiązanie nie jest proste ale dość oczywiste. Polacy dostrzegli efekt działania 500+ na niwelowanie biedy i jest to wielka wygrana PIS. Problem opozycji polega, że neguje każde poczynanie PIS, czy to dobre czy to złe. Polacy chcą państwa lekko opiekuńczego, Polacy widzą totalną biedę na ulicach i widzą też nowe beemki i mercedesy na miescie. Dajcie nam partie, która zaoferuje balans i Polacy na nią zagłosują. LIberalna gospodarczo i politycznie ale z programem socjalnym niewelującym tą taką prawdziwą TOTALNĄ BIEDĘ.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 14 glos_rozsadku

PO = PIS

słuchałem Jakiego to jego program brzmiał: "tylko nie PO, PO tamto, PO to, PO złe".

! Odpowiedz
19 9 trooper

PO już było, potrzebujemy podmuchu świerzości. Programowo nie tacy źli, ale Polacy są zmęczeni tymi gębami zakotwiczonymi w lokalnych strukturach i żywiącymi się od dziesięcioleci.

! Odpowiedz
17 16 glos_rozsadku odpowiada trooper

PIS na pewno nie jest podmuchem świeżości. Czemu Polacy dali się nabrać, że mogą "wybierać" tylko między PO a PIS?

! Odpowiedz
54 5 trooper odpowiada glos_rozsadku

Bo nie ma realnej alternatywy? Pozatym ludzie się boją głosować na małe partie, aby nie umoczyć w coś poniżej 5%. Poczekajmy trochę i zobaczmy z czym wyskoczy Biedroń, albo odnowiony Petru. Biedronia lubię osobiście, no i udowodnił, że potrafi dobrze zarządzać miastem i odnajduje się w Polityce. Ma również potencjał na zgarnięcie grubo powyżej 5%

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 8 glos_rozsadku odpowiada trooper

jak to niema. To już nawet ja byłbym lepszym prezydentem, a jest mnóstwo Polaków lepszych ode mnie.

! Odpowiedz
42 27 search

Teraz czas na trybunal konstytucyjny i ruch dlugopisa. Pewnie beda krzyczec ze sfalszowane wybory jak co 4 lata. Krotko mowiac Pisiory to co wprowadzili uderzy w nich po wyborach parlamentarnych. Chyba ze nie uznaja wyborow i bedzie krol Jaroslaw, Krolowa jadwiga i budyn w kisielu

! Odpowiedz
41 23 jkl777

Sztandar wyprowadzic, dojna zmiano...

! Odpowiedz
26 73 rekin1986

No cóż 160 tys urzędników ministerstw plus 25 tys urzędników ratusza plus korporacje równa się stolica biurokratyczna 185 tys urzędników czyli potencjalnie 700 tys wyborców dla PO wynik łatwy do przewidzenia

Cyrków w urzędach ciąg dalszy

! Odpowiedz
59 31 search

Nie kumasz, to samo mozna powiedziec o wsi malych miasteczkach gdzie dociera tylko propaganda PIS i gdzie sa glownie beneficjenci 500+. Maja po 50-100 ha i wszystkie zapomogi bira. W miesicie samotna matka na kasie z dzieckiem nei ma nic. Nawet z funduszu alimentacyjnego. Biorac pod uwage strumien kasy jaka rzad sypie to cienki wynik

! Odpowiedz
49 29 jkl777

Widze, ze pacholki oplacane przez PiS minusuja od rana. Nowa fala funduszy panstwowych dotarla. Teraz prad nie +70%, a +150%.

! Odpowiedz
17 23 areoplan89

coraz bliżej systemu dwupartyjnego z prezydentem jak w usa.W usa żydom się ten układ doskonale sprawdza,będzie i w Polsce.Myślicie że macie jakiś wpływ na rzeczywistość a będzie tak jak oni chcą. Przypomnijcie sobie ten post za kilka lat

! Odpowiedz
53 43 karbinadel

Skoro PiS "wygrał", to dlaczego pisowska trollia tak się zapluwa ze złości? Bo 32 to tak naprawdę żadna większość (PO i PSL mają razem 40%)?

! Odpowiedz
0 8 sztos1

problem w tym , że co poniektórzy nie potrafia liczyć .

! Odpowiedz
68 57 jura78

Tak duże poparcie dla Trzaskowskiego wynika z totalnej propagandy i permanentnych pomyj wylewanych na niego w telewizji reżimowej, a szczególnie w jej głównym programie informacyjnym. Jad był tak ostry , że gdyby tylko mogli to załatwili by się na niego na wizji. Wyborcy patrząc na to ( również ci tzw niezdecydowani ) przerażeni i zniesmaczeni , tym razem nie odpusclili wyborów i tłumnie ruszyli do urn.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
50 94 antypropaganda

"Trzaskowski wygrywa w Warszawie" - ale wstyd.

! Odpowiedz
35 33 karbinadel

Jak widać, bycie "gwiazdą" komisji sejmowej już nie gwarantuje sukcesu (ani w Warszawie, ani w Krakowie)

! Odpowiedz
32 14 pis_po_jedno_zlo

Wstyd, ale zawsze lepiej niż bylejaki... Jak ktoś głosuje na PIS lub PO to musi być po prostu głupi, po tych wszystkich latach rządów POPIS-u aż nie chce mi się w to wierzyć...

! Odpowiedz
45 13 jes

A JAKI byłby wstyd jakby wygrał JAKI ...

! Odpowiedz
42 56 silvio_gesell

Wygląda na to, że stolica jednak wróci do Krakowa.

! Odpowiedz
42 35 pull_up_terrain_ahead

Twoje niedoczekanie.

! Odpowiedz
8 10 silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead

Dajże spokój, ostatnie czego bym chciał to mieszkać w stolicy.

! Odpowiedz
37 48 pawelsalsa

Gorszy sort znowu wygrywa w Warszawie, ale obciach!

! Odpowiedz
43 36 trooper

Czas pakować manatki bracie!

! Odpowiedz
33 12 jes

Lepszy sort wraca na wieś. Tak, że już się możesz pakować, przynajmniej do następnych wyborów.

! Odpowiedz
90 66 trybuch

Wydaje mi sie iż forum bankiera opanowały trole PiS i sugerują nam ze państwo Orwellowskie mozna zrobic w Polsce. Ekonomia rządzi sie swoimi prawami i nikt jej nie zmieni.

! Odpowiedz
36 44 kaczka-po-smolensku

jesteśmy narodem z resztek skoro wygrywa ktoś taki a w Gdańsku budyn

! Odpowiedz
21 18 skaurus

Metro i tak rozbudowywać musi jeden albo drugi.

! Odpowiedz
37 25 trooper

Jaki szantażował, że PIS kasy warszawiakom nie da jak wybory przegra, no to teraz nie wiem

! Odpowiedz
36 66 abcx

W warszawie optymistycznie, znowu kamienice jak za Hanki będą po 1zł :)

! Odpowiedz
11 11 antybolszewik

Trzeba było ustawę reprywatyzacyjną wprowadzić. No ale lepiej Jarkowi uwłaszczać się na "Srebrnej" i komisję wprowadzać. W mętnej wodzie nieźle PiSowcy pływają.

! Odpowiedz
81 103 artur17

U mnie wkrakowie jasny podział. Dzielnice krakowian z dziada pradzida głosują na PIS, a ludość przybyła z wiosek na PO. U mnie w dzielnicy widać to jak w soczewce, stare domy, inteligencja na PIS, nowe osiedla zamieszkałe przez przybyłych ostatnio do miasta na PO.

! Odpowiedz
26 71 palestrina

inteligencja na pis???? oj no to nieźle

! Odpowiedz
31 39 artur17 odpowiada palestrina

Sprawdź sobie rozkład głosów. Nowe osiedla zamieszkałe przez ludność przybyłą z wiosek- głosy na PO. Stare dzielnice na PIS.

! Odpowiedz
44 30 jkl777 odpowiada artur17

Nie wiem, jak to w Krakowie wyglada, ale w Warszawie, srodmiescie to wylegarnia patologii z komunalek. Do tego w u centusiow dochodzi wieloletni smog, co im mozgi zakleja.

! Odpowiedz
34 20 trooper odpowiada palestrina

"inteligencja" - ojj, nie rozumiesz aluzji.
u mnie w mieście też "inteligencja" na pis głosowała. A po głosowaniu na jabolka pod klateczką :)

! Odpowiedz
20 2 sztos1 odpowiada artur17

no a jak tam na cmentarzach ?

! Odpowiedz
35 8 jes

Inteligencja na PiS? Czyli to inteligencja taka jak ty. Mylisz pojęcia, wracaj na wieś trollu.

! Odpowiedz
6 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
96 69 pull_up_terrain_ahead

Do widzenia dobra zmiano.

! Odpowiedz
54 40 ertyy

Obiektywnie to jednak wygrał PiS. Aczkolwiek, większe i mniejsze zwycięstwa KO, jak choćby w Warszawie - cieszą.

! Odpowiedz
48 36 pull_up_terrain_ahead odpowiada ertyy

Oczywiście. Również Wrocław od zawsze poddaje się ostatni.

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
29 34 sloneczkodzg

Lepszy wynik PiSu niż 4 lata temu . Z tego powinniśmy się cieszyć .

! Odpowiedz
23 25 wawrzy odpowiada ertyy

a znasz pojecie "Pyrrusowe zwyciestwo" " Król Pyrrus po zwycięstwie nad Rzymianami powiedział "jeszcze jedno takie zwycięstwo i bedzie po nas"

! Odpowiedz
21 8 sztos1 odpowiada ertyy

Obiektywnie to Pyrrusowe Zwycięstwo

! Odpowiedz
19 8 pis_po_jedno_zlo odpowiada sloneczkodzg

Jeżeli chcesz by Polska zbankrutowała to tak...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil